| maadaaa a întrebat:

Ce se intampla? de fiecare data cand o fac cu prietenu' meu, la primul' numar:d ramane ceva pe prezervativ o scurgere alba.(km branzoasa)... ce sa fie? e normal? mentionez ca eu am o scurgere mai mereu asa alba branzoasa! Dar am auzit ca majoritatea fetelor o au! e ceva normal. viata sexuala nu mi-am inceput-o de mult(de 3 luni) si nu am fost la control ginecologic cum era normal ca dupa inceperea vietii sexuale sa mergi la ginecolog mie cam frica(si nu. s majora am aproape 18 ani)

Si inca o "problema" ciclu menstrual in fiecare luna ma intarzie cate 4 zile de la data care mi-a venit luna trecuta...imi vine la 34-35 de zile e normal si asta?

Multumesc!

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

1. Secretia poate fi cea normala, dar atunci e cazul sa nu se fi schimbat deloc de la prima menstra si pana acum.
2. E posibil sa ai candidoza, ceea ce impune tratament rapid. Altfel poti ajunge sa tragi de infectie ani de zile si sa faci sute de tratamente.
3. daca nu te simti in stare sa mergi la ginecolog, nu iti incepi viata sexuala. daca ti-ai inceput viata sexuala, nu mai comentezi si te duci urgent la ginecolog. ma intreb, partenerul tau accepta o femeie care si-a inceput viata sexuala de 3 luni si nu a ajuns la ginecolog (!). Asta este o problema de igiena personala si cam alunga barbatii normali.
4. Daca ciclul menstrual e regulat, dar vine la 35 de zile, e normal. Nu inseamna ca intarzie. Intarzierea este daca dureaza mai mult decat ciclurile anterioare.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

CristinaCorporatrista, nu am inteles mai nimic din ce ai zis. Vrei, te rog, sa renunti la argou ca sa pricep si eu cate ceva?

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Faptul ca ea are un gust indoielnic in fotografie sau ca isi face poze care o fac de ras nu este treaba mea. Asta nu inseamna ca nu are o problema sau ca nu merita ajutor. De mult am renunta sa mai judec oamenii in functie de aspect, de tinuta sau de educatie. Am inteles ca toti pot avea nevoie de ajutor si merita, in egala masura, sa-l primeasca.
Cat despre metafore, ai vrea tu. Dar nu e cazul.

| NickiMinaj a răspuns:

Am trait s-o vad si p-asta : ti-a zis-o Brigaela bine de tot! laughing

Răspuns utilizator avertizat