| ღ..*Addelly*ღ.! a întrebat:

. Ceva trist dar adevarat...

Mama mea este cea mai buna

Un mesaj foarte frumos pentru toti :
Cind tu aveai 1an ea te hranea si te imbaia.
I-ai multumit plingind toata noaptea.
Cind tu aveai 2 ani ea te-a invatat sa mergi.
I-ai multumit fugind cind ea te chema.
Cind tu aveai 3 ani ea iti pregatea toata mincarea cu dragoste.
I-ai multumit aruncind farfuria pe jos.
Cind tu aveai 4 ani ti-a dat creioane colorate.
I-ai multumit colorind masa din sufragerie.
Cind tu aveai 5 ani te-a imbracat pentru vacanta.
I-ai multumit sarind in prima balta.
Cind tu aveai 6 ani te-a dus la scoala.
I-ai multumit strigind nu merg.
Cind tu aveai 7 ani ti-a cumparat o minge.
I-ai multumit aruncind-o in fereastra vecinilor.
Cind tu aveai 8 ani ti-a dat o inghetata.
I-ai multumit scapind-o in poala.
Cind tu aveai 9 ani ti-a platit lectii de pian.
I-ai multumit ca nici macar nu te-ai deranjat sa exersezi vreodata.
Cind tu aveai 10 ani te ducea toata ziua cu masina de la
fotbal la gimnastica de la o zi de nastere la alta.
I-ai multumit ca sareai din masina si nu te uitai niciodata inapoi.
Cind tu aveai 11 ani te-a dus pe tine si pe prietenii tai la cinema.
I-ai multumit cerindu-i sa stea in alt rind.
Cind tu aveai 12 ani te-a avertizat sa nu te uiti la anumite programe la TV.
I-ai multumit asteptind sa iasa din casa.
Cind tu aveai 13 ani ti-a sugerat cum sa te tunzi.
I-ai multumit spunindu-i ca nu are gusturi.
Cind tu aveai 14 ani ti-a platit o tabara de vara de o luna.
I-ai multumit uitind sa-i scrii macar o scrisoare.
Cind tu aveai 15 ani venea de la lucru si-si dorea o imbratisare,
I-ai multumit stind in camera ta cu usa incuiata.
Cind tu aveai 16 ani te-a invatat sa-i conduci masaina.
I-ai multumit luindu-i--o de cite ori puteai.
Cind tu aveai 17 ani ea astepta un telefon important.
I-ai multumit stind la telefon toata noaptea.
Cind tu aveai 18 ani ea plingea la festivitatea ta de absolvire a liceului.
I-ai multumit stind la petrecere pina in zori.
Cind tu aveai 19 ani ti-a platit facultatea, te-a dus in
campus si ti-a carat bagajele.
I-ai multumit salutind-o in afara camerei ca sa nu te simti
jenat in fata prietenilor.
Cind tu aveai 20 de ani te-a intrebat daca te intilnesti cu cineva.
I-ai multumit spunind-i "Nu-i treaba ta!"
Cind tu aveai 21 de ani ti-a sugerat anumite cariera pentru viitorul tau.
I-ai multumit spunind-i "Nu vreau sa fiu ca tine!"
Cind tu aveai 22 de ani te imbratisa la absolvirea facultatii.
I-ai multumit intrebind-o daca poate sa-ti plateasca o
excursie prin Europa.
Cind tu aveai 23 de ani ti-a dat mobila pentru primul tau apartament.
I-ai multumit spunindu-le prietenilor ca era urita.
Cind tu aveai 24 de ani ti-a cunoscut logodnicul si te-a
intrebat de planurile de viitor.
I-ai multumit spunindu-i printre dinti: "Maaaaami, te rog"!
Cind tu aveai 25 de ani te-a ajutat sa-ti plateti nunta si
a plins si ti-a spus cit de mult te iubea.
I-ai multumit mutindu-te in cealalta parte a tarii.
Cind tu aveai 30 de ani te-a sunat sa-ti dea un sfat pentru copil.
> I-ai multumit spunind-i "Lucrurile sunt diferite acum"
Cind tu aveai 40 de ani te-a sunat sa-ti aminteasca de
aniversarea unei rude.
I-ai multumit spunindu-i ca erai foarte ocupat chiar atunci.
Cind tu aveai 50 de ani ea era bolnava si avea nevoie sa ai grija de ea.
I-ai multumit citind despre povara care devin parintii
pentru copiii lor.
Si apoi, intr-o zi, ea a murit in tacere. SI tot ce nu ai
facut vreodata s-a intors lovind ca traznetul in INIMA ta.
Daca ea mai este pe aproape, nu uita sa o iubesti mai mult ca niciodata.
Daca ea nu mai este, aminteste-ti dragostea ei
neconditionata si da-o mai departe.
Amintesteti mereu sa o iubesti pe mama ta.
Pentru ca nu ai decit o singura mama in toata viata ta.

