| εїз_4110 a întrebat:

CONCURS: Dau fundiţă celui care ştie crezul! Nu copiaţi de pe internet, spuneţi-l cu vorbele voastre, dacă spuneţi cât ştiţi, primiţi fundă, dacă îl luaţi de pe internet, NU!

Răspuns Câştigător
| Zăppă a răspuns:

Cred intr`unul Dumnezeu Tatal Atottiitorul facatorul cerului si al pamantului, al tuturor celor vazute si nevazute, si-ntr`Unul Domn Iisus Hristos unul nascut care din tatal s-a nascut mai inainte de toti vecii.Lumina din lumina Dumnezeu adevarat din Dumnezeu adevarat nascut, nu facut Cel de o fiinta cu Tatal, prin Care toate s-au facut...

si mai era ceva cu intr`una sfanta soborniceasca si apostoleasca Biserica, marturisesc un botez, astept invierea mortilor si viata veacului ce va sa vie. Amin!

Scuze, atat stiu!happy

13 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

E dezgustător concursul pentru texte religioase dar e drăguţ căci astfel mai vedem cum stau românii cu gramatica observând că pentru vaşnicul şi corectul VLAD, cuvântul "într-unul" crează mari dificultăţi la fel şi ortograma "s-a" căreia îi mănâncă cu poftă cratima.
Ah, crezul meu: Zâmbeşte! Mâine în mod cert va fi mai rău!

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

@HarryPotter: Aşteaptă pân' la al 7-lea film să devii şi tu adult. Pân' atunci, copiii la ora 01:26 trebuie să doarmă, eventual ţinând bine în braţe ursuleţul de pluş, pardon, piatra filosofală.

| Libelle a răspuns:

Andreea, nu am sa stau sa scriu Crezul aici.
Am postat un raspuns mai devreme unde am scris de mi s-a luat.
Ma crezi ca il stiu bine, nu ma crezi la fel.Nu ma imbogateste o fundita.

| User a răspuns:

Tarelaughing
Cred intr-unul Dumnezeu Tatal Atottiitorul, facatorul cerului si al pamantului, vazutelor tuturor si nevazutelor si-ntr-unul domn Iisus Hristos fiul lui Dumnezeu... Si viata veacului ce va sa vie. Amin!

Hai ca merit un sfert dintr-un sfert de fundabig grin

| devilll a răspuns:

Nu cred in nimeni si nimic asta i crezul meu!

| Ana a răspuns:

Becali macar dadea bani, stiam o treaba.Asa pentru o fundita amarata...

Răspuns utilizator avertizat
| Biencush a răspuns:

Chiar crezi ca se apuca cineva sa-si arate talentul la religie pentru o amarata de fundita?

| andreeaaa1 a răspuns:

Cred intr-un dumnezeul nostru/tatal atutstiutorul/facatorul pamantului/vazutelor si nevuzatelor/si intr-un domn iisus hristos/fiul lui dumnezeu/nascut nu facut/cel ce de o fiinta cu tatal/prin care toate s-au facut (aici mai era o fraza dar am uitat-o)si sa rastignit pentru noi in silele lui pontiu pilat si sa ingropat/si a inviat a 3a zi dupa scripturi/si sa inaltat la ceruri/si sade dea dreapta tatalui...atat stiu

| michaelj a răspuns:

Auzi, daca nu-mi dai 500 de euro ca Becali nici nu ma sinchisesc sa-ti zic primul vers.

PS: How you doin'?

| Aero a răspuns:

@kongeriket, se scrie corect "creează". "Cut us some slack"!
Zât! Dacă mai stresezi mult comunitatea atunci o voi aduce aduce la sediul TPU pe Croockshanks (pisica lui Hermione) ca să te învețe minte! Spre deosebire de tine, ea face lucruri care îi stau în fire, nu se joacă cu o chitară! Totuși, îmi place crezul tău happy Aaa, ia găsește-mi și mie niște greșeli, mai aruncă peste mine cu jigniri gratuite(cum ai mai făcut-o pe privat), dă-mi un Stupid sau mai mulți cum știi doar tu, apoi îți vezi de chitara ta, că tu nu ai auzit de vânătoare de șoareci/șobolani. Oricum Scabbers(șobolanul lui Ron) nu va fi prins niciodată de vreo pisică big grin

| Aero a răspuns:

@kongeriket
Aşa, şi?

| Fredo a răspuns:

Cred Într-Unul Dumnezeu, Tatăl Atoţiitorul,
Făcătorul cerului şi al pământului, văzutelor tuturor şi nevăzutelor.
Şi întru Unul Domn Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu,
Unul-Născut, Care din Tătal S-a născut, mai înainte de toţi vecii.
Lumină din Lumină, Dumnezeu adevărat din Dumnezeu adevărat,
Născut, nu făcut, Cel de o fiinţă cu Tatăl, prin Care toate s-au făcut.
Care pentru noi oamenii şi pentru a noastră mântuire
S-a pogorât din ceruri
Şi S-a întrupat de la Duhul Sfânt şi din Maria Fecioara
Şi S-a făcut om.
Şi S-a răstignit pentru noi în zilele lui Pilat din Pont,
Şi a pătimit şi S-a îngropat.
Şi a înviat a treia zi după Scripturi.
Şi S-a suit la ceruri şi Şade de-a dreapta Tatălui.
Şi iaraşi va să vină cu slavă, să judece viii şi morţii,

Sper sa fii scris bine...happy