| alyalex011 a întrebat:

Hello, TPU! Prietenul meu are o problema : are 16 ani, este virgin si de la varsta de 12 ani se uita incontinuu la filme porno! Primii 2 ani nu a prea stiut, o facea asa din plictiseala, dar de la 14-15 ani incepand o face din dependenta! A spus ca de fiecare data ejaculeaza dupa 2 minute (cand se uita la filme porno), nu din cauza ca nu poate tine mai mult, ci din cauza ca se masturbeaza prea tare, dar a ejaculat de cateva ori si dupa 15, 25 de minute, dar a spus ca a avut o singura data orgasm, atunci cand a ejaculat dupa 25 de minute, si nu se prea excita! Erectie nu mai are ca inainte, cand vedea o fata, era la "raport", acum are erectie doar pe filme porno, fara xxx nu! Doar cu stimulare manuala si foarte greu! Ii e frica ca atunci cand o sa inceapa viata sexuala nu o sa se excite sau nu o sa ajunga la orgasm, sau mai grav o sa dezvolte ejaculare precoce! Credeti ca, dupa o abstinenta totala de la masturbare si pornografie ( ii va fi foarte greu, dar a spus ca o sa faca tot posibilul sa reziste, ca in acesti 4 ani a mai facut pauze de 1 luna, sau de cateva zile, saptamani ) de 2-3 luni, va reveni totul la normal si o sa isi poate incepe fara griji viata sexuala? Adica, pe scurt, intrebarea este urmatoarea : Dupa o abstinenta toatala de la pornografie si masturbare, o sa ii revina erectia? O sa se excite si o sa ajunga la orgasm in timpul actului sexual ( cand isi va incepe viata sexuala)? O sa isi simta din nou muschii PC de la penis ( pentru ca a zis ca nu ii prea simte, decat cand urineaza )? Multumesc anticipat si astept raspunsuri! FUNDA celui mai bun raspuns si VOT celorlalti! :*

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Tu iti dai seama ca ceva stricat in 4 ani nu se repara in 2-3 luni. In cei 4 ani si-a creat o dinamica sexuala anormala, in loc sa-si construiasca una normala, in care masturbarea sa fie folosuta cu cap pentru a-si cunoaste si controla corpul. Are 4 ani pierduti de recuperat plus probabil niste ani de reparare a daunelor. E un proces lungi si anevoios si are nevoie de ajutor specializat.
La pornografie vizionata de unul singur trebuie sa renunte definitiv, sa se uite doar cu partenera cand va avea una stabila (dupa majorat, evident). pauza de masturbare trebuie sa faca, macar 6-8 luni. Are nevoie de psiholog, exercitii de control al ejacularii si de exercitii Kegel. Poate daca incepe acum cu toate astea, in cei 2-3 ani care se vor scurge pana isi va incepe viata sexuala si in primii 1-2 ani de experienta sexuala, cu rabdare si intelepciune, va reusi sa se vindece si sa aiba o viata sexuala normala. Doar ca nu poate singur, ci numai ajutat de psiholog si sa nu astepte minuni in cateva luni, ci sa aiba multa multa rabdare.

| alyalex011 explică (pentru Brigaela):

Si fara psiholog si exercitii Kegel, doar prin abstinenta totala, nu isi poate reveni? A zis ca s-a abtinut 10 zile luna asta si a reusit sa aiba erectie fara stimulare manuala, doar gandindu-se la! Si a avut erectie chiar si de fata cu o fata!

| Brigaela a răspuns (pentru alyalex011):

Faptul ca are erectie nu inseamna ca poate duce un act sexual la bun sfarsit. Faptul ca dupa doar 10 zile de asa zisa abstinenta deja cauta rezultate arata ca are o problema psihoica mai mare decat credeam. Eu nu cred ca va reusi sa ajunga la o dinamica sexuala normala de unul singur, dar e viata lui, poate incerca

| alyalex011 explică (pentru Brigaela):

Dar, daca se abtine inca 3 luni, o sa isi poate reveni si fara ajutor? Multumesc.

| Brigaela a răspuns (pentru alyalex011):

3 luni este putin, aproape nimic. O abstinenta minima este 6-8 luni. Si nu, nu cred ca isi poate reveni fara ajutor. Dar asta este parerea mea, minuni se mai intampla.

| Emilian65 a răspuns:

Cred ca dupa o abstinenta de circa 4-5 luni, vei fi capabil sa intretii relatii sexuale, in mod normal.

| wertyu a răspuns:

Buna, exista un site care iti poate fi de mare ajutor. Se numeste neuroprogres. Urmareste clipurile de pe you tube sau intra la ei pe site.