Răspuns Câştigător
| Ruxyana a răspuns:

Intotdeauna trebuie sa pretuiesti ce ai langa tine...eu o spun din experienta... dupa ce pierzi ceva de apuca dorul si tristetea...nu stiu ce mas face fara mamahee hee
i-as da si viata mea...:X:X... ii ca o sora pentru mine.hee hee...are 29 de ani apropiere dde varsta...m-a facut la 16 ani.si stiu ca sa schinuit cu mine...si de aia o respect si o iubesc din toata inimaaa...chiar daca uneori ne mai certam noi douahee hee.si spun unele lucruri la nervii... mi-as da si viata pentru ea si pentru fericirea ei:X:X...

36 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Foarte frumos, Adelyyy, multumim.

| monyk a răspuns:

Buna, foarte emotionant si adevaratsad...

| coryyyyyyyyyyy a răspuns:

Trist dar adevaratsad
si asa este...winking
pretuiesti pe cineva cu adevarat in momentul in care realizezi ca nu-l mai ai langa tinewinking

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Mama mea a fost intotdeauna cea mai buna prietena pentru mine, ii spuneam toate secretele si intotdeauna m-a invatat de bine, din pacate nu mai este langa mine, dar stiu ca de undeva ma vegheaza in continuare.

| madalicious a răspuns:

Buna!

asta chiar m`a induiosat! si e totul complet adevarat ..mamele noastre..merita mai multa iubire!love struck

| simoSTAR a răspuns:

Si eu cred ca am cea mai buna mama din lume...si tata.sunt de milioane.mama este in italia iar tata este pentru mine mama, tata, sora.tot.de curand am venit din italia si cand eram pe drum mi-era f greu sa ma obisnuiesc cu ideea ca iar trebuie sa stau fara mama si am sunat-o si i-am multumit pentru tot ce face pentru mine... a fost un moment induiosator pentru amandoua pentru ca nu am mai facut-o niciodata... apreciati-va parintii cat inca ii aveti

| ღ..*Addelly*ღ.! explică:

Ma bucur gabitza sa fie cat mai multa iubire

| ღ..*Addelly*ღ.! explică:

Constantaproca chiar daca mama ta nu mai este oriunde ar fi ea te vegheaza si are grija ..si eu am tatl mort si sa stii ca ei stiu tot de acolo de sus
Imi pare rau daca te-am intristat

| elyssa20 a răspuns:

Trist dar adevarat...cat am fost 'fata mamii' niciodata nu am ascultat-o reprosandu-i mereu ca e prea plictisitoare dar de cand m-am maritat mi-a devenit cea mai buna si cea mai de incredere persoana... abia cand ne maturizam ne dam seama de cate eforturi a facut pentr noi... te iubesc mamiiiiiiiiiii:*:X

| daii a răspuns:

Superb! Foarte adevarat. din pacate.sad.

by daiiwinking

| devilll a răspuns:

Cruel but truesad

| MisterKat a răspuns:

M-ai impresionat cu acest text, sincer... Dar din fericire eu ma inteleg foarte bine cu mama mea si vreau sa o fac mandra de mine si sa iau BAC-ul cu o nota cat mai mare...

Multumesc pentru acest text!

O seara superba sa ai si un weekend fain!

Daniel.

| Orannginna a răspuns:

Tu sigur ti'ai propus sa ma faci sa plang azi crying
Eu imi iubesc mamica si incerc sa'i pun cate un zambet pe fata ori de cate ori pot. happy

| remus a răspuns:

Adevarat, asa este, multumesc!

| daniDeeDee a răspuns:

Aiiiii... m-a atins la pipotzica sad

| JoJo a răspuns:

Impresionantastraight face
Din pacate sunt destui copii care nu-si pretuiesc mamele!

