| misha1234567890 a întrebat:

Ce se poate intampla daca iau pilula de a doua de mai mult de doua ori pe an? Mentionez ca ultima data am luat in februarie. nu isi mai face efectul?

Răspuns Câştigător
Abh
| Abh a răspuns:

Pe langa dereglarile hormonale importante din organismul tau, vei mai "beneficia" de ovare polichistice, aparitia unui fibrom uterin si nu e imposibil, si de cancer de col uterin.

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Exista riscuri foarte mari (peste 50%) de infertilitate definitiva sau cancer de ovar, uter si san. E aproape imposbil ca in viitor sa nu te alegi macar cu una dintre aceste probleme. In general, e bine sa lasi un interval de minim 8 luni intre doua doze si sa ai grija sa nu iei mai mult de 3 doze in intreaga ta viata. Si in nici un caz sa nu o iei fara prescriptie de la ginecolog sau sa ratezi vreunuol din consulturile ulterioare (se fac minim 4 in primle 6 luni dupa administrare).

| šρяίηģ a răspuns:

Bun... Deci, din raspunsurile pe care ti le-au dat cei din fata mea, ai inteles mare parte din lucruri. Aceasta este problema: pastila de a doua zi produce dereglari hormonale adica: va trebui sa te epilezi de mai multe ori pe luna pentru ca o sa iti creasca mai mult par (poate sa iti creasca si pe maini, fata, spate si toate locurile unde nu ai avut pana acum) si ti se vor dezvolta sanii. In cazul sanilor (daca s intampla acest lucru-dereglarea hormonala-) muschiul pieptului nu va mai putea sa il sustina ca inainte, deci cumparati sutiene care sa sustina cat mai bine sanii. Trebuie sa iei pilula de cel mult 2 ori pe an, si asa este reiscul producerii dereglarii. Incearca sa folosesti anticonceptionale. Inainte de placere trebuie sa te gandesti si la consecinte! Deci, daca nu vrei un bebe poti sa folosesti linistita anticonceptionale sau prezervative.
Sper sa reactionezi la tot ce ti-am scris!

| RaluE a răspuns:

Pilula de a doua zi se ia maxim de doua ori pe an. Daca o iei de nenumarate ori, organismul tau va deveni imun la acea pastila si nu-si va mai face niciun efect.
Succes si alta data foloseste prezervativul sau poti incepe cu anticonceptionalehappy.

| LoLo a răspuns:

Nu este bine sa iei pilula de a doua zi de mai multe ori pe an.Maxim de 2 ori pe an poti sa o iei, da mai mult nuno talking. Daca o iei de mai multe ori o sa te dezvolti.In ce sens? Sanii iti vor creste mai mari, iti va creste par pe fata, pe maine, cat mai mult.Informeazate si tu si vezi ca asa este, nu minttongue.Deci ingrijeste`te si nu o mai lua.

bafta.wave

| lollipop92_5210 a răspuns:

Pilula de a2a zi este destul de toxica pentru organism si nu este bine sa o iei de prea multe ori... s-ar putea sa eviti o sarcina dar sa ai niste rezultate foarte neplacute