| anonim_4396 a întrebat:

Ce variante aveti pentru un om care tocmai s-a despartit de partenera de viata?
Imi doresc liniste, iubire si copii.

Răspuns Câştigător
| mlfz13 a răspuns:

Varianta 1: mai ai nevoie doar de copii (ca linistea si iubirea ti-ai asigurat-o deja chiar prin despartirea de partenera de viata)

Varianta 2: cauti o alta partenera de viata care sa isi doreasca la randul ei copii

Varianta 3: cauti iubirea separat (sau o lasi sa se intample) iar dorinta de a avea copii ti-o implinesti fie singur (adoptie) fie cu cineva dispus doar sa procreeze.

1 răspuns:
| MihaiNicu23 a răspuns:

Despartirile pot fi unele dintre cele mai dureroase evenimente ale vietii, si cu toate acestea ele fac parte din experienta de a fi om. Fie ca esti la varsta adolescentei sau mai tarziu in viata, fie ca ti-ai dorit aceasta despartire sau nu, tot va exista o perioada de "doliu", o perioada nu tocmai usoara dar esentiala in dezvoltarea ta personala.
Trebuie sa intelegi ca schimbarile prin care treci dupa terminarea unei relatii in care ai investit multe sentimente, timp si planuri, pot fi decisive pentru cursul vietii tale de acum inainte si pentru cum vor arata relatiile urmatoare. Si cum nu ai cum sa te impotrivesti starii de schimbare permanenta de acum, o poti macar intoarce in favoarea ta prin a o transforma intr-un proces constient.
Primul impuls ce il poti resimti dupa o despartire este acela de a face ceva, orice, pentru a nu te mai simti asa. Cu toate acestea, daca vei incerca sa iti urmezi acest impuls, nu vei face altceva decat sa acumulezi si mai multa amaraciune si frustrare, observand ca nu poti evita starea de rau. Exista posibilitatea ca, in caz ca te incapatanezi si mai mult sa eviti acceptarea realitatii curente, sa reusesti sa schimbi ceva la suprafata, sa iti "pacalesti" mintea ca nu suferi, dar cu pretul de a iti amorti si ignora existenta unor sentimente cat se poate de reale care, nerecunoscute, nu isi pot gasi rezolvarea si care te vor afecta in multe situatii importante pentru tine. Daca iti vei accepta starea de suferinta cu tot ce implica ea asta nu echivaleaza cu a te lasa subjugat de neputinta, ba din contra, iti ofera sansa de a iti explora sufletul, sentimentele si prioritatile in viata. Aceasta etapa iti va permite sa ajungi sa ai incredere in viitor si in abilitatea de a fi fericit. Pe masura ce vei lucra cu furia si tristetea, le vei inlocui cu noi interese, planuri pozitive si cu o buna imagine de sine. Nu te grabi sa treci la urmatoarea etapa si nu te astepta ca daca o zi a fost mai buna si restul vor fi la fel; mai mult ia acea zi ca pe un semn ca lucrurile incep sa se indrepte, dar sa ramai constient de faptul ca este posibil ca inca sa mai ai un drum lung de parcurs.
Sentimentele si reactiile de dupa terminarea unei relatii te pot impinge catre izolare si inactivitate. Pentru a evita intrarea in depresie, vorbeste despre sentimentele tale cu cei apropiati. Simplul fapt ca vezi ca si altii trec prin situatii similare, te poate ajuta pe tine nu te mai simti atat de singur si neinteles. Implicandu-te in problemele altor oameni s-ar putea sa te trezesti dandu-ti niste solutii uimitoare la propriile framantari.
Sste normal sa regreti si sa iti fie dor, dar nu uita ca scopul final este sa mergi mai departe cu viata si planurile tale si sa devii independent de fosta relatie. Evita sa iti cauti fostul partener chiar daca iti este dor si chiar daca iti propune sa va vedeti. In majoritatea cazurilor este aproape imposibila o relatie de prietenie intre fostii parteneri, iar asta nu face altceva decat sa intarzie vindecarea. Daca amandoi va doriti sa puteti avea o relatie de prietenie undeva in viitor, o perioada de pauza va poate ajuta sa va adaptati noului stil de viata si sa va pierdeti identitatea de cuplu.
Trebuie sa Accepti ca sunt niste intrebari la care probabil nu o sa gasesti nici un raspuns, sau ca raspunsul pe care-l vei gasi nu va fi cel pe care ti-l doresti.
Cand simti ca incepi sa te lasi cuprins de intrebarile "de ce" sau "daca", aminteste-ti de scopul tau final: acela de a iti vindeca ranile.
Incearca sa cauti activitati care-ti sunt benefice: apuca-te de un curs, fa sport, mananca mai sanatos, calatoreste, citeste, creeaza, mergi la masaj sau la un concert. Cu cat te vei simti mai bine in propria piele, cu atat mai usor iti va fi sa te indepartezi de trecut.