| manole a întrebat:

Ce sa fac daca iubita mea e groaznic de geloasa? In rest nu ma mai deranjeaza nimic la ea si ne iubim, dar nu mai suport gelozia...

Răspuns Câştigător
| psiholoaga a răspuns:

Daca nu exista antecedente in relatia cu tine(sa o fi inselat si ea sa se supere), gelozia ei nu are legatura cu tine. Probabil ca vine cu ea dintr-o relatie dezechilibrata sau chiar de la modelul parintilor. Stiu ca astfel de relatii pot fi mari consumatoare de energie pentru ambii parteneri. Problema este ca, neavand legatura cu tine, tu nu ai ce sa faci. Ea va trebui sa isi rezolve aceasta inclinatie singura, daca este constienta de ea. Incearca sa o indrumi la cateva ore de dezvoltare personala, consiliere daca sunteti inca in scoala sau mergeti la terapie de cuplu daca sunteti majori si vaccinati. Bafta!

15 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

In primul rand, fi alaturi de ea, arata-i ca o iubesti si ca nu are motive sa fie geloasa, daca tu ii dai motive atunci e cv normal dar daca nu are motive atunci vb cu ea, explica-i ca nu e bine sa fie chiar asa, dar fi tandru cu ea si vb mereu frumos fara sa o acuzi ca e prea geloasa, fi intelegator...

mlm
| mlm a răspuns:

Intradevar gelozia este o boala grea, nu poti scapa de ea, oricat ai vrea! Banuiesc ca amica ta are si un motiv anume sa fie geloasa, sau pur si simplu e geloasa asa fara motiv, orice lucru care al faci ai starneste gelozia.Incearca sa stai de vb cu ea si sa-i explici ca lucrurile nu stau chiar asa, fa-o sa inteleaga ca gelozia poate duce uneori chiar si la despartirea cuplurilor. Poate astfel va intelege si va mai reduce din acest sentiment de gelozie.(Cind o persoana este geloasa, foarte greu se poate schimba; Este ca o boala intrata in sange.)

cami
| cami a răspuns:

Asta e natura ei...prea multe lucruri nu-s de facut thinking doar k arata-i mai des cat de mult o iubesti, spune-i demonstreaza-i, nu-i da motive... poate ca asa nu o sa-i mai resimti atat de tare gelozia.winking

mariana
| mariana a răspuns:

Gelozia este un sentiment de insecuritate, el poate sa aparea atunci cand o persoana iubeste si-i este frica de faptul ca, cel de langa ea, nu-i impartaseste sentimentele. Gelozia este determinata si de spiritul de posesiune, care la unele persoane este mai exacerbat si el nu se rezuma numai la lucrurile de natura materiala, ci se extinde si la persoana, ori persoanele pe care le iubeste.
Tu spui ca o iubesti, dar problema este daca i-ai spus si ei acest lucru? Trebuie sa-i castigi increderea si sa discutati deschis despre acest sentiment ce-l reprezinta gelozia ei si cum te afecteaza pe tine si cum poate el afecta relatia voastra. Incearca sa petreci mai mult timp cu ea si determin-o, prin fapte, sa ia cunostinta de sentimentele tale. Nu lasa ca gelozia ei sa va zdruncine relatia, daca intr-adevar tii la ea. Daca aceste manifestari ale geloziei sunt dese si din ea se isca certuri intre voi, spune-i ca, in caz ca nu va inceta cu scenele respective, tu te-ai saturat de ele si ca ai putea fi pus in situatia de a stopa relatia voastra sa vezi cum va reactiona la aceasta noua atitudine.
Daca intr-adevar fata cu care esti are calitati va intelege mesajul si se va controla pe viitor, ori va castiga increderea in tine ca nu o vei parasi pentru o alta fata ori nu o vei insela. Tu esti la "carma", tu hotarasti pe urma ce ai de facut. Succes.

| Elena0210 a răspuns:

Gelozia e o boala grea de care nu poti scapa si o spun din proprie experienta. oricat as vrea nu pot sa nu fiu geloasa dar trebuie sa stii sa nu arati mereu asta

| Delia 75 a răspuns:

Gelozia ocazionala este fireasca si chiar poate ajuta o relatie sa supravietuiasca, insa daca aceasta devine intensa si irationala, poate fi distrugatoare.

