| anonim_4396 a întrebat:

Cred ca fac ceva gresit.

Am 19 ani.Sunt la facultate.

Acum 2 ani, in a 11-a, m-am indragostit de un coleg. A fost foarte ciudat pentru ca nu corespundea Criteriilor mele de Selectie a Masculilor. Avea un stil tampit de a se imbraca, corigent( apoi repetent in a 11-a), injura, nu prea avea muschi(ma rog, n-am fetishuri in privinta muschilor, doar ca eu sunt mai bine-facuta, chiar daca slabesc am oase mari si nu mi-ar sta bine cu un baiat uscativ.) si nu avea prieteni stabili( ceea ce demonstreaza ca intr-o relatie e neserios). Am incercat cat de mult am putut sa scap de aceasta obsesie dar inutil: il visam in fiecare noapte iar daca nu eram prima fata pe care o saluta atunci simteam o violenta nestapanita( imi venea sa-l strangulez

Lupta cu mine insami a durat pana in semestru 2, cand el a plecat in strainatate sa-si continue liceul. Ziua aceea a fost inceputul sfarsitului meu. Desi primul semestru am fost in conflict cu mine-insami, ma simteam drogata de fericire in prezenta lui. Nu stiu cum o facea, dar se purta de parca as fi unica femeie ramasa in viata pe planeta asta.

A urmat o vara sufocanta. Ma durea fiecare celula a corpului meu. Daca exista iadul, pai nu poate fi mai rau decat prin ce-am trecut atunci

La sfarsitul verii am primit cerere de prietenie de la el pe facebook. Am inceput sa vorbim, dar parca ceva nu mergea. Mai intii toate smile-urile si pupicurile... apoi aluzii subtile..ma trata ca pe o pitipoanca.Am incercat sa ma calmez, gandindu-ma ca sunt cam paranoica.
.Am trecut pe la fostul liceu iar pe holuri...ce-am vazu? pe el! a trecut pe langa mine, uitandu-se in podea...nici nu m-a observat! I-am reprosat-o pe fb:Si de ce sunt ultima care afla ca te-ai intors inapoi?! Mi-a zis ca n-a reusit in strainatate, ca s-a intors si ca trebuie' sa reia clasa a 11-a de la capat. deci era prea trist ca sa-si dea seama

OK.Am continuat sa vorbim. Am continuat sa-mi dau cu stangu-n dreptu'. Nu ne-am certat, dar era clar ca l-am suparat cu ceva. Imi raspundea monosilabic, deci n-am mai insistat.
In semestrul 2 m-am intors in liceul din care am plecat.L-am intilnit pe holuri. El:Hey, bunahappy Ce mai faci? Nu te-am mai vazut demult. Eu:Bine. Uite, m-am intors inapoi El, mai intii roseste, apoitongueai si de ce sunt ultimul care afla? Eutongueai nu stiu.Nu era o informatie confidentiala! Din roseala aceea am putut deduce ca tinea totusi la mine. Au urmat luni in care ma oprea pe holuri incerca sa vorbeasca cu mine, doar ca eu incremeneam si raspundeam monosilabic. Deja imi facusem alt prieten: unu' cu 2 ani mai mare(diferenta ideala de varsta),ne si potriveam ca aspect fizic, a luptat enorm de mult pentru mine, cu toate ca-i spuneam de fiecare data ca iubesc pe celalalt, ma si medita pentru bac. Vestea s-a raspandit destul de rapid (avem o scoala mica). Din momentul acela, EL a inceput sa ma priveasca cu o privire, nu stiu, dar parca i-am omorat hamsterul preferat

Dupa stresul de la examene, excursia din Crimeea pentru care am strans bani timp de un an, anturajul nou de la facultate, si dragostea (sau ce-o fi aia) a prietenului actual m-a refacut complet. Parca sunt bine, dar vin uneori momente cand ma trezesc iar in ziua de 9 februarie 2011, mi se pune un bolovan in piept, ma sufoc si ma innec in propriile lacrimi pentru ca eu niciodata nu plang.

