| ammihaela a întrebat:

Ceau..am nevoie de un sfat,va rog sad. sunt cu un baiat de ceva timp si m-am obisnuit sa fiu mai tot timpul cu el, mai ales ca sta cu mine pe palier ( intr-un camin studentesc ). Ne intelegem ok, dar avem cateva probleme pentru care de cateva zile ii cam sta capul la despartire..imi spune ca sunt stresanta, ca ma comport de multe ori ca un copil. Daca as schimba aceste lucruri (zice el ), as fi fata perfecta in ochiii lui. Imi poate da cineva un sfat in privinta aceasta? Ce sa fac pentru a-mi salva relatia? straight face

Răspuns Câştigător
| BLeur a răspuns:

Bună.

De ce te-ai schimba pentru cineva care mai devreme sau mai târziu nu va mai exista în viaţa ta? Poate doar ca amintiri, nu îţi garantează nimeni că dacă te schimbi el va rămâne cu tine, pot fi doar vorbe în vânt.
Stresantă?! Wtf, măcar dacă specificai ce îi spui, cu ce îl baţi la cap te ajutam. Iar la faza cu : ' mă comport de multe ori ca un copil ', eşti copil. Nu ştiu, fi şi tu mai matură şi nu mai fi aşa ' stresantă ' cum spune el.
Apopo, cine te acceptă te acceptă aşa cum eşti. Cine te iubeşte, nu te schimbă.winking

| ammihaela explică (pentru BLeur):

Multumesc mult happy

| ammihaela explică (pentru BLeur):

Stresanta in sensul ca m-am obisnuit cu el,fiind la cateva camere distanta de mine, mai tot timpul suntem impreuna si tot timpul daca nu ne vedem, vorbesc cu el la tel, trebuie sa fie mesaje. daca nu sunt mesaje, este netul. straight face

| BLeur a răspuns (pentru ammihaela):

Mi se pare şi normal să vorbiţi atât timp cât sunteţi împreună, lol. Nu înţeleg ce e cu el de zice asta.

| ammihaela explică (pentru BLeur):

Ms mult! big grin

| BLeur a răspuns (pentru ammihaela):

N-ai pentru ce, fundă?

20 răspunsuri:
| Lavinialoveyou a răspuns:

Nu trebuie sa te schimbi pentru nimeni si nimic in lume trebuie sa fii tu insati daca ii place de tine, fie daca nu vei gasi pe altcineva care te va accepta exact asa cum esti tu.Succes!

| ɗєʌɗvơɪƈє a răspuns:

Dacă ar fi să te schimbi... schimbă-te de dragul tău, nu al altuia.

| neutrino a răspuns:

Presupun ca esti studenta si in aceste conditii tu stii foarte bine in ce consta o relatie din studentie, si in special o relatie de camin studentesc. Asadar, da dovada de maturitate si intelege ca relatia ta nu are nimic sentimental de durata, totul este pe baza de distractie. El nu are nevoie de o relatie de durata si nici sa fie "stresat"!

| ywar a răspuns:

Daca simti de exemplu ca - esti prea acaparatoare, ca il sufoci, ca nu-i dai libertatea pe care el o doreste, ori orice persoana o doreste, asta ar trebui sa o poti controla. Daca e sa ma intrebi pe mine - cum au spus si cei care au postat aici - el se va desparti de tine indiferent daca tu schimbi sau nu schimbi ceva la tine. Odata ce i-a intrat asta in minte, "e pa!" Nimic, nu se mai poate schimba! Dar ceea ce am spus este [repet] strict pentru tine si pentru viitoarele relatii daca vrei! Bafta si nu te intrista! Nu e sa fie, nu s-a rasturnat un cer ca el nu te vrea! dragostea cu forta se cheama viol! happy Te pupam!

| syd a răspuns:

As zice sa ii dai mai mult timp pe care sa-l petreaca singur sau cu amicii. Iti dai seama ca ar vrea sa iasa cu prietenii la un fotbal, sau ceva. Sa incerci sa nu fi atat de atasata de el, poate va remarca. Mult noroc happy.

| SunnyDay88 a răspuns:

Nimic. te duce de nas.

nimeni nu e perfect si nimeni nu cauta pe cineva perfect. cand iubesti il accepti pe celalalt asa cum e cu defecte si calitati.

si eu si partenerul meu avem zeci de defecte, dar nu mi-a cerut sa ma schimb, iar eu lui nu i-am zis ca-l las daca nu se schimba desi uneori ma deranjeaza atitudinea lui si na... ne certam, ba din cauza mea, ba din cauza lui dar... e ceva normal sa avem defecte si invatam sa facem compromisuri si sa le toleram ca de na, fac parte din omul pe care il iubesti si care are calitati mai importante pentru el decat defectele.

| Hαppiηеss a răspuns:

