| anonim_4396 a întrebat:

In fata unei oglinzi plane de dimensiuni oricat de mari este asezat un individ cu urmatoarele dimenziuni cunoscute:inaltimea=H distanta pupilara=d distanta de la varful crestetului pana la planul ochiului=h.Sa se determine dimensiunile minime ale oglinzii astfel incat individul sa se vada integral in ea si la ce distanta trebuie asezata oglinda

1 răspuns:
| oprescudorin11 a răspuns:

Daca oglinda este de dimensiunea omului, se poate aseza lipit de ea si se vede. Oglinda poate fi oricat de mica, daca ne pozitionam la o distanta corespunzatoare, invers proportionala cu dublul distantei intre noi si oglinda (caci noi vedem in oglinda imaginea din dosul ei la egala distanta cu care ne gasim).Mi-e lene, la ora asta sa fac calculele.