| Dyony01 a întrebat:

Ce poati face daca "suferi" de gelozie? Uneori simt ca turbez, tip, arunc cu tot ce prind prin casa. Nu stiu, nu pot sa ma controlez. Am o problema cu aspectul fizic, si doar cat observ ca prietenul meu se uita la asta care arata mai bine deja imi pica cerul pe cap, o saptamana stau numai suparata, plang, o ajut pe mama la treaba doar pentru a-mi da bani de haine ( crezand ca voi arata mai bine ) ...devin din ce in ce mai disperata, daca pomeneste ceva de alta fata imediat incep sa spun chestii urate despre acea persoana ( da, imi este si mie scarba de mine ) nu stiu cum sa incetez, nu sunt o persoana rautacioasa, sunt chiar blanda si prietenoasa. dar cand vine vorba de el, si ca as putea sa-l pierd imi pierd cumpatul. Un sfat? Simp cum axa mea morala se prabuseste, ma simt din ce in ce mai josnic...

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Gelozia inseamna lipsa de incredere in partener.Gelozia reprezinta o stare teribila; seamana cu iubirea, dar e contrariul ei; cel suferind nu vrea binele persoanei iubite, ci dependenta lui si triumful asupra lui, subjugarea acestuia. Iubirea este uitarea de sine, gelozia este forma cea mai pasionata a egoismului, exaltarea egou-lui, exigent, vanitos, care nu poate sa se uite si sa se subordoneze. Provoaca doar durere, psihica uneori chiar si fizica.Se pare ca i se potriveste cel mai bine zicala, ce tie nu-ti place altuia nu-i face.ESTE BOALA CRUNTA SI INCURABILA a celor slabi si lipsiti de discernamant.

| LoveSleep a răspuns:

Gândește-te ca sta cu tine pentru ca te place.
Daca vrea sa fie cu Bianca Dragușanu, geloziile tale stupide nu vor avea niciun rost.
Nu-l oprește nimic sa se desparta de tine, dar nu o face pentru ca vede ceva la tine.

Eu nu suport tâmpenia asta și crede-ma ca nu sunt singurul. Daca nu îți revii, s-ar putea sa regreti mai târziu. Nimanui nu-i plac disperatele.

| Lawliet14 a răspuns:

Sunteti un cuplu vai de el, tu pentru ca nu stii absolut cu ce se mananca dragostea, si mai ales el pentru ca se uita dupa altele. Un barbat adevarat te-ar calma si ti-ar spune cat esti de frumoasa pentru ca oricum el te iubeste. Cand iubesti, nu mai ai nevoie de altele si nu prea vezi imperfectiunile partenerului. Fie vorba intre noi, noi cei mai maturi, intelegem ca o bucata de carne nu e tot si ne-o place si mai "imperfecta". Nu ne deranjeaza. Ba chiar o iubim. Tu faci tot pentru el si el "te serveste. Daca n-ai o problema psihica, din cauza geloziei, atunci intreaga vina e a lui. Si-ti mananci nervii cu unul care e sub nivelul tau. Parerea mea. Pacat ca pe altii nu-i bagi in seama. Ti-l pot si descrie daca vrei.

| Iridescent a răspuns:

Primul pas este acceptarea.Accepta realitatea, accepta-te asa cum esti tu.Stai linistita daca spui ca ai o problema cu aspectul fizic inseamna ca el a putut trece peste acest aspect, el poate vede frumusetea ta interioara, poate chiar si chipul tau.

| Elinor a răspuns:

Problema ta este ca nu ai incredere in tine, in frumusetea ta. De asta esti nesigura pe tine, geloasa. Si daca el te iubeste nu se va uita la alta fata in afara de tine. Stai linistita.