| Crisstttina a întrebat:

Cum pot scapa de gelozie ?straight face
Il iubesc foarte mult, tot incerc sa ma controlez dar nu pot .
Mi-e frica sa nu-l pierd sad

Răspuns Câştigător
| katahd01 a răspuns:

Nu poti scapa de gelozie asa sunt si eu. Incearca ca macar in fata lui sa te prefaci ca totul e bine si totul va fi in regula te inteleg perfect. Trebuie sa ai incredere in el si de ce ti-e frica nu scapi. Nu il tine in lesa ai incredere in el nu te mai teme daca esti sigura ca relatia e stabila.Nu te va lasa balta daca tine cu adevarat la tine si in plus fata de asta daca cumva te inseala doar pentru o noapte inseamna ca nu esti destul de buna in pat pentru el. Fa-l sa fie satisfacut sa nu simta lipsa ta, sa vada cat esti de indrazneata in pat si sa se simta linistit pe propria persoana vorbeste cu el fal sa isi petreaca timpul cu tine mergeti amandoi undeva in oras cu o gasca si adapteazate cu prietenii lui. In alta varianta ca sa nu mai fi nesigura pe tine pune-l la incercare fara sa stie ca esti implicata. Pune o fata sa se dea la el sa il combine vorba vine dar el sa nu stie ca esti tu la mijloc daca vorbiti pe internet sau ceva de genul poti face asta foarte usor fa-ti un id pe care el nu il cunoaste si incepe o conversatie vezi pana unde se lasa si pana unde nu iar daca trebuie sa pui pe altcineva sa faca asta trebuie sa fie cineva de incredere care sa nu t-il fure in final

| Crisstttina explică (pentru katahd01):

Nici prietenii lui nu-s prea suportabili happy eu una ii urasc oh go on
Si. nu e conversatie pe net :d

| Crisstttina explică (pentru katahd01):

Mersi pentru sfaturi >big grin

20 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Trebuie sa iti scoti din cap gandurile rele deoarece devin realitate in timp. Vorbiti si remediati roblemele inainte sa fie prea tarziu.

| seby4music a răspuns:

Iti zic eu ca nu ai cum sa scapi...asa e firea ta, geloasa trebuie doar sa ai vointa si sa o controlezi cat de cat.

| katahd01 a răspuns:

Sunt curios daca ti-au fost de folos sfaturile mele da-mi un raspuns te rog si care e rezultatul!

| Crisstttina explică (pentru katahd01):

Mersi pentru sfaturi >:d< Mau ajutatbatting eyelashes

Răspuns utilizator avertizat
| Maiiiiia a răspuns:

Vorbeste spune-i. ai incredere mai ales!

| AmD a răspuns:

Spune-i ca esti geloasa si asa el va incerca sa va pastreze relatia!
FUNDA?!
NOROC!

| comewithme a răspuns (pentru AmD):

Ce raspuns prostesc

| Johnweed a răspuns:

Nustiu

| ursyca a răspuns:

Daca il iubesti asa de mult, va trebui sa ai si incredere in el. Daca vei fi posesiva, ai mari sanse sa il pierzi. O relatie frumoasa are la baza si increderea reciproca. Asa ca trebuie sa ii dai tu motive sa nu se indragosteasca de alta. Daca vrei sa fii sufocanta nu vei avea succes. De ce sa nu discuti deschis despre problema ta cu el, asa va sti si el, si va fi atent sa nu iti dea motive sa il banuiesti... bafta.

| Crisstttina explică (pentru ursyca):

El stie ca sunt geloasa happy

| Irina01 a răspuns:

Scapa de frica si ai mai multa incredere in tine. Daca sunteti impreuna insemna ca te iubeste iar daca va pleca inseamna ca nu e persoana potrivita. Iar pentru a scapa de gelozie mergi la un psiholog, cred ca te va ajuta foarte mult!

| comewithme a răspuns:

If you love somebody, just let him go..., if he comes back, he's yours forever, if not..., he never was. ofera-i libertate deplina!

| Crisstttina explică (pentru comewithme):

Libertate deplina nu prea se poate happy

| comewithme a răspuns:

Ai innebunit? Cum sa ii urasti prietenii? Relatia ta e sortita pieirii 100%

| Paul-Octavian_Voinescu_1985 a răspuns:

Se poate scapa de gelozie si de multe alte sentimente "irationale" ca acesta. Se numeste REBT (Rational Emotional Behavioural Therapy). Este bazata pe o teorie descoperita in anii 50 de Albert Ellis, care spune ca sentimentele acestea "exagerate" apar datorita felului "irational" in care gandim. Gaseste cartea Albert Ellis - Guide to a rational living, se gaseste si in romana, si citeste-o, si pe urma daca mai ai intrebari gaseste un terapeut care s-a specializat pe aceasta ramura. Eu folosesc aceasta terapie de aprox. 5 ani si am scapat de gelozii, furii, enervari, rusine, atacuri de panica si multe altele. Daca mai ai alte intrebari, te rog intreaba-ma.

| thementalist a răspuns:

Nu poti scapa de ea, e exact cum ti-ai dori sa scapi de prostie

| Anda_Andreea_1995 a răspuns:

Incearca sa ai incredere in el. De obicei gelozia apare atunci cand nu exista incredere.
Gadeste-te ca este nuami al tau, tine la tine, si nu ar avea de ce sa aiba pe alta puppy dog eyes