| simona_3709 a întrebat:

Ce parere aveti despre o dragoste bazata pe mila initial, dar mai apoi transformandu-se intr-o mare iubire?
Aici este vorba despre un baiat urat si o fata draguta (baiatul descurcaret si inteligent dar urat si cu un handicap fizic la mana. iar fata foarte draguta si inteligenta).
Baiatul o iubeste adevarat. dar fata :-s nu prea. oarecum ar vrea pentru ca stie cat de mult o iubeste. si cat de sincer este. pe o parte. dar pe de alta parte nu ar vrea pentru ca se teme de gura lumi
Ar merita oare ca fata sa intre in relatie cu un astfel de baiat?
Cel mai bun raspuns. fundita; x!

Răspuns Câştigător
| Nana_5958 a răspuns:

Poveste cam de hollywood ce ai prezentat tu peaici... Dar hai sa sar cu o parerehappy
Eu intodeauna am fost si sunt de parere ca o relatie este formata din 2 persoane, 2 suflete. Nu intra acolo si familia sau cunoscutii, ori oamenii necunoscuti de pe strada. Toti acestia ne pot privi cu un ochi critic uneori, chiar daca nu au nici cea mai vaga idee de ceea c suntem noi cu adevarat.
Eu sunt de acord cu orice tip de relatie: una la distanta sau cea pe care ai prezentat-o tu aici. DAR cu o singura conditie. Poate conditia fundamentala a oricarei relatii, una normala sau mai putinhee hee. Iubirea si atactia sa fie de ambele parti.
Atentie! Mila nu inseamna iubire. Daca mila este unul din sentimentele cele mai profunde, nu traiesti o poveste de dragoste ci faci fapte caritabile.
Dar, daca pe de alta parte, omul care te atrage fizic, psihic si il iubesti este putin altfel.
Nu se incadreaza in "perfectiunea"lumii de azi, deoarece pot zice ca lumea a devenit din ce in ce mai critica. Prejudecati sunt mai multe in ziua de astazi atunci nu te mai gandi!, Fii alaturi de el, distreaza-te, iubeste, uita de lumea care mereu te va crictica.
Oricum, oricat de mult a-i incerca tot o sa iti fie gasite ceva defecte.
Insa, nu iuta! mila NU e iubire.
[Sper ca nu m-am intins prea mult big grin]

7 răspunsuri:
| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Miaca, ma ia durerea de cap cand vad ce ai scris...bine,e urat si are si un handicap, dar asta nu inseamna ca e ultimul om de pe Pamant ca sa nu-l vrei.

Daca il placi, tineti unul la altul ce mai conteaza gura lumii, care si asa nu iti hotaraste tie viata, nu iti da sa mananci, etc...

Trezeste-te la realitate si iubeste fara limite!

Frumusetea e trecatoare si n-are importanta decat pentru niste idioti!
Atata timp cat e atractie si iubire, restul nu conteaza!

| Derye a răspuns:

Hmmm, el are o problema fizica, tu una psihica (narcisism much) deci eu zic ca va potriviti.

| Cătălina a răspuns:

Bineinteles ca da. Ce conteaza aspectul fizic? Eu as zice, mai degraba, ca aspectul fizic conteaza mai mult pentru aventurile de o noapte, in niciun caz pentru o relatie adevarata.
Si, decat sa dea vrabia din mana, pe cea de pe gard, mai bine...
Oricum, parerea mea este ca in nicio relatie sentimentele nu vin de la inceput, ci o data cu trecerea timpului, cand cei doi ajung sa se cunoasca cel mai bine, cand totul devine mult mai limpede si mai frumos.

Gura lumii niciodata nu ai cum sa o acoperi sau sa o multumesti, asa ca acest aspect conteaza cel mai putin in aces caz.
Eu zic ca ar el merita o sansa din partea fetei, indiferent de situatia lui sau de gura lumii.

| Blondamea a răspuns:

Normal ce conteaza gura lumii atata timp cat exista iubire intre ei pentru ca asta poate ca le va schimba viata la amandoi si nu conteaza ce spune lumea lumea vede barfeste si tace conteaza doar ca 2 se iubesc.

| lola a răspuns:

Daca il iubeste poate sa aiba si ochi in coate si dinti pe frunte si nu o sa ii pese nicioadata de gura lumii.happydaca asa gandeste inseamna ca nu e demna de acel baiat.

| kidboo a răspuns:

Si u ce *** te bagi? problema lor

| Laura_2393 a răspuns:

Nu cumva tu esti fata respectiva? Scurt pe 2 conteaza mai mult pentru ace fata, dragostea baiatului sau ce vorbeste lume? Doar ea poate sa decida.