| Slavitesti a întrebat:

Ce se intampla cu mine? Am fobie de fete,daca sunt prin preajma unei fete imi bate rau de tot inima si imi vine rau, imi amortesc mainile, transpir si abia astept sa scap din preajma ei! Care sa fie problema si ce e de facut? Multumesc!

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Problema este așa.
Ce se întâmplă în tine când te apropii de o fată.
Se declanșează o emoție ( e-moție egal e-mișcare) o tendință de a te apropia de ea. Iar când te apropii prea mult? Ce se va întâmpla în finalul finalului? Vei face sex și va rezulta un copil.
Și aceasta presupune responsabilități, să faci rost de mâncare pentru tine, pentru ea, pentru copil. Și aceasta este de la greu la foarte greu, căci trebuie să știi să faci ceva, dacă nu vrei să mături străzile prin oraș. Și să înveți este greu. Să te scoli la 6 dimineața ca să fii la 8 la serviciu, este greu. Să rămâi treaz 8 ore este din nou greu. Și să faci treaba asta până la 65 de ani până la pensie este enorm de greu.
Și atunci ce se întâmplă.
O e-moție puternică te face să vrei să te apropii de ea.
Frica, groaza de responsabilitate, de acest viitor extraordinar de greu este o e-moție care te vrea departe de ea.
Corpul și minte sub imperiul acestor e-moții contradictorii, face aceste reacții pe care le resimți, te scot înafara celor ce se poartă normal, căci ei nu au aceste emoții la intensitatea la care le ai dta.
Ce face emoția? Te face să respiri anormal. Sau îți blochează respirația sau te face să respiri superficial, sacadat.
Ce poți face când ești singur?
Exerciții de control a respirației, pentru o respirație liniștită și adâncă, multe, multe zile. Exerciții de Tai Ji Quan și de Qi Gong lente în care te concentrezi la mișcările tale, ca să fie lente și armonioase, sub controlul tău, nu al emoțiilor. Le găsești pe You Tube. Din nou, nu 2 zile, ci cât este necesar. Apoi, când te apropii de o fată, aplici ceea ce ai învățat în luni și luni de zile. Și să fii atent la ea. și o să vezi că semne de e-moții, vei constata că le are și ea. La medici sau cu pilule nu rezolvi.

| Slavitesti explică (pentru sadrian46):

Am inteles, doar ca sunt ortodox nu cred in terapii satanice...

| sadrian46 a răspuns (pentru Slavitesti):

Atunci roagă-te. Rugăciunea inimii. Bate mătănii. Nu glumesc, nu îmi bat joc.

| Slavitesti explică (pentru sadrian46):

Corect! Multumesc

| Sofer a răspuns:

Vorbește cu fetele și spune-le ca vrei o îmbrățișare și te vei acomoda cu ele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Calyginefobie se numește aceasta fobie, se tratează cu medicamente anti-anxietate și terapie cognitiva comportamentala

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai de p, lm da credeam că eu sunt timid. Nu are de ce să-ți fie frică, că nu te mănâncă nici una.
Găsește o fata care sa te înțeleagă și să "lucreze" cu tine, sa scapi de aceasta fobie.
Cu cat stai mai mult așa o să se înrăutățească situația. Nu ai cum sa scapi de aceasta fobie până nu îți înfrunți frică asta si vorbești cu cât mai multe tipe.