Convietuirea alaturi de un partener gelos poate fi extrem de epuizanta. Iata cateva sfaturi care te pot ajuta sa usurezi sentimentele de gelozie ale partenerului(ei).

* Priveste problema dintr-un unghi diferit - nu uita ca gelozia este un semn de iubire. Daca partenerul(a) ta(u) nu da importanta relatiei voastre, nici nu ar trebui sa aveti o astfel de problema. Decat sa incerci sa te aperi, mai degraba incearca sa fii intelegator(oare) si sa-i oferi suport partenerului(ei).
* Verifica-ti comportamentul - daca exista unele atitudini care ameninta sa-i declanseze partenerului(ei) tau(le) sentimentul de gelozie si pe care le poti schimba, atunci schimba-le! Si asta in cel mai scurt timp, inainte ca situatia sa ia amploare. Limiteaza-te la intelegerile pe care le-ati facut si evita sa faci promisiuni pe care nu le poti respecta.
* Castiga-i partenerului(ei) increderea - fii sigur(a) ca folosesti orice ocazie pentru a-i spune acestuia(eia) cat de mult il (o) iubesti si ca nu ai vrea sa fii cu nimeni altcineva. Fa-i cat mai multe complimente si discutati despre minunatul viitor care va asteapta impreuna.

| mara_9541 a răspuns:

Inseamna ca te iubeste, dar explica-i ca daca este exagerat de geloasa te va pierde.macar speri-o.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O intreb de ce e geloasa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dragoste fara gelozie nu exista. daca nu era geloasa inseamna ca nu te iubea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ioooooaaaaaai! E geleasa? loool

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Petreceti mai mult timp impreuna s-ar putea sa ai o sansa sa ii elimini gelozia incearca doar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stiu exact cum te simti, m-am despartit de prietena mea alaltaieri si ma simt groaznic, nu puteam sa salut pe nicio fata deoarece stiam ce o sa ma astepte dupa, in ultimele saptamani relatia noastra a ajuns la un punct critic, o inceput sa ma ameninte ca o sa-si puna capat daca nu ma impac cu ea, recunosc si eu am partea mea de vina, am gresit cu multe si ea la fel, o inceput sa-mi zica ca eu stiu numai sa mint ca numi recunosc niciodata vina etc... da nu-i adevarat, 98% recunosteam tot, da ea in schimb nu, pe la sfarsit(ultima saptamana)o inceput sa ma minta in ultimul hal, m-o santajat groaznic de mult, pn la urma am fost nevoit sa pun capat... ea acum ma uraste pentru asta si imi pare nespus de rau pentru ca am ajuns aici, eu inca o mai iubesc din tot sufletul, ma gandesc numai la ea toata ziua da simt in interiorul meu ca e mai bine asa...in 23 luna asta faceam un an cu ea...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai bah arata-i ca o iubesti cu toate fortele si ai sa vezi ca nu va mai fi asa e simplu si eu o patesc de multe ori si asa fac big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna, sunt o femeie foarte geloasa am sa-ti spun din punctul meu de vedere! trebuie sa incerci sa vorbesti cu ea, vorbit nu discutat! ii dai motive sa fie geloasa? poate ca este totul dintr-o alta relatie, dar daca o iubesti esti cel mai potrivit pentru a o ajuta! nu o mintii, chiar daca este ceva banal o minciuna nevinovata! incearca tehnica asta un timp, are nevoie sa" vada" ca esti sincer! are sa fie nevoie de ceva timp! este ca o boala, poti intreba un psiholog! demonstreaza sau arata-i ca esti sincer, cu lucruri simple de zii de zii! ai rabdare!

| sim a răspuns:

Poate ca ai si tu o mica vina pentru ca ea e geloasa, poate i ai dat motive. si eu sunt geloasa pentru ca partenerul meu a cam dat o in bara de cateva ori. dar tot ce pot sa spun e sa nu ii dai motive sa fie geloasa...asa cum am mai vazut mai jos... e ca o boala: odata ce te a prins gelozia...nu mai poti scapa de ea...happy si asta poate afecta foarte mult relatia.