O sa imi treaca?

Răspuns Câştigător
| PinkNightmare a răspuns:

Draga mea, nu e nici unicul si nici unicat nu e(din cate scrii observ ca nu va prea potriviti). Ceea ce iti lipseste tie e experienta in materie de baieti, prin asta nu ma refer neaparat la o relatie. Prima data e mai greu, restul trec mai usor.

| alionadoareu a răspuns (pentru PinkNightmare):

Ai dreptate, dar crede-ma: stiu ce caut (si, printre altele, am si gasit). Important e ca o sa-mi treaca, deci nu e ceva fatal. nu am dus lipsa de atentie din partea baietilor(poate nu se vede in poza, dar sunt destul de draguta, si modesta laughing). Probabil chestia aia a fost ceva de genu' "eroare de calcul".

| PinkNightmare a răspuns (pentru alionadoareu):

Oh, nu am spus ca nu stii ce cauti, insa cateodata trebuie sa te aventurezi si in necunoscut, sa nu mai fii atat de calculata, sa te simti libera sa spui ce simti si sa faci ce simti. Nu intalnim tot timpul oameni care sa corespunda cerintelor noastre, insa daca ar fi asa cum am mai evolua ca oameni? (deoarece cerintele noastre corespund in general unui tip de oameni care ori ne sunt asemanatori, ori ne completeaza). Ma bucur ca ai gasit ce ai cautat si sper ca in final sa ai un crush pe el, nu pe celalat happy

31 răspunsuri:
| cuvant a răspuns:

Ideea e ca nu l-ai uitat. Ce trebuie sa faci e sa iti faci curatenie in viata si in ganduri.
O sa treaca atata timp cat mintea ta va fi ocupata cu lucruri mai importante si de ajutor pe termen lung. E clar ca acest baiat a incercat sa te manipuleze sau sa faca santaj emotional si de aici toate reactiile tale.

Fa-ti o evaluare a ceea ce faci si vezi cum poti sa-l inlocuiesti cu alte lucruri mai de valoare

| alionadoareu a răspuns (pentru cuvant):

Mersi, n-am apucat sa-ti multumesc de sfat. Chiar ca am o gramada de probleme pe cap gen fratii mei si facultatea.

| cuvant a răspuns (pentru alionadoareu):

Incearca in unele momente sa fii "egoista" si sa iti faci timp si pentru tine iar criteriile oricum se mai schimba cu timpul...
Ca si sugestie iti spun cauta o persoana inteleapta prin dovezi si nu prin vorbe neaparat.

| alionadoareu a răspuns (pentru cuvant):

Pai mi-am gasit, ghidandu-ma dupa logica si egoism laughing) (pentru fratii mei)
Oricum, e bine ca exista asemenea site, unde poti primi sfaturi de la oricine se pricepe sa le dea happy

| cuvant a răspuns (pentru alionadoareu):

Corect

| Liviu a răspuns:

Ce pot spune,te crezi bine facuta? din ce vad eu in poza de la avatar esti cam micuta(pe langa mine doh...) inseamna ca tipu e sub dezvoltat daca e mai mic ca tinelaughinghehe... scuze, nu asta era ideea.
ce vroiam sa iti spun e ca nu conteaza scoala pe care o ai pe diplome, conteaza scoala vietiwinking
Atat... in fata domnului nu ne ia separati
gen: TU ai facultate, esti prima, eu am 1 clasa ma ia ultimul.
Intelegi? facultatea e pas, fata de facultatea vietiwinking o sa te lovesti mai incolo de unele chestii.

| alionadoareu a răspuns (pentru Liviu):

Am fundul mare big grin
Ma rog, pana la scoala vietii mai am de papat ceva grisuletz.

| Liviu a răspuns (pentru alionadoareu):

