| Bellany a întrebat:

Cine im0i poate zice de ce atunci cand atingi varful creionului de sticla unei oglinzi plane, imaginea si obiectul(varful creionului )nu se pot atinge. Cu ce este egala distanta minima dintre obiect si imagine? Fundaa celui mai istet
Scz de categorie

Răspuns Câştigător
| answer a răspuns:

Pai e simplu: suprafata in care noi ne oglindim, suprafata argintata este lipita de un geam pentru a fii protejata de zgarieturi si in felul asta sa-si piarda efectul de totala reflexie a luminii; Acel geam este "raspunzator" de faptul ca nu atingu varful creionului reflectat de oglinda cu varful celui real; distanta minima dintre obiectul reflectat si reflexia acestuia este egala cu grosimea geamului ce protejeaza suprafata argintata.