| Dragosdoar a întrebat:

Cica femeile Ii vad pe majoritatea barbatilor in proportie de 80% neatractivi la modul cel mai serios. Asta Inseamna ca sunt mult mai pretetioase decat noi cand vine vorba de fizic,chiar daca asta nu ar fi un criteriu critic pentru o posibila relatie.
Ca fete,puteti confirma acest lucru? Chiar Ii vedeti pe majoritatea baietilor ca fiind niste simpli mediocri d,p,d, v.d fizic? (Nu zic ca ar fi ceva rau)

54 răspunsuri:
| Holiday a răspuns:

Pai stai putin, tu vezi mai multe fete/femei altfel?
E normal sa vada asa, pana la urma asta e cam realitatea.

| Mosotti a răspuns:

Normal ca asa ii vad ele pentru ca putini barbati mai arata atractiv in ziua de azi! Asta am mai zis-o si eu de mai multe ori.
Si asta se intampla pentru ca treptat, s-au cuplat fete medii fizic cu barbati neatractivi si au iesit alti barbati neatractivi.

In schimb 80 % din fete sunt cat de cat atractive.
Asa ca aia e. Nu stiu de ce, fetele ies cat de cat atractive majoritatea chiar daca tasu e neatractiv! Si culmea chiar are figura lu tacsu, dar tacsu varianta feminina arata bine, f interesant.
Beietii ies neatractivi multi din ei.

Pai si tu ai avea pretentii si ai vedea fetele ca-s neatractive daca ar avea aceiasi nota cu barbatii aia 80 %, insa ele au nota mai mare majoritatea si de aia ai tu impresia ca sunt ele mai pretentioase.

| Ofiintă a răspuns:

S-ar putea ca bărbatii să nu fie la fel de pretentiosi pentru că există o rată mai mare de femei atragatoare comparativ cu barbații. Nu merg nici pe varianta asta.
Tot ce cred eu, stict legat de aspectul fizic se rezumă pe faptul că ne dorim o persoană aproximativ la fel de atrăgătoare precum suntem noi sau mai atrăgătoare decât noi.
Important este să ne setăm asteptarile legate de aspectul fizic al partenerului cu aspectul nostru fizic.

| Mosotti a răspuns (pentru Ofiintă):

Exact! Ne dorim doar o persoana atragatoare si atat, nu mai mult ca noi, mai putin sau la fel. Vrem ceva sa ne atraga.

Nu poti sa-ti setezi asteptarile pentru ca nu cont cum arati tu sau ea, creierele sunt programate sa vrea tot un partener atractiv! Nu vei fi multumit cu un partener neatractiv chiar daca si tu esti asa, asta e.
Si de aici problemele. Ca cine nu e atractiv e luat doar pentru interes si atat.

| Dragosdoar explică (pentru Ofiintă):

Pai nu am dedus eu, au aratat cercetarile pe stiinte atractiei laughing
Nu vorbesc de capu meu.
((Important este să ne setăm asteptarile legate de aspectul fizic al partenerului cu aspectul nostru fizic.))

Pai nu stiu daca iti poti seta ceva ce tine interiorul fiintei umane biologice, e ceva ce tine de chimia atractiei fata de persoane atragatoare. Mai exact, nu poti alege ce perosana sa ti placa fizic, asta vine involuntar. Nu trebuie sa fii urat ca sa te indragstesti de o femeie urata, si invers.

| Ofiintă a răspuns (pentru Dragosdoar):

Nu poți alege persoana de care să îti placă, pur si simplu se intâmplă la un moment dat. Asta pentru că, chestiunile ce țin de atracție nu funcționează într-un mod mecanic.
Eu m-am referit la altceva, asa ca idee, dacă tot te-ai legat de ceva ce tine strict de aspectul fizic.

| tzionut a răspuns:

Domnul meu barbatii uzual sunt atrasi de o femeie care are multe din caracteristicile mamelor, in timp ce femeile pe cele ale tatilor. Cu cat seamana partenerul/ra mai mult cu atat esti mai atrasa de partener/a.
Tot de asemenea femeile, in functie de varsta tind sa iasa cu barbati de nivelul lor sau peste nivelul lor, daca exista interes din partea partenerilor in timp ce barbatii uzual ies cu femei de nivelul lor sau mai scazut cand au perioade de inactivitate. Asta pana in 25 de ani.
Dupa 25 de ani cauta barbati de nivelul lor, iar de la 30 orice arata interes.
Rare sunt exceptiile.

