| cosminastamate a întrebat:

Ce sa cred daca la o zi dupa primul contact sexual am dureri abdominale si usturimi la urinare? e ceva grav? trebuie sa consult un medica sau imi trece de la sine? sunt semne ca as putea fi insarcinata?

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu poti sti dupa o zi daca esti insarcinata. Dar te-ai ales cu o infectie urinara sau cu o infectie cu transmitere sexuala. Asta se datoreaza fie faptului ca partenerul tau avea o astfel de infectie, fie faptului ca nu ati respectat regulile minime de igiena a contactului sexual: maini si organe genitale spala-te inainte si dupa contact temeinic, cu apa calda si sapu, spalat pe dinti inainte de a atinge cu gura organele genitale ale partenerului.
Nu iti va trece de la sine, trebuie sa te duci la medicul de familie pentru tratament.

nony
| nony a răspuns:

In nici un caz nu poti sa-ti dai seama la o zi daca esti insarcinta.in rest, cu celelalte probleme. te ajuta restul big grin

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Te-ai protejat? E posibil sa te fi ales cu o infectie. Mergi la medic.

| Dan a răspuns:

Nu este grav du-te la un ginecolog, sau intreaba pe Laur (www.contraboli.ro). Succes!

| Munchkin a răspuns:

Dacă ai avut contact sexual neprotejat, sunt şanse să rămâi însărcinată. În orice caz, simptomele sarcinii nu apar după o zi. Aşteaptă 2-3 zile şi dacă nu îţi trec durerile si usturimea, du-te la medic. Dar astea nu sunt semne de sarcină, stai liniştită.

| andreea_7473 a răspuns:

Cred ca ai facut clasica "cistita din luna de miere". Este o inflamatie a vezicii urinare, care apare de obicei din cauza frigului (maini si picioare in apa rece sau spatele gol cand e frig afara) dar poate sa fie cauzata si de o infectie bacteriana (cea mai frecventa este infectia cu E.coli). Ce s-a intamplat la tine de fapt a fost ca din cauza penetrarii si frecarii din timpul actului sexual aceste bacterii au fost transportate spre tractul urinar si a fost favorizata infectia. E un lucru obisnuit pentru primul contact sexual, de aceea i se si spune "cistita din luna de miere", iar daca n-ai mai avut de-a face vreodata cu asta, e greu sa-ti dai seama din simptome ce ai.

Acum trebuie sa mergi sa faci o urocultura (iei un borcanas steril de la farmacie, faci pipi in el dimineata - e important sa fie prima urina si-l duci la orice laborator). Pana iese rezultatul analizei mergi si la un doctor urolog care iti va da tratament in functie de simptome. Ideal ar fi sa asteptati rezultatul analizei pentru ca daca intr-adevar e o infectie, antibiograma iti va spune si cu ce antibiotic s-o tratezi. Dar doctorul iti poate da anti-inflamatoare ca sa-ti calmeze durerile si poate chiar un antibiotic. Pe de alta parte, mergi si la ginecologie pentru ca orice fata ar trebui sa mearga, dupa inceputul vietii sexuale. Fa o analiza a secretiei pentru a afla daca ai contactat vreo boala transmisibila sexual (in cazul in care ai facut sex neprotejat).

In ceea ce priveste sarcina, e prea devreme pentru a avea un raspuns sigur. Poti face un test de sarcina la 3 saptamani de la contactul sexual sau la 1 saptamana de intarziere a menstruatiei. Sau poti sa faci analiza din sange, beta HCG, la 7-8 zile de la contact. Dar cel mai bine, asteapta urmatoarea menstruatie. Oricum nu-ti foloseste la nimic sa stii daca esti insarcinata sau nu pentru ca e prea devreme pentru avort (se face dupa 5 saptamani de sarcina).

| denisa_4752 a răspuns:

Pai cosmina, in primul rand te ai protejat la acest contact sexual? asta este cel mai important si este normal ca dupa primul contact sexual sa te simti putin ciudat...eu cred ca va trece de la sine in cateva zile dar daca nu trece cel mai bine este sa consulti un medic ginecolog! daca nu te ai protejat este posibil sa ramai insarcinata mai ales daca prietenul tau a ejaculat in vaginul tau:_ai grija.:*