Cine te iubeste cu adevarat te accepta asa cum esti n-o sa incerce niciodata sa te schimbe pentru ca n-ai mai fi tu insati. Cand te-a cunoscut s-a indragostit de tine asa stresanta, imatura etc. acum de ce nu-i mai placi si iti scoate defectele in evidenta? ar trebui sa te gandesti la asta se merita oare sa mai stai tu langa un om care nu te accepta asa cum esti?

| kzd a răspuns:

Nu merita te schimb pentru nimeni, pentru ca dupa nu o sa mai ai personalitatea ta, plus ca daca ii lasi putin spatiu si timp de gandire poate ca o sa realizeze ca esti importanta.

| madalinamadu a răspuns:

Daca te-ar fi iubit cu adevarat te-ar fi vazut perfecta asa cum esti.Atunci cant iubesti o persoana nu incerci sa o schimbi. Discuta cu el si vezi de ce se comporta astfel.Succes! :*

| C26 a răspuns:

Buna! happy
Pai..stii cum e? Cine te iubeste, te iubeste asa cum esti, si te iubeste pentru ceea ce esti tu, nu pentru ceea ce vrea el sa fiiwinking Iar poate sa fie si scuzeoh go on. Sau. Incerca ceva. Nu-i mai spune nimic cand te deranjeaza, nu-l mai intreba ce face, unde se duce sau alte chestii. Incerca sa fii indiferenta, si poate asa isi va da si el seama ca nu e bine asa, si ca tot mai bine era cand il stresai happy Succes :*

| 0alafaranume0 a răspuns:

Pai daca nu te place nu poti obliga pe cineva sa te placa la fel cum nici nu te poti schimba pentru o persoana, astea se numesc incompatibilitati si ar trebui sa stii din moment ce nu esti chiar asa mica, repet nu te schimba gaseste pe cineva care sa te placa asa cum esti dar da esti stresanta, daca zici ca te-ai obisnuit sa fii tot timpul cu el crede-ma ca daca o sa traga de relatia asta intr-un final tot la despartire se va ajunge pentru ca se va plictisi..multor baieti nu le plac fetele sufocante

| 0alafaranume0 a răspuns:

Mda eu am impresia ca multa lume de p-aici dau raspunsuri doar de dragul de a le da, chiar daca o sa ma contrazic cu multa lume dar muulti sunt chiar penibili cu raspunsuri de 2 lei
ammihaela: deci o sa se ajunga la despartire si obisnuieste-te cu asta, nu ii lua pe astia in seama cu" sunt scuze" "incearca sa te duca de nas" cum spuneam si in celalalt raspuns e incompatibilitate intre voi, nu te schima gaseste pe altcineva care o sa te placa exact asa cum esti baiatul nu are nicio vina ca nu cred ca te cunostea asa bine in momentul in care a fost de acord sa fiti impreuna, fiecare are gusturile lui uite de exemplu nici mie nu mi-ar place genul de fata ca si tine desi prietena mea tinde sa iti semene, si ea imi da mesaje in continuu, vrea sa vorbim zilnic la telefon, sa stam toata ziua pe mess si am momente cand nu ii raspund o zi intreaga pentru ca e prea stresanta dupa care crede ca nu ii raspund ca vreau sa ne despartim sau ca sunt cu alta, norocul meu e ca si ea intelege asta si recunoaste ca e stresanta in unele momente.dar asta esunt destule femei si barbati pentru toata lumea happy

| Nyxi a răspuns:

Pretexte de despărțire:
aș fi vrut să meargă relația noastră->aș fi vrut să nu aveam această discuție
te porți ca un copil->nu te mai sufăr
nu sunt pregătit/ă pentru ceva serios->asta nu este ceva serios
am nevoie de spațiu->vreau să plec departe de tine!
nu vreau să te țin pe loc->ești o pacoste
te iubesc ca pe un prieten->nu mă atragi deloc
nu mă înțelegi->pur și simplu nu te vreau (replica+traducere) în plus nu este vina ta, dacă erai copil și vă cunoșteați dinainte trebuia să îți spună asta din prima nu să încerce să te schimbe, fiindcă așa erai de la început, nu îl asculta și nu te schimba, asta te face unică, pupici!

| D3ZIS a răspuns:

Daca ti-a spus asta se va despartii cu siguranta de tinewinking. Sunt doar scuze, nu motive reale... parerea mea e ca trebuie sa il lasi sa faca ce vrea, oricum se va reintoarce PS:am trecut si eu prin asta recentwinking

| ammihaela explică:

Mna. asta zice.k il prea "sufoc " straight facestresanta in sensul ca m-am obisnuit cu el, fiind la cateva camere distanta de mine, mai tot timpul suntem impreuna si tot timpul daca nu ne vedem, vorbesc cu el la tel, trebuie sa fie mesaje. daca nu sunt mesaje, este netul. straight face