| PaulCos a întrebat:

Compatibilitatea sexuala este generata sau intretinuta de comunicarea deschisa intre cei doi parteneri?

5 răspunsuri:
| CodrutElian1990 a răspuns:

Compatibilitatea sexuala este data in mare masura de compatibilitatea dintre parteneri. Dar este numai o parte. Compatibilitatea sexuala este data de modul in care ambii parteneri se simt satisfacuti dupa o partida de sex. Un rol il joaca si comunicarea, dar mai ales sa-ti "simti" partenerul, sa-i urmaresti reactiile incepand cu primele mangaieri si terminand cu postludiul. Asta o poti face dupa ceva timp, urmarindu-i reactiile, chiar si cele mai usoare.
Tot de o oarecare importanta o au si organele: marime (penis si vagin) si modul cum sunt "jucate" de ambii parteneri.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Am uitat ceva important:
1. Femeia sa nu uite ca sexul se face in doi, nu-i numai atributia barbatului.
2. Barbatul in principal, dar si femeia sa nu uite ca principalul scop pe care-l are intr-o partida de sex este sa-si satisfaca partenera.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este generată 100% de comunicare.
O persoana poate sa ii spună același lucru alteia și să fie compatibilitate 0 fata de alta unde exista sub-comunicare buna. Poate seducție care funcționează pe alta.
Una din persoane o influențează pe cealaltă pentru. I-a exemplu, cerneala care cade în apa și se unesc amândouă, apa a fost manipulată de cerneală, nu a fost dorința apei să facă asta.

Eu nu cred in compatibilitate sexuala, atunci când o să dau de cineva cu care sunt compatibil o să-ți spun. Astea sunt fantezii care ni le formăm în minte, de cele mai multe ori nerezonand cu realitatea.

| AndreeaWTS a răspuns:

Nu.
Comunicarea e extrem de importantă într-o relație.
Dar "compatibilitatea" sexuală înseamnă cam 80% compatibilitate fizică.

| Paul754880338 a răspuns (pentru AndreeaWTS):

Adevarat, foarte adevarat desi cele 20 de procente ramase dincolo de compatibilitatea fizica sunt probabil un subiect inepuizabil de discutie.