| MrsBrunetzyka a întrebat:

Ce parere aveti despre numele Raluca si ce semnificatie are? (scuze categ.)

Răspuns Câştigător
| GeorgianaDragus a răspuns:

Raluca nu este un prenume cu o istorie foarte veche la noi in tara, insa el se bucura de o mare popularitate. Tema onomastica "Ral-" se mai gaseste si la alte nume intalnite in documente istorice care dateaza de la inceputul secolului al XVII-lea, dar mai ales in secolul al XIX-lea, cum ar fi formele masculine Rale, Ralea, Ralet si cele feminine Raleta, Ralita sau Raluta. Acestea erau purtate in special de persoanele de origine greaca de la noi din tara. Raluca poate fi explicat prin grecescul Ralle, Raletos (cu forma veche de Herakleios, care are ca baza de pornire "herakles" sau "hercule"), fiind compus la origine din numele zeitei Hera si "kleos" - "glorie". Hera era considerata zeita casatoriei si a femeilor casatorite, insa ea este mai cunoscuta datorita faptului ca i-a ajutat pe greci sa cucereasca cetatea Troiei, suparata fiind pe printul troian Paris, pentru ca a preferat-o pe Afrodita, in detrimentul ei. Nefiind un nume de sorginte crestina, numele de Raluca nu este pomenit in niciun calendar crestin. Domnita Ralu, care era alintata Raluca, fiica domnului Tarii Romanesti, Ioan Gheorghe Caragea (1812-1818), avea reale talente literare si era inzestrata cu un simt deosebit al artelor, fiind foarte apreciata la vremea ei, o adevarata ambasadoare a acestui nume peste timp.

3 răspunsuri:
| Damian a răspuns:

Nu o cunosc personal, i-am dat un email o data mi-a raspuns politicos, gata sa ma ajute, ce semnificatie are? E managerul sitului, ce semnificatie sa aiba...

| manke a răspuns:

Raluca ( Glorie )
mai multe detalii http://prenumelepotrivit.ro/raluca/

| manke a răspuns:

Vezi aici semnificatia numelui Raluca: http://www.prenumelepotrivit.ro/raluca/