| Fabian20 a întrebat:

Cei care stiu mai multe limbi la perfectie, cand gandesc in mintea, lor in ce limba gandesc?

11 răspunsuri:
| ForeverWarrior a răspuns:

Eu stiu engleza si sunt momente cand gandesc jumatate in romana jumatate in engleza laughing

| iubesc a răspuns:

Principala, clar!

| RAY a răspuns:

In engleza

| sublime89 a răspuns:

Depinde care limba o cunosc mai bine, sau cu care sunt mai familiarizati.

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

Depinde. Daca eu vorbesc cu tine in chineza si apoi ma gandesc la ceva, din reflex voi gandi in limba chineza.
Dupa ceva timp, voi reveni la limba pe care o stiu cel mai bine.

| sayWhaaat a răspuns:

Eu unul ma pot exprima mai bine in engleza decat in romana, si nu sunt nici pe departe analfabet, deci stiu engleza foarte bine, dar imi vine peste mana sa gandesc in engleza. Mi-a mai zis cineva lucrul asta, ca daca nu gandesc in engleza inseamna ca nu cunosc limba cu adevarat, nu stiu. Probabil se datoreaza faptului ca nu am fost niciodata in SUA sau Anglia, pentru a vorbi fluent engleza o perioada de timp, as avea nevoie de o perioada de acomodare, dar dupa aceea mi-ar fi la fel ca in Romania.

| Dragonfly6 a răspuns:

In care le pica cel mai bine.

| Eviix a răspuns:

Buna intrebare! laughing

| igrek a răspuns:

Cea pe care o vorbește cel mai des, normal.

| aimspeşăl a răspuns:

In limba materna, cea cu care ai crescut

| Painkeeper a răspuns:

In limba tarii natale!winking