| GrungyCacti a întrebat:

Ce poti face daca cineva e asa de disperat sa fie cu tine incat oricat de mult l-ai blocat si pentru ca ai facut tampita greseala sa il adaugi pe whatsapp el tot te suna? Poate sa afle unde stau daca plateste un hacker? Ce naiba pot pati?

Am blocat telefonul lui dar suna cu nr necunoscut...

(Si da are legatura cu ultima intrebare...)

Răspuns Câştigător
| DrGeorge a răspuns:

Buna,

Nu, nu are cum sa afle unde stai doar ca iti stie nr de telefon. Si nu are pe cine sa plateasca ca sa ii dea astfel de date.

Tu nu poti pati nimic, ce poate pati el in schimb este sa se aleaga cu dosar pentru hartuire. In cazul in care nu vrei sa iti schimbi numarul de telefon, il poti reclama.

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Politia daca nu se calmeaza

| mihai69 a răspuns:

Dacă își pune mintea și resursele la contribuție, poate reuși să dea de tine.
Să sperăm însă că nu e chiar ATÂT de disperat...

| GrungyCacti explică (pentru mihai69):

Am de a face cu un psihopat. Si ultimul mesaj care mi l-a dat inainte sa il blochez pe telefon a fost "Nu ne despartim. Discutam sa gasim cale de mijloc. Nu faci ce vrei cu sufletul meu si sentimentele mele." Un manipulator nenorocit. Ce sentimente la prima intalnire? Deci cred ca e SUPER disperat...

| mihai69 a răspuns (pentru GrungyCacti):

Da. Asta am priceput. Dar mă refer că poate nu va dura prea mult timp fixația lui. De curiozitate, cât timp a trecut de când v-ați „cunocut" (virtual) până la nefericita întâlnire? Și ce anume te-a determinat să accepți, deși cam erau ceva beculețe roșii aprinse?

| GrungyCacti explică (pentru mihai69):

Il cunosteam de doua zile. I-am dat o sansa ca aveam multe puncte comune, ne placeau cam aceleasi lucruri. Si am zis sa incerc deoarece toti spun ca nu dau niciodata o sansa nimanui. Nu stiam cat de nebun era pana cand am realizat ca nu respecta faptul ca inca nu am vrut sa ma atinga. Greseala mea. Nu se va mai repeta. Voi cunoaste oameni prin alta cale.

| sofisis a răspuns:

Se poate face plangere la politie. Insa daca chiar e deranjant, primul lucru pe care l-as face eu si l-am si facut si eu la un moment dat cand am fost intr-o situatie asemanatoare, e sa schimb numarul de telefon. Este cel mai bun lucru pe care il poti face si cel mai safe.

| ShamelessQboy a răspuns:

Asta este deja hărțuire, omul e obsedat, dus cu pluta!
Depinde cate stie despre tine, cu un simplu număr de telefon nu face nimic, dacă nu cumva ai cine știe ce functii activate pe smartphone, identificare, localizare etc, Atunci se cam schimba situația!
Localizarea după număr de telefon se poate face, dar nu-i la îndemâna oricui.