| anonim_4396 a întrebat:

Cineva aici vorbea ceva despre educatie sexuala. Si as avea si eu cateva intrebari care au legatura cu educatia sexuala (am peste 18 ani):
1. Cam ce simte o fată cand are orgasm si cam cat dureaza, cateva secunde sau cateva minute? E adevarat ca multe femei nu pot avea orgasme si nu se pot excita?
2. Ce simte o fată cand e penetrata in vagin, cand sta deasupra sau in alte pozitii? Simte durere, disconfort, e placut sau nu simte mare lucru?
3. Se spune ca sexul nu e ca in filmele porno, eu sunt impotriva filmelor porno si am nevoie sa stiu adevarul. As vrea sa stiu mai multe despre asta. E adevarat ca sexul nu e atat de placut pe cat pare si e doar ceva care creaza dependenta? De exemplu, acele actrite cand sunt penetrate, se prefac ca se simt bine si excitate? In realitate ele ce simt in acele momente: nu simt nimic sau mai simt si un disconfort?

5 răspunsuri:
| AnemonaP a răspuns:

1. Mai întâi simți o caldura foarte mare jos, atunci se apropie orgasmul și dupa parca o explozie, o senzatie puternica de plăcere în absolut tot corpul care te satisface, de regula tine câteva secunde, insa, s-a mai înregistrat în istorie ca ar tine pana la 2 min. Dacă nu sunt satisfăcute cum trebuie, nu au orgasm. Mai devreme sau mai târziu, orice femeie va experimenta orgasmul, dacă se afla în compania potrivită și bărbatul ii stimulează punctul G, sau singure, în pat, masturbandu se.
2. Dacă s ar simți durere, disconfort sau nu s ar simți mare lucru, cui i ar mai plăcea sa facă sex? Când iti începi viață sexuală, primele dați poate fi putina durere și disconfort, insa, după este numai plăcere. Doar dacă sunt anumite probleme de sanatate, femeia va simți durere, așa ceva nu este normal. Dacă tipul nu face treaba buna și nu aveți nici măcar putina chimie inrtre voi, e clar ca nu se va simți mare lucru. Dar, în concluzie, sexul e plin de plăcere și senzații divine. Iar referitor la cum se simte când este penetrata, nu se prea poate explica în cuvinte senzația. E o plăcere foarte mare.
3. Nu inteleg de ce este împotriva filmelor porno, sunt ceva foarte normal, în fine. Îl poți face sa fie ca în filmele porno, asta e clar. Cu imaginatie și alături de persoana potrivită, insa, foarte multe chestii sunt tăiate în filmele porno. Filmele porno arata o ușoară distorsionare a realității. Nu exista pic de stângăcie, totul e perfect, ca e făcut dupa scenariu iar pe bărbați ii tine foarte mult actul sexual.
E clar ca acele actrițe sunt excitate, insa, dese ori orgasmele sunt fake, se prefac. Nu înțeleg de ce asociezi sexul cu disconfortul. Chiar dacă nu ar simți absolut nimic, ceea ce ar fi o problema medicala, filmate fiind, iti dai seama ca tot ar geme și ar arata ca simt plăcere. Asta este job-ul lor, doar nu ar sta silențioasă sau plictisite.
Sexul este foarte plăcut și foarte sănătos, dar nu facut cu exagerare. Absolut tot, făcut în exces, nu este ok. Iar legat de dependenta, suntem oameni, este o nevoie fiziologică, este foarte normal sa ne dorim acest lucru. Dar, în mare parte, ca și în viață reala, pozițiile sunt aceleași și trăirile, ca în filmele porno, e sex pana la urma.

| mihai69 a răspuns:

1. Nu există două femei are să aibă aceleași senzații pe timpul actului sexual. E adevărat că UNELE femei nu au orgasm și nu se excită.
2. Simte o penetrare, ce mama naibii să simtă?!? Poate fi plăcută, dureroasă sau nesemnificativă, în funcție de mai multe variabile.
3. a. Nu; b. Majorittea, da. c. Mai bine zis, nu le displace, dar cu siguranță nu simt ceea ce arată pe ecran.

| Wr3nch a răspuns:

1. Depinde de la femeie la femeie, dar nu tine mult. Da, pentru ca gagiul sare peste preludiu, da de rupe 2 minute, termina si se pune pe sforait.
2. Durere si disconfort nu ar trebui sa fie daca e o pozitie ok.
3. Hai sa iti zic o smecherie: pentru unele scene se filmeaza cateva ore. Oricat de mult iti place sexul dupa ce faci oral cateva ore tot te doare maxilarul.

| TheGentleman a răspuns:

Citește Jen Gunter, Biblia Vaginului : separarea miturilor de medicină, București, Curtea Veche, 2021. Vei afla totul despre aparatul sexual feminin. Baftă

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Heei!

Din câte știu eu, din propria experiență și de la partenerele pe care le-am avut plus cât m-am documentat, simt o plăcere ceva mai intensă decât bărbații, asta nu înseamnă că nu pot fi și excepții in care o femeie simte mai puțină plăcere decât un bărbat, pot tremura, scot sunete de plăcere, simt o excitație profundă și se eliberează diferiți hormoni în creier la nivel neuronal. De regulă femeile ajung mai greu la orgasm decât bărbații însă la ele durează mai mult decât la noi, în jur de un minut din câte știu eu și la noi cam 30 de secunde

La început nu va resimți tocmai plăcere, însă treptat după primele contacte va reuși să simtă doar plăcere, in momentul penetrării simte organul nostru care îi stimulează punctele erogene din vagin și e posibil să ajungă la popularul punct G

Da, într-adevăr sexul nu este ca in filmele porno, însă și aici pot fi excepții sau chiar mai mult de atât, sunt nenumărate documentare care vorbesc despre asta chiar cu actrițe și actorii porno, sunt și oameni cărora chiar le place, însă ca in orice film ai nevoie de un rol și de o poveste, asta nu înseamnă neapărat că e neplăcut, mai ales în cele reușite

Succes!