| ForrestGumpJr a întrebat:

Iubita mea are ciclu neregulat
Acum o luna si-a inceput viata sexuala impreuna cu mine, normal trebuia sa ii vina ciclul undeva pe data de 14 dar i-a venit pe 28. Luna aceasta inca nu i-a venit (suntem in 29). Luna trecuta a facut un test de sarcina si a iesit negativ. Tin sa mentionez ca momentan e bolnava si ia antibiotice. Din cate am auzit de la niste prietene e normal ca dupa inceperea vieții sexuale ciclul sa nu mai vina normal. Ar trebui sa imi fac griji?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

NU, nu-i adevarat!
Dupa inceperea vietii sexuale ciclul nu mai vinen normal doar daca ramane insarcinata, altfel nu are de ce sa se modifice, ca-i hormonal, nu tine de intalniri sau frecventa sexului.
Daca ea are un ciclu neregulat, atunci s-ar explica intarzierile astea.
Totusi, 1 zi, nu este considerata intarziere.
Cat priveste testuld e sarcina, intotdeauna se face DUPA 5 saptamani de la ultimul ciclu menstrual. daca-i facut mai devreme va arata negativ si va fie eronat.

| nugasescusernameliber a răspuns:

Tot un test de sarcina va rezolva si acum grijile. Iar pe viitor protejati-va, sa nu mai treceti lunar prin aceeasi problema.

| Random123456 a răspuns:

Eu am un ciclu neregulat si uneori imi intarzie si 8 zile sau imi vine mai repede cu atatea, nu-i bai si nu tine de viata sexuala happy