| Visecolorate a întrebat:

Ce parere aveti despre gelozie? Sunteti gelosi/geloase? Din ce cauza? Din iubire sau din orgoliu? De ce apare gelozia? Ce e de facut cand se transforma intr'o gelozie bolnava? Credeti ca gelozia apare din iubire si din teama de a nu pierde acea persoana?

6 răspunsuri:
| Acadeeeaa a răspuns:

Eu sunt geloasa. Si stiu ca nu este bine.
Dar cand tin la o persoana, nu vreau sa impart acea persoana cu nimeni.
Oricum nu e bine sa fii gelos, trebuie sa arati ca esti indiferent, dar nu stiu daca pot toti sa faca acest lucruhappy.

| Ecea a răspuns:

Orgoliu si prostie.

Sti.pana la urma oricat de gelos ai fi, iubitul/a te poate insela pana la urma cu toata gelozia ta.
Este doar neincredere, mie mi se par bolnavi oamenii care sufera de gelozie acuta.
Teama NU pentru ca pana la urma poti pierde acea persoana fara sa vrei si fara sa iti dai seama.

| euI a răspuns:

Eu sunt geloasa dar putin gelozia bolnava se naste la niste pers infecte care sunt si ele putin cu capul...ma rog cand e putina gelozie e si iubire

| anaservic a răspuns:

Buna! in opinia mea, gelozia este absolut normala intr-un cuplu, atata timp cat nu se transforma in obsesie sau paranoia. eu sunt destul de geloasa si tind sa cred ca este din iubire pentru ca tin enorm de mult la prietenul meu. nu e vorba ca nu am incredere in el, doar ca nu suport gandul ca as putea sa-l impart cu cineva. cand gelozia devine gelozie obsesiva, cred ca cel mai bine e sa te desparti de persoana respectiva pentru ca e clar ca langa ea nu vei mai fi fericita. vei ajunge sa nu mai ai intimitate, iar certurile vor fi la ordinea zilei.

| PufarinaXD a răspuns:

Si eu sunt geloasa, si deseori asta ma omoara... gelozia apare pentru ca tii la acea persoana atat te tare, daca nu ar fi iubirea si ai fi intiferent, nu ai mai fi gelos.

| MihaiMitza a răspuns:

1.Eu sunt de parere ca gelozia este buna intr-un cuplu dar nu excesiva!
2.Da,cred ca sunt dar nu tarehappy
3.Cred ca ambele. Iubesti persoana si nu vrei sa o pierzi asta e din iubire si iubesti persoana si ti-e frica sa nu te insele si asta e din orgoliu deci...ambelelaughing
4.Gelozia apare atunci cand iubesti o persoana si nu vrei sa o pierzi sub nici un fel (pararea mea)
5.Controleazate!
6.Da!