| Jaka13 a întrebat:

Ce sa fac ca sa iasa sperma? Am 15 ani si nu imi iese, la momentul cand vrea sa iasa ceva din mine, iese urina, de ce se intampla asta? VA ROG

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Atat organismul tau cat si glandele care formeaza aparatul tau reproducator (vezicula seminala, prostata si cele 2 testicule) inca/pana in acest moment NU au atins stadiul de maturizate sexuala. Se apreciaza ca maturizarea glandelor reproducatoare masculine se produce de obicei in jurul varstei de 14 ani, insa maturizarea sexuala poate sa fie precoce si atunci sperma apare pe la varsta de 13 ani, sau maturizarea glandelor reproducatoare poate sa fie tardiva si atunci sperma apare pe la varsta de 15 ani.
In concluzie nu trebuie sa fii ingrijorat, fiindca in mod sigur si in cazul tau glandele se vor maturiza in curand si atunci va apare si sperma. Trebuie sa ai doar putintica rabdare. Multa sanatate!