| Ofiintă a răspuns (pentru Mosotti):

Practic nu ne putem seta așteptările înainte de vreme. Poate doar teoretic.
Trăim la un moment dat cu impresia, cum că am avea un anumit gen de bărbat sau femeie pe care îl/o preferăm.
La rândul meu trăiam cu această idee, până s-a intâmplat să îmi placă de cineva care nu era neapărat în acel tipar.

| Ofiintă a răspuns (pentru Mosotti):

"Ca cine nu e atractiv e luat doar pentru interes si atat".
Acest atractiv este un termen abstract, prin urmare un bărbat, fie si o femeie poate să fie atractiv si neatractiv în acelasi timp. Depinde de viziunea fiecaruia.
Este luat pe interes pentru simplul fapt că a dat peste o persoana nepotrivita si se complace situatiei.
Chiar si persoanele atractive pot să fie luate pe interes, in cazul in care nu se respecta, nu au incredere in sine.
Dacă este să imi placă de cineva, acea persoană va fi atractivă pentru mine. Per general, acesta poate să nu fie neapărat cel mai atragator personaj, dar să aibă acel ceva care sa il individualizeze într-un mod pozitiv, derivat atât si din mentalitatea/ personalitatea, atitudinea, respectiv și modului in care se redă pe sine.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Iar bati cimpii. Nevasta-mea e ca printesa din Shrek. Eu... nu stiu, sa zicem a bit above average. Fizic vorbind/ca mecla/conformatie fizica generala. Junioara e drop-dead gorgeous. Ideea e ca multe muieri au tot felul de filtre si mega-filtre cand e vorba sa se cupleze, plus timpeniile de frustrari autohtone care tin de timpeniile bagate in cap de familie si de presiunea sociala la modul general...

| Paul754880338 a răspuns (pentru Ofiintă):

Frumos spus! As adauga doar, ca un barbat atragator cere mai multa disciplina si perseverenta, avand in fata un juriu mult mai exigent : Femeia. Barbatul considera mai usor, atractiva o femeie, mai ales orbit fiind de decolteu sau fusta scurta. Mai avem la mijloc si multi dusmani infiltrati ca : shaorma, pizza, ciocolata, berea si nu in ultimul rand BMW-ul cu numere de Bulgaria, dupa care cred unii ca se pot ascunde.

| Emma30555 a răspuns:

Poate nu chiar asa e de mare procentajul, dar cred ca pe undeva e adevărat.

| Drimmero a răspuns:

Barbatul trebuie sa fie putin mai frumos decat dracu, alte calitati trebuie sa avem noi, merge si nitel fizic dar in general papagal sa ai, vrajeli bune si multe alte lucruri, vanatori cu adevarat, cred ca definitia barbatului adevarat ar insemna un pradator cu simturi animalice + ratiune

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lasă cică și vezi cum reacționează cu tine femeile..stiu că ai auzit asta pe internet pe undeva. Dar nu cred că se aplica in realitate. Din cate am observat eu o femeie cu cât e mai frumoasa, cu atât are mai puține pretenții in privința asta. Iar cu cat e mai mediocra, cu atât are mai multe pretenții.
La modul general cum se uită la mine, primesc cea mai multă atenție de la femei ori prea frumoase, ori chiar urâte. Mediocre de puține ori. Și de obicei mediocrele sunt in relații cu tipi ceva mai atractivi ca ele, iar alea frumoase își aleg unul ceva mai neatractiv.

| SG1995 a răspuns:

Hai să te întreb eu ceva: Câte femei cunoști, respectiv câte femei ai întâlnit de-a lungul vieții? Îți zic eu câte, câteva sunt dacă nu mii de femei. De câte din femeile astea pe care le cunoști sau le întâlnești zilnic te simți atras? Probabil de o mică parte, ceva de numărul zecilor la zi. Decât femei
te-ai îndrăgostit? Procentul e și mai mic.
La fel și la femei, dat fiind că de-a lungul vieții numărului de persoane de sex opus pe care îl întâlnim e vast, 20% e un procent destul de mare în ce privește atractivitatea. A și în atracție nu doar fizicul joacă un rol ci și stima de sine, o persoană confidentă e mai atractivă.

| Gorbaa a răspuns:

Dacă știi să seduci și îți vezi de treburile tale și faci ce te face pe tine fericit ca și bărbat, femeile vor veni singure la tine. Femeile sunt atrase natural de bărbații care au un scop în viață.

| RAY a răspuns:

Nu cred ca chiar 80% din bărbați nu sunt atrăgători asta ar însemna că milioane de băieți sunt singuri, eu as spune asa, 30% sunt frumoși, 40%normal, iar vreo 30% urâți

| Adry05 a răspuns:

Mai degrabă nu-i vedem atrăgători din cauza atitudinii sau a modului de a ne aborda... există destui tipi care nu-s mai deloc atractivi fizic și totuși îi plac o grămadă de fete, asta cum ți-o explici? big grin

| Dragosdoar explică (pentru Adry05):

Nu cunosc astfel de baieti care sa inebuneasca femeile; sa fie neatractivi fizic sa zicem, dar sa fie destepti si cu atitudine. Da, sunt convins ca peentru ei exista o apreciere mare, dar la atractie nu cred ca ne putem referi

| Adry05 a răspuns (pentru Dragosdoar):

Ba îți zic foarte clar, cel mai clar exemplu e un tip cu care eram în liceu și era înalt și extrem de slab, efectiv scândură, nici la față nu era frumos, și jumătate de liceu erau moarte după el pentru că avea atitudine, încredere în el, era deștept și știa să vorbească și să se descurce

| Mosotti a răspuns (pentru Ofiintă):

Nu setezi nimic dinainte, dar o sa observi ca te atrag femei de la o anumita nota in sus, oricat ne amagim noi, asta e adevarul, asa si ele fac! De aia pe multi ii vad neatractivi.

Exista si persoane atractive care nu atrag pe anumit om, asa ca da, poate fi luat din interes si acela, nu zic nu.
Insa in general mai rar.

Ca din 10 femei de nota 8, poate sa nu-ti placa decat 1-2 sau 5, si celelalte sa fie placute de altii. Si poti face o rel de interes cu una de nota mare dar care nu te atrage pe tine, dar asta e altceva.
Insa cand e una de nota 8 si alta de nota 2, nu o sa te atraga aia de nota 2.
Adica e una sa alegi intre merzan, volvo, audi, bmw adica sa zic din 10 barbati de nota 7-8, si alta intre trabant si merzan, adica nota 2 si nota 7.

Nu trebuie sa fie cel mai atragator, ca nu e vb doar de nota 10, dar ce e sub 7...deja macane.

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Sti f bine ca nu bat campii!
Ai zis f bine, erai la bit above average! Dar nu sub average, asa ca singur ai dat raspunsul.
Aici e vb de cei sub medie, adica cei total neatractivi.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Cunosc total neatractivi care compenseaza prin inteligenta si altele. Cel mai trist e sa fii si urit, si prost...

| TLF92 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Cunosc coleg de liceu inalt cat prajina, inginer e singur de mai bine de 12 ani de zile, ma intreb de ce oare, prin ce trebuie sa compenseze si el saracu

| TLF92 a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=lJRpYQFutWc&ab_channel=BLACKPILLTRUTH daca mai traiti cu impresia voi astia neatractivi ca o sa aveti vreodata o prietena dati click pe link-ul ala! mie unul nu doar ca mi-a pus capac dar am realizat ca este chiar GAME OVER pentru unii baieti in secolul 21 TRAIASCA TINDERUL

| Gorbaa a răspuns (pentru Mosotti):

Attracția e percepție, prietene! Nu e nevoie să fii mare pizdar, ci să stii să joci jocul femeilor.

| Gorbaa a răspuns (pentru Drimmero):

Impresionant! Nu a zis-o nimeni mai bine!

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Aia nu-s total neatractivi, sau sunt luati din interes cumva.

| Mosotti a răspuns (pentru Gorbaa):

Pai peceptie, daca te place bine, daca nu, nu, aia e. Fizicul e eliminatoriu.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Nu, aia sunt investitie pe termen lung dpv sentimental si logic. Degeaba iti iei un papusel de-alde Dorian Popa daca e prost de bubuie. OK, te f*&e ca in Kamasutra, dar ce faci daca nu ai ce discuta cu el in rest? Daca nu duce gunoiul si isi arunca hainele peste tot prin casa? Daca nu e in stare sa lege o ata?