| anonim_4396 a întrebat:

Credeți ca este un motiv întemeiat să te părăsească prietena pe motiv că iei steroizi anabolizanți?

22 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, sigur. Ei dau impotenta si un barbat care ia steroizi va deveni, in scurt timp, un om care nu poate face sex normal. Prin urmare, o femeie normala, cu dorinte sexuale, nu va sta langa el, fiindca steroizii sunt un moft prostesc, nu merita sa te sacrifici pentru ei. Deci orice femeie care are un pic de gandire logica si vrea o viata normala, va parasi un barbat care ia steroizi.

| peperonies a răspuns (pentru Brigaela):

Ma, nu stiu ce sa zic, oamenii au o conceptie foarte gresita despre steroizi pentru ca majoritatea care ii iau. iau galeti.
Daca hollywoodu ne zice ca asa trebuie sa arate un barbat de ce sa nu vrei sa ajungi asa?
http://www.blastr.com/sites/blastr/files/wolverine-hugh-jackman.jpg

si da... e pe steroizi.

| Brigaela a răspuns (pentru peperonies):

Fiindca numai prostii zic ca asa trebuie sa arate un barbat. Eu nu cred in chestii din astea: se zice ca trebuie. Asa si? Eu am mintea mea, nu trebuie sa ma supun turmei, gandesc de una singura. Eu sunt o persoana nonconformista, libera, nu as putea trai