Nare nimiclaughing imi plac femeile bine facutedevil eu sunt ceva gen 1, 85 cu vreo 100 de kglaughing deci... iti dai seama ca sunt un om 'greu' rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ca sa vezi ce fac prostia si increderea oarba a unei fete intr-un baiat, cazul fetei de la Tg-Jiu care si-a omorat propriul tata, ideea ar fi sa mai coborati cu picioarele pe pamant ca nu tot ce zboara se mananca, ce s-a intamplat in ziua de 9 februarie 2011?
Tu acum nu faci decat sa te joci cu sentimentele celui pe care il numesti prieten actual deoarece ne scrii despre el de parca numai el pune suflet in relatia actuala, ai grija ca roata se intoarce. Nu conteaza ca ai 3 ochi 4 maini si 5 picioare, 500 kg greutate si 10 km inaltime, trebuie sa ai suflet si respect pentru partener (reciproc) ca altfel ese bataie de joc, eu cred ca actualul a fost decat un fel de pansament la sufletul ranit, cu ce anume te-a ranit "paraipan" ala nu stiu, decat cu vrajeala pe net? sa fim seriosi, ar trebui sa-ti pui niste intrebari sau sa mergi la un psiholog, pune-ti ordine in viata ca deja ai 20 de ani

| alionadoareu a răspuns (pentru anonim_4396):

Aoleu! Dar n-am de gand sa-mi omor tatal pentru ala laughing) iar cu prietenul actual sunt pentru ca el intr-adevar merita (sunt foarte constienta de asta) si eu chiar tin la el! Iti dai seama, am si eu momente cand imi revin amintirile dar vreau sa trec peste de aia am si pus intrebarea asta. Eu si prietenul de-acum, avem planuri mari (printre care sa ne petrecem restul vietii impreuna). Ne intelegem minunat (iar eu am un cacacter complicat) asa ca nu l-as insela nici macar pentru toata populatia masculina a Terreei!

| alionadoareu a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar mersi pentru opinie happy Asa macar imi fac si eu o idee despre cum se vad lucrurile astea din persectiva.

| KnowEverything a răspuns:

Sincer, poti sa scrii o carte despre asta laughing ar avea succes laughing Sigur as cumpara-o laughing Ar fi subiect de bac rolling on the floor Si scuze daca te deranjeaza raspunsul laughing Nu ma pot abtine -.-'

| alionadoareu a răspuns (pentru KnowEverything):

Crezi?! Am talent big grin Tie o sa-ti trimit primul exemplar tiparit laughing))

| KnowEverything a răspuns (pentru alionadoareu):

M-as simti onorat laughing

Răspuns utilizator avertizat
| derpiiiiiiiina a răspuns:

Desigur ca va trece. Incearca sa te resemnezi cu acest gind si nu te mai stresa din acest motiv. Bafta!

| Roland_Szekely_1987_VBCh a răspuns:

Tu treci prin stress fizic si asta nu e bine si stiu ca am citi femeile sau Domnisoarele cu greu se uita e mai bine sa te calmez putin si sa ai o partenera normala care te poate linisti tot timpul un barbat normal asa e normal stii.

| alionadoareu a răspuns (pentru Roland_Szekely_1987_VBCh):

E... Mi-am revenit. Fantomele trecutului din noptile cu luna plina.

| ttyes a răspuns:

rolling on the floor))))))))))))))))))))))

| alionadoareu a răspuns (pentru ttyes):

Ma bucur ca te simti bine happy cred ca ai 13 ani...nu?

| miri100 a răspuns:

Injura,e repetent! eu zic sa il lasi si sa et gansesti la lucruri maii bune decat el, daca nu poti pot gasi la farmacie ceva pentru stres si da, o sa iti treaca pentru ca pana la urma te vei casatori cu altcineva cred si vei avea familia ta cu el, sau de cu nu ii zici si esti usurata