| RAY a întrebat:

Ce simti asa la prima vedere cand o vezi sincer?

https://ibb.co/rtNp7Jh

35 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Da ziceai de ca de tiganii -maghiari ai o parere buna... crezi ca nu s la fel ca rromii? de fapt sa stii ca nu etnia defineste un om, uneori aparentele insala nu e ok sa iti faci o parere superficiala. sunt tigani mai domni ca Romanii, cei drept rar da exista, nu e ok sa fie bagati 8n aceeasi oala si cei civilizati, sa sufere din cauza unora.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ura involuntara fata de ei o ai din cauza mass mediei a stereotipirilor, influentat uneori de ce spune y ce spune x. daca e sa o luam asa nici Romanii nu mai sunt asa cum erau.
depinde de educatia primita, unii o au unii nu, e adevarat ca multi nu o au dar sunt si marginalizati nu se ocupa nineni de ei nimeni nu are nici un interes.

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Ei sunt asa din cauza educatiei, ca daca iei un rrom si-l cresti tu, o sa iasa okey. Chiar mi se pare ca a fost la TV un rrom infiat in SUA parca sau Italia, si a ajuns f bine, si chiar nu vroia sa auda de familia si fratii lui de aici.
Si ei sunt ca si noi, unii mai rai, altii mai buni, dar nu in halul ala de infecti cum sunt multi rromi, infectia aia de comportament nu e genetica, e dobandita.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Asa e si cu gay, lesbinele sau care au alte religi, ne desparte multe chestii si je unesc putine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Depinde, sunt multi Romani care au ca prieteni /amici Rromi, nu toti ii marginalizeaza, care s ok se integreaza in societate de regula. adevarul e ca sunt cam salbatici si violenti unii din ei, hoti etc din cauza lor sunt vazuti rau si cei care s educati.