Tot ce sunt sau sper sa devin ii datorez ingerului care a fost mama.[Abraham Lincoln]happy

Răspuns utilizator avertizat
| rap4life a răspuns:

Foarte frumos, in acelasi timp si trist.
De acum inainte o sa incerc sa nu-i mai raspund mamei mele si sa-i arat toata dragostea mea.
De multe ori ma enerveaza cu unele chestii dar in acelasi timp imi vine sa plang cand o vad ca sufera din cauza mea.
Mama-i sfanta, si trebuie iubita.

| papatukjatlekjulk a răspuns:

Vai! Am ramas fara cuvinte. Totul este complet adevarat.
Si foarte trist...aproape ca iti taie rasuflarea...dar asta e lumea in care traim. Parintii se sacrifica pentru copiii. Si copiii rar se sacrifica pentru parintii ce le-au dat viata, i-au rasfatat in toate felurile, si le-au dat o buna crestere si conditii financiare foarte bune.

Cum spuneam...trist, dar adevarat.

| gabitza05 a răspuns:

Buna!

Desi sunt adolescenta... ea nu mai e langa mine... dar totusi poate fi valabil si pentru tatici big grin ...asa ca tatal meu va avea de astazi parte de mai multa iubire happy

Ps: Foarte interesant ce scrie aici :X

| gingasu a răspuns:

Intr-adevar foarte foarte trist, dar din pacate real sad... impresionant textul prin intelesul acestuia, dar vedeti voi dragi cititori aceasta obligatie morala si sufleteasca pe care ne-o luam in spate atunci cand ne dorim un copil... ne face pe noi cei care avem copii ( in situatia in care suntem parinti cu cap si suflet), sa ne fim alaturi copilului/ copiilor nostri neconditionat, fara nicio pretentie pe mai tarziu; ne asumam o responsabilitate, si totodata si un risc *riscul constand in : lipsa ajutorului din partea copiilor la vreme de batranete... deci concluzia : Poti tu ca parinte sa ai grija de copilul tau ca de ochii din cap... degeaba daca acel copil nu iti este alaturi Odata in viata atunci cand imbatranim si atunci in ultimele clipe de viata CAND NE DAM ULTIMA SUFLARE!

| Alina_5575 a răspuns:

Frumos dar si trist...cat de adevarat e tot ce ai scris...

| eusinumaieu a răspuns:

Atat de frumos si atat de adevarat:*...

| Alissa193 a răspuns:

Foarte adevarat in cazul multora, iar textul este extraordinar.Mama este cea mai scumpa fiinta din lume, iar dragostea noastra trebuie sa i-o aratam prin fapte iar bunatatea ei sa o rasplatim cit putem de bine!

| goust22 a răspuns:

Da... e super textul si adevarat... te umbla la liniste... ce sa spun e superb... iubiti-va mamele ca sunt singurele fiinte din lumea astea care se gandesc la voi mai mult ca orice...rasplatitile prin fapte pe care sa le bucure...ganditi-va ce-o sa faceti cand n-o sa mai fie...
Bv Adelyyy...superb textul... sad sad

| Pepper9 a răspuns:

Trist...Eu cu mama mea, din fericire, ma inteleg foarte bine, dar nu pot sa spun acelasi lucru si despre tatal meu, cu care nu ma inteleg foarte bine, ne certam in aproape fiecare zi, acum mai rar dar tot ne certam de vreo 2-3 ori pe saptamana.Mama pentru noi tot timpul o sa fie cea mai buna prietena a noastra, chiar daca nu ne plac deciziile ei pentru ca sunt cele mai bune pentru noi si o sa-i multumim intr-o zi pentru vorbele si faptele care ni le-a spus si ni le-a aratat, pentru orele pierdute ca sa fim noi fericiti, pentru tot.Noi zicem ca ioi si vai cum e maica-mea, cum se imbraca, ce face si tot feluri de bazaconii care nu sunt adevarate, mai mult le zicem ca sa fim ca si celelalte fete si eu am facut chestia asta si regret, mamele noastre nu o sa zica niciodata ceva rau despre noi prietenelor sale sau oricarui altuia, pentru ca ne iubesc, mai sunt si exceptii dar nu sunt chiar asa de multe.Adolescentii din ziua de astazi, din care fac si eu parte, se vad doar pe ei, nu ii mai intereseaza de altii, isi bat joc de parintii lor doar asa ca vor ei si ca le ofera toate...Este trist ce se intampla cu adolescentii, chiar si cu adultii.

| emanulea a răspuns:

Uuaaaaaaaaaaawwwwwwwwwwww da stai un pic ca nu-i pentru toate mamele ca unele nu-s mame si nau inima si isi lasa copii prin orferinate sau avorteaza...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cat de trist... cat de adevarat...