| alinuta113 a întrebat:

Cit timp dureaza un orgasm la femei! de cite ori il poti avea intr-un contact sexual!

Răspuns Câştigător
| unione a răspuns:

Nicu Nebunu...gresesti...Clitorisul - situat intre labii, in partea de sus a vulvei - este singurul organ al omului dedicat exclusiv placerii.

In clitoris exista in jur de 8000 de terminatii nervoase, adica de de doua ori mai multe decat in penis. Datorita sensibilitatii extreme, stimularea lui, indiferent de modalitatea in care e facuta, este forma cea mai rapida si mai usoara de a aduce o femeie la orgasm.

Orgasmul vaginal este cu mult mai greu de obtinut si in principiu, are doua conditii prealabile:

* trebuie sa fie perfect umectata (ceea ce presupune cam 20 de minute de stimulare clitoridiana) inainte de penetrare
* trebuie folosita o pozitie care sa asigure o presiune tot asupra clitorisului.

Senzatia rezultata ar trebui sa fie mult mai adanca, mult mai deplina, mult mai larg difuzata intern, prin comparatie cu "gadiliciul" superficial al orgasmului clitoridian, extern.

13 răspunsuri:
| OanaG a răspuns:

O data, de doua orihee hee

Depindehappy

Alte răspunsuri
| alinuta113 explică:

Asta vreau sa stiu

| tuska a răspuns:

Asta depinde de partener!

lolita
| lolita a răspuns:

Un orgasm dureaza cateva secunde si intr-un contact sexual o femeie daca este multi orgasmica poate avea si 3-4 orgasme. comprobatwinking

| Emeraude a răspuns:

Am vazut articole, conform carora prin exercitiile Kegel, poti prelungi orgasmul.Insa un orgasm obisnuit dureaza cateva secunde, depinde de cat de excitata/lubrifiata este femeia si cat de "priceput" este barbatul (tot de asta depinde si de cate ori il poti avea).

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Durata este variabila, de obicei 8-10 secunde, dar se poate relungi si pana la 30 de secunde. O femeie poate avea intr-un act sexual un orgasm, nici unul sau mai multe, uneori mult mai multe (exista femei multiorgasmice care au 10-20 de orgasme intr-o partida mai lunga).

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Unul, de la cateva secunde, la cateva zeci de secunde, sau, daca ai sansa sa fii "gifted", si iti place foarte tare de partener, iar el stie ce si cum sa faca, poti avea mai multe, in cascada, inlantuite, sau sincopate! (revin aleatoriu, in functie de intensificarea stimulilor declansatori specifici!) Mai pot dura si cateva minute bune, dar foaaarte rar... daca exista toate conditiile pozitive si esti si foarte spiritualizata!
Orientalii vorbesc si despre zeci de minute, etc...

Dar nu uita! Orgasmul nu trebuie sa constituie un scop in sine al actului sexual, ci trebuie sa inveti sa te bucuri de tot ceea ce simti si traiesti cu partenerul!

Altfel, e aproape vax!

| dana_6236 a răspuns:

Depinde de partener si de tine

Alte răspunsuri
| loveme000 a răspuns:

Eu am avut intr-o ora 12 si nu pot sa-mi explic cauza dar cred ca am o problema...am intrebat multe fete iar toate mi-au zis ca sunt anormala.

Alte răspunsuri
| Rusu_6956 a răspuns (pentru loveme000):

Wow