auran
| auran a întrebat:

Din randurile de mai jos, adolescentii din ziua de astazi ar trebui sa traga o concluzie... ne plangem de parinti, ca nu ne inteleg sau ca nu ne dau ceea ce dorim si multe alte nemultumiri, dar la sacrificiile lor va ganditi, asa macar uneori?

MAMA MEA ESTE CEA MAI BUNA

>Cand tu aveai 1 an ea te hranea si te imbaia.
>I-ai multumit plangand toata noaptea.
>Cand tu aveai 2 ani ea te-a invatat sa mergi.
>I-ai multumit fugind cand ea te chema.
>Cand tu aveai 3 ani ea iti pregatea toata mancarea cu dragoste.
>I-ai multumit aruncand farfuria pe jos.
>Cand tu aveai 4 ani ti-a dat creioane colorate.
>I-ai multumit colorand masa din sufragerie.
>Cand tu aveai 5 ani te-a imbracat pentru vacanta.
>I-ai multumit sarind in prima balta.
>Cand tu aveai 6 ani te-a dus la scoala.
>I-ai multumit strigand nu merg.
>Cand tu aveai 7 ani ti-a cumparat o minge.
>I-ai multumit aruncand-o in fereastra vecinilor.
>Cand tu aveai 8 ani ti-a dat o inghetata.
>I-ai multumit scapand-o in poala.
>Cand tu aveai 9 ani ti-a platit lectii de pian.
>I-ai multumit ca nici macar nu te-ai deranjat sa exersezi vreodata.
>Cand tu aveai 10 ani te ducea toata ziua cu masina de la fotbal la gimnastica de la o zi de nastere la alta.
>I-ai multumit ca sareai din masina si nu te uitai niciodata inapoi.
>Cand tu aveai 11 ani te-a dus pe tine si pe prietenii tai la cinema.
>I-ai multumit cerindu-i sa stea in alt rand.
>Cand tu aveai 12 ani te-a avertizat sa nu te uiti la anumite programe la TV.
>I-ai multumit asteptand sa iasa din casa.
>Cand tu aveai 13 ani ti-a sugerat cum sa te tunzi.
>I-ai multumit spunandu-i ca nu are gusturi.
>Cand tu aveai 14 ani ti-a platit o tabara de vara de o luna.
>I-ai multumit uitand sa-i scrii macar o scrisoare.
>Cand tu aveai 15 ani venea de la lucru si-si dorea o imbratisare,
>I-ai multumit stand in camera ta cu usa incuiata.
>Cand tu aveai 16 ani te-a invatat sa-i conduci masina.
>I-ai multumit luandu-i-o de cate ori puteai.
>Cand tu aveai 17 ani ea astepta un telefon important.
>I-ai multumit stand la telefon toata noaptea.
>Cand tu aveai 18 ani ea plangea la festivitatea ta de absolvire a liceului.
>I-ai multumit stand la petrecere pina in zori.
>Cand tu aveai 19 ani ti-a platit facultatea, te-a dus in campus si ti-a carat bagajele.
>I-ai multumit salutand-o in afara camerei ca sa nu te simti jenat in fata prietenilor.
>Cand tu aveai 20 de ani te-a intrebat daca te intalnesti cu vreo fata.
>I-ai multumit spunandu-i "Nu-i treaba ta!"
>Cand tu aveai 21 de ani ti-a sugerat anumite cariere pentru viitorul tau.
>I-ai multumit spunandu-i "Nu vreau sa fiu ca tine!"
>Cand tu aveai 22 de ani te imbratisa la absolvirea facultatii.
>I-ai multumit intrebandu-o daca poate sa-ti plateasca o excursie prin Europa.
>Cand tu aveai 23 de ani ti-a dat mobila pentru primul tau apartament.
>I-ai multumit spunandu-le prietenilor ca era urita.
>Cand tu aveai 24 de ani ti-a cunoscut logodnica si te-a intrebat de planurile de viitor.
>I-ai multumit spunandu-i printre dinti: "Maaaaami, te rog"!
>Cand tu aveai 25 de ani te-a ajutat sa-ti plateti nunta si a plans si ti-a spus cit de mult te iubea.
>I-ai multumit mutandu-te in cealalta parte a tarii.
>Cand tu aveai 30 de ani te-a sunat sa-ti dea un sfat pentru copil.
>I-ai multumit spunandu-i "Lucrurile sunt diferite acum"
>Cand tu aveai 40 de ani te-a sunat sa-ti aminteasca de aniversarea unei rude.
>I-ai multumit spunandu-i ca erai foarte ocupat chiar atunci.
>Cand tu aveai 50 de ani ea era bolnava si avea nevoie sa ai grija de ea.
>I-ai multumit citind despre povara care devin parintii pentru copiii lor.
>Si apoi, intr-o zi, ea a murit in tacere. SI tot ce nu ai facut vreodata s-a intors lovind ca traznetul in INIMA ta.
>Daca ea mai este pe aproape, nu uita sa o iubesti mai mult ca niciodata.
>Daca ea nu mai este, aminteste-ti dragostea ei neconditionata si da-o mai departe.
>Aminteste-ti mereu sa o iubesti pe mama ta.
>Pentru ca nu ai decat o singura mama in toata viata ta.

Răspuns Câştigător
| EUSIATIT a răspuns:

Felicitari, felicitari. N. felicitari as vrea sa citeasca aceste a si copilul meu,,, m ai facut sa pling pentru ca sunt o mama care sufere pentru ca nu sunt nu am fost si cred ca nu voi fi niciodata apreciata de el desi am facut fac, si voi face totul pentru el si...rasplata...asta e voi merge inainte si voi lupta te pup si te felicit de... N ori inca odata

| auran explică (pentru EUSIATIT):

Multumesc happy
Sper ca între timp, situația sa îmbunătățit. Ca mama (ca o mama adevarata), chiar dacă suferim pentru ca suntem respinse la un moment dat de către puii noștri, ii iubim pana când ne vine timpul sa plecam...

25 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Doamne cat adevar, cuvintele nu mai au nici un sens, cum de ai putut sa scrii saa cevaaaaaa, of ...mama mea!

| Razvan a răspuns:

Dintre toate religiile lumii cea mai frumoasa este mama

cami
| cami a răspuns:

Pana ala urma mi-au dat lacrimile, fiindca chiar astazi mi s-a intamplat sa n-o respect pe mama si s-o fac sa sufere, fraza asta "Aminteste-ti mereu sa o iubesti pe mama ta.

>Pentru ca nu ai decat o singura mama in toata viata ta." este de aur!

auran
| auran explică:

Este drept ca unii parinti nu au fost sau nu sunt icoane carora sa li te inchini, dar nici copii nu sunt usi de biserica...
Se mai spune ca "ceea ce dai aia primesti" si asa si este, dar nu trebuie nici sa generalizam si nici sa exageram...

auran
| auran explică:

Crysu sa-ti traiasca mamica si sa te bucuri de ea si ea de tine...
Bubulina si mama mea isi da cu parerea, uneori ne mai potrivim la gusturi alteori... important este sa stii cum sa-i spui ca nu-ti place...

auran
| auran explică:

Hai sa mai indulcim putin randurile de mai sus - dar, nu prea mult sa nu dati in diabet...
http://www.youtube.com/watch?v=sNHRUOF0j-8&feature=fvst

| SweetCandy a răspuns:

Am citit-o cu voce tare si am lacrimat la sfasit...asa este.straight face toti gresim, eu o iubesc mult pe mama e cea mai buna prietena a mea, ma intelege si ma ajuta de fiecare data!
happy
multumesc, intr-adevar deosebit!

| Crs a răspuns:

Mult prea frumoase aceste cuvinte crying Chiar azi este ziua mamei mele love struck

| Misterious a răspuns:

Frumos...

| rrrrrrrrrrrrrrrrrr a răspuns:

Ai perfecta dreptate mai multe cuvinte sunt deprisos, multumesc!

| BUBULINA a răspuns:

Foarte frumos si impresionant :|

dar la faza asta nu e adevarat

>Cand tu aveai 13 ani ti-a sugerat cum sa te tunzi.

>I-ai multumit spunandu-i ca nu are gusturi

mama are 50 de ani si vrea sa ma imbrac cum se imbraca ea
ea crede ca are gusturi. e o diferenta de varsta mare intre mine si mama si nu intelege :|
Dar eu o iubesc mult de tottttttt

http://www.youtube.com/watch?v=xabazbI0Ihw

| lenyia a răspuns:

Foarte frumos! sunt mama la randul meu... dar atata timp cat traieste mama mea, ma simt ca un copil.Mama mea este o femeie in varsta si ma comport cu ea ca si cand ar fi copilul meu:cu grija, atentie si multa dragoste! O RESPECT SI O IUBESC! MULT!

| papatukjatlekjulk a răspuns:

Vai! Am ramas fara cuvinte. Totul este complet adevarat.
Si foarte trist... aproape ca iti taie rasuflarea... dar asta e lumea in care traim. Parintii se sacrifica pentru copiii. Si copiii rar se sacrifica pentru parintii ce le-au dat viata, i-au rasfatat in toate felurile, si le-au dat o buna crestere si conditii financiare foarte bune.

Cum spuneam...trist, dar adevarat.

| bluerose a răspuns:

Superb!
Doamne cat e de adevarat.

| Pho3nix a răspuns:

Sa stii ca unele din aceste versuri sau ce o fi ele, nu sunt adevarate. Mai ales pentru mine.
Eu ma inteleg foarte bine cu mama si nu ma comport cu ea cum spun aceste versuri.happy

| ciumpalaku a răspuns:

Nu era nevoie de mai multe cuvine.Sunt profund miscat.Asa este! Mama este perfecta, iubiti-o cat o mai aveti, sarutati-i mainile si picoarele cat o mai aveti!

| adrian91 a răspuns:

Nu am putut sa nu plang cand am citit,
pentru ca de multe ori si eu faceam ce scrie in aceste versuri.

http://www.youtube.com/watch?v=aqyXnsj2EE8

| Gube a răspuns:

Hey
Foarte frumos ce ai scriswinking
In cazu meu majoritatea celor spuse de tine nu se aplica, eu am incercat sa ma comport cat mai bine cu mama mea pentru ca stiu cate sacrificii a facut si inca mai face pentru mine, mai ales ca practic m-a crescut singura... dar ca orice copil cand am fost mic am mai facut nazbatii si am fost cateodata nesuferit...big grin sper sa nu trebuiasca sa fac cele mentionate mai sus in continuare...
Ciao!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi-am amintit astazi de mama, pentru ca cineva a intrebat cum trebuie sa fie persoana de care depinde fericirea ta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu a facut chiar asa de multe pentru mine si nici nu am fost chiar asa de nesimtit. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Desigur ca dupa toate astea, parintii nu se supara... pentru ca isi amintesc ca la rindul lor au fost la fel de neascultatori in copilarie. Dar si copii isi iubesc parintii, stiind ca fara ei, nu ar supravietui happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fara cuvinte...ai perfecta draptate! Chiar m-a ajutat...multumesc! Si eu imi iubesc parintii si mama enorm si le sunt recunoscatoare pentru absolut tot, intr-adevar ca sunt momente cand nu ne inteleg, dar... e felul lor de a na proteja, desi nu ne place...Mama imi spune mereu o vorba..."Unde esti tu...eu vin de mult!".si ea a avut varsta noastra si vrea sa nu facem greselile pe care le-a facut ea...sau alte greseli...pe care le-au facut altii! De milioane articolul...

| insomniak87 a răspuns:

Mama e cea mai buna! A venit si a plans la festivitatea mea de absolvire. Puteti sa vedeti fotografii cu festivitati de absolvire aici : www.gradfest.ro

| vydo a răspuns:

crying Si cand ma candescca si eu ma porta asa cateodata mersi