| Marius925990 a întrebat:

Chiar se largeste vaginul dupa primul contact sexual?

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Se rupe himenul, desi da, dar el revine la loc find elastic

| corbulalbrosu a răspuns:

Asa cum aproape nici un om nu seamana cu altul, tot la fel aproape niciun vagin nu are un corespondent geaman, identic. Din acest motiv si dimensiunile vaginului atat ca si adancime cat si in privinta latimii difera chiar foarte mult de la o femeie la alta. Initial canalul vaginal virgin are o largime/diametru de 5-7 mm latime. insa aceasta largime in urma intretinerii de contacte sexuale si intinderea continua a fibrelor musculare va creste constant si progresiv pana la o largime de 2-4 cm si se va stabiliza in cele din urma. De obicei, dimensiunile unui vagin complet dezvoltat, ajuns la maturitate are o adancime care se situeaza intre 8 si 11 centimetri, insa in timpul sexului poate sa se lungeasca pana la 13-14 cm din cauza excitatiei si relaxarii muschilor, in timp ce latimea canalului vaginal poate avea valori cuprinse de regula intre 2, 5/3 si 6 centimetri, iar in cazuri cu totul exceptionale se poate largi chiar si la 10 cm. Depinde de starea de excitatie, de starea de relaxare atinsa, cat si de grosimea penisului partenerului de sex, fiindca vaginul fiindun organ sexual constituit exclusiv din muschi, are capacitatea de a se intinde/largi exact atat cat este necesar ca sa se plieze si sa se potriveasca perfect ca si o"manusa" pe orice penis care o penetreaza. big grin

| seth2016 a răspuns:

Nu. Largirea vaginului dupa primul contact sexual sau din cauza a prea multe contacte sexuale sunt MITURI.

Musculatura vaginului este elastica si revine la dimensiunile sale normale dupa contactul sexual sau dupa o nastere. In cazul nasterii revenirea la dimensiunile normale dureaza cateva luni.

In timpul actului sexual muschii vaginului se relaxeaza. Relaxarea incepe sa se produca inainte de penetrare pe masura ce creste excitatia. Altfel, daca fata nu este excitata si muschii vaginului nu sunt relaxati, penetrarea poate fi dureroasa si nu o sa mai simta vreo placere.

Elasticitatea muschilor vaginului scade cu varsta.

| Alexandrionelu a răspuns:

In fizica nici o deformare nu este perfect elastica... Deci da, se lărgește puțin de fiecare data când o faci.

| Lorena7712 a răspuns:

Se largeste in timpul actului, dar revine la loc dupa incheierea acestuia.
Nu ai de ce sa iti faci probleme!

| DaniAdrian a răspuns:

Doar in timpul actului atat.

| ambanidemaenerveaza a răspuns:

Intreab o pe maica ta