| anonim_4396 a întrebat:

Va rog sa cititi pana la capat. M-am despărțit de fostul meu iubit dupa o relație de 4 ani, practic am crescut impreuna, a fost prima iubire si primul barbat din viata mea, am avut o poveste de dragoste palpitanta, s-ar fi putut face un film dupa ea. a rezistat atâta timp chiar daca o perioada a fost la distanță.Ne-am iubit enorm. ideea e ca au fost foarte multe momente frumoase dar si multe momente urate. Ne certam foarte des, eram geloși amandoi peste măsură, nu ne mai respectam, la fiecare ceartă ne jigneam destul de urât si tot felul. Am realizat ca desi il iubeam foarte mult, deși imi doream un viitor alaturi de el, e mai bine sa ne despărțim. Initial nici nu m-a cautat (nu era prima data cand ii spuneam sa ne despartim, deci cred ca nu realiza ca de data asta e pe bune). Era prea sigur pe el ca o sa raman langa el mereu orice ar face. Faza e ca dupa astia 4 ani respectiv acum 5 luni m-am despărțit de el si fix in ziua aia am inceput o relatie cu alt baiat (cu gandul ca il voi uita pe el). Baiatul asta are un suflet foarte bun, dar este ca un copil. nu este barbat adevarat, langa el nu ma simt protejata fiindca este mai fricos ca mine (gen daca s ar lua un alt baiat de el), locuieste la cativa metri de mine si stam aproape non stop impreuna, nu pot sa spun ca ma plictiseste, dar nu il iubesc atat de intens ca pe fostul meu iubit. Avem deja 5 luni impreuna si am inceput sa ii vad din ce in ce mai des defectele, e drept ţin la el un pic, este inteligent si foarte ambitios. I-am cunoscut deja parintii, familia si avem deja amintiri împreună, ne certam foarte rar, si cand o facem tot el lasa de la el. De vreo luna am inceput sa vorbesc cu fostul la telefon si prin mesaje, imi spune ca ma iubeste si ca nu m-a uitat, imi este foarte greu sa il aud cand imi spune ca suferă enorm ca nu mai sunt a lui. Acum 2 saptamani m-am intalnit cu el la "casa mea de vacanță" si pur si simplu am vorbit, am povestit, ce e drept ne-am tinut in brate si a incercat sa ma sarute, eram curioasa sa vad daca mai simt ceva pentru el (tin sa mentionez ca eu de cand ne-am despărțit nu l-am vazut deloc) Acum nu stiu daca il mai iubesc, imi e dor uneori de iubirea aia mare, de faptul ca ieseam mereu si ne distram, ma plimba si ne ofeream cele mai frumoase momente. Ideea e ca si daca as vrea sa ma mai impac cu el sunt 2 impedimente majore:
1. Baiatul acesta care chiar va suferi pentru ca deja s-a implicat
2. Deja toate rudele fostului au vazut pe Facebook ca in nici 2 saptamani deja puneam poze cu alt baiat si cred ca si-au facut o parere gresita despre mine. Plus ca sora lui mi-a dat si mesaj spunandu-mi ca se vede cat l-am iubit pe fratele ei.
Ce sa fac? Vreau pareri

Răspuns Câştigător
| User237384 a răspuns:

Nu sunt de acord cu reinnodarea relațiilor vechi pentru ca orice ai face o sa ajungeți in același punct in care v-ați despărțit. Este normal ca prima iubire sa fie mai intensa. Plus ca mi se pare ca nu ești atât de atașata de actualul și pentru ca încă te gândești la fostul. Părerea mea este ca trecutul trebuie sa rămână trecut iar viitorul sa aibă un alt sens, mult mai frumos. Încearcă sa ii dai o șansa actualului iubit si sa nu îl mai vezi cu ochi critici. Plus ca, așa cum ai spus și tu, familia fostului poate nu te vede bine după ce ai făcut, asta va fi un alt impediment in relația voastră pe lângă cele deja existente. Eu te sfătuiesc sa fii consecventa. dacă era sa meargă, mergea din prima! Bafta. happy

10 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

O să te împaci acum și peste un an iar vă scoateți ochii. Treci peste, mergi mai departe.
Dacă nici actualul nu e cel mai potrivit, îi poți spune asta și altfel decât recăzând în brațele celui dinainte.

| Necunoscut112 a răspuns:

Rudele fostului si-ai facut o parere caroecta despre tine. De ce gresita?

| 70gabriela70 a răspuns (pentru Necunoscut112):

Oare la ce parere te gandesti tu acum?

| Necunoscut112 a răspuns (pentru 70gabriela70):

Este un fapt ca dupa o relatie asa lunga, la 2 saptamani ti-ai pus poze cu altul. Este o decizie pe care trebuie sa ti-o asumi. Cand te desparti de un om, treci printr-o perioada ca de "doliu al sufletului", nu suporti sa vorbesti cu altcineva, daramite sa te atingi cu altul. Nu mai zic de noul cuplu format imediat dupa despartire, care denota ca abia ai asteptat despartirea si ca l-ai cunoscut pe actualul dinainte sa te desparti de fostul, ca altfel nu prea ai cum ca la 2 saptamani deja sa ai o noua relatie. Exista o perioada de tatonare, in care se presupune ca vorbiti foarte mult, va cunoasteti, vedeti daca va potriviti, iesiti la intalniri etc. si dupa stabiliti daca merita sau nu sa formati un cuplu. Oamenii cu o minima moralitate nu formeaza cupluri ca sa raneasca pe fostii si sa "isi linga ranile" alaturi de altcineva. Tu daca il iubeai pe fostul si il respectai nu ai fi facut asta.

| Alexul99 a răspuns:

Si nu ar fi normal sa isi faca o astfel de parere? Odata ce tu ai sarit de la unu la altul`, tu cam ce parere ai despre tine?
Si nu o mai baga pe aia cu `ca sa-l uit`
Ce nu-mi plac genul asta de persoane.
Prost sa fie ala sa fie iar cu tine laughing

| Necunoscut112 a răspuns (pentru Alexul99):

De parca motvul "ca sa-l uit" nu ar fi grav... Folosesti un baiat ca atunci cand te uiti la un film dupa o zi grea, sa te relaxezi un pic.

| Alexul99 a răspuns (pentru Necunoscut112):

Genul asta de persoane se plang dupa, ca nu sunt tratate bine de catre iubiti, ca sunt lasate... dar din pacate pe ele nu se vad.
O relatie de 5 luni, nu e tocmai putin, asta pentru ca dupa sa se intoarca la fostul`, si mai zicem de ce fac unii crime din gelozie.
Imagineaza-ti cum te simti.

| Eduard196 a răspuns:

Daca te impaci cu fostul o sa ai parte de ce ai avut si atunci cand ati decis sa incheiati relatia. Poate nu imediat dar sigur o sa apara. Si atunci ar fi bine sa ramai cu baiatul cu care esti acum!

| 70gabriela70 a răspuns:

PS: familia mea il place mai mult pe baiatul cu care sunt acum

| helloyoustranger1111 a răspuns:

Buna, spune-mi, te rog, cum ai procedat pana la urma? Vad ca au trecut ceva ani. Sunt intr-o situatie similara sad

Multumesc mult