| anonim_4396 a întrebat:

Ce trebuie sa fac ca sa nu am dureri in timpul actului sexual?

14 răspunsuri:
| Purec a răspuns:

Schimba partenerul. Acum serios, fie e vinovat partenerul, fie o problema medicala... Mergi la un consult, iar daca esti in ordibe gaseste un partener mai putin grabit si mai putin idiot

| DianaVrabie a răspuns (pentru Purec):

Mersi

| AmaToaRea a răspuns (pentru Purec):

Si daca nu ai altu sa il schimbi? (vorbesc de mine sunt maritata si e singurul cu care am avut relatii intime.eu ce sa fac k nici cu lubrifierea nu merge la mine ) laughing

| Purec a răspuns (pentru AmaToaRea):

Ai incercat cu lubrifiant? la ginecolog ai fost?

| anonim_4396 explică (pentru AmaToaRea):

Un preludiu luuung, apoi un oral, dar facut cu arta, din partea lui ar putea rezolva problema.

| AmaToaRea a răspuns (pentru anonim_4396):

Si de o ora si tot nu merge laughing

| anonim_4396 explică (pentru AmaToaRea):

Competenta mea se opreste aici. Raspunsul de mai sus al lui Bursuc poate sa iti dea idei. Si ar mai fi posibilitatea ca partenerul tau sa fie exagerat de bine dotat.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Mergi la un control ginecologic prima data

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Durerile din timpul actului sexual ( sau de după ) NU sunt normale!

Într-adevăr, cea mai "simplă" cauză poate fi o insuficientă lubrifiere vaginală, datorată unei slabe excitaţii şi unui preludiu scurt/ineficient/inexistent.

Dar, de cele mai multe ori, POATE fi vorba de o INFECŢIE genitală/vaginită, ori o afecţiune ovariană ( anexită, sau altele ), etc.

DURERILE din timpul ( sau de după ) actului sexual ( dispareunia ) pot avea mai multe cauze - vezi articolul de la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......eunia_1173

http://www.divahair.ro/......lui_sexual

http://www.ele.ro/......vente-4490

http://www.copilul.ro/......a8275.html

Cel mai indicat ar fi să mergi la ginecolog pentru investigaţii suplimentare!

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră; n-ai precizat vârsta ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Toate cele bune.

| ywar a răspuns:

Auzi da asta cu care te dai tu in leagan stie de preludiu? Daca intra in tine ca taranu' atunci eu iti propun sa-i dai un sut unde il doare pe voinic mai tare. Du-te si la doctor sa vezi ce spune doctorul.

| Alcyon a răspuns:

E posibil sa nu fii suficient de excitata si din cauza asta. Sau, la fel de bine e posibil sa suferi de o afectiune ginecologica. Ti-as recomanda sa mergi la ginecolog pentru consult. Daca nu-s probleme, e clar ca-i vorba de lubrifiere insuficienta si-n cazul asta trebuie sa discuti cu partenerul, sa nu mai fie asa grabit. De asemenea, e bine sa faci sex doar atunci cand chiar ai chef de asta. Daca iti sta mintea la altceva, sau o faci doar asa, din obligatie, n-o sa iasa bine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cred ca exista un blocaj pe undeva, poate sa fie la nivel local, si ar trebuie sa mergi la ginecolog, ori ai un blocaj psihic datorita unei tentative a cuiva care te-a marcat, desi sper sa nu fie cazul.

Nu esti prea explicita in detalii, insa este posibil ca partenerul se grabeasca sarind peste mangaieri, fie ai o problema cu lubriefierea, si nu-ti recomand sa folosesti la intamplare geluri intime fara o consultatie de specialitate, altfel risti sa ai parte de complicatii.

| Alicezzz a răspuns:

Durerea poate fi de la lubrifierea insuficienta in timpul actului sexual, poate fii din cauza ca nu te exciti indeajuns, ca partenerul tau nu are rabdare cu tine. aceste dureri pot apare si din cauza unor dereglari si lipsa de estrogen, chisturile ovariene la fel. Incearca un lubrifiant de la durex si daca nici asa nu merge... atunci consulta un medic!

| AmaToaRea a răspuns:

La intrebarea asta vreau si eu un raspuns sincer laughing