| OanaVasilov a întrebat:

Cine imi poate da detalii despre dezvirginarea in timpul ovulatiei, in timp ce ai menstruatie? Este la fel ca la cea normala, sau este interzisa? Ce se intampla in organism?

Răspuns Apreciat de Editori
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In timpul ovulatiei NU poti avea menstruatie, cele doua se exclud. Sexul in timpul menstruatiei este permis, dar trebuie niste masuri suplimentare de igiena: prezervativ si o spalatura dupa sex cu o solutie speciala recomandata de ginecolog, femeii respective, exact pentru situatia asta (adica merge si intreaba ce trebuie sa faca daca decide sa faca sex in timpul menstrei).
La momentul ovulatiei (adica la jumatatea distantei dintre doua menstruatii), prezervativul este suficient

1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

Indiferent in ce moment al ciclului menstrual este intretinut sexul de dezvirginare este mai mult decat indicat, aproape de-a dreptul obligatoriu ca pe penis sa fie montat prezervativul. Existenta acestuia va preveni in proportie de peste 98-99% formarea unei sarcini nedorite si de asemenea se va reduce la 1/3 sau chiar 1/4 durerea resimtita de femeie pe toata perioada cat va dura contactul sexual. Multa sanatate!

| OanaVasilov explică (pentru corbulalbrosu):

Dezvirginarea(protejata) in timpul menstruatiei nu afecteaza cu nimic sanatatea deci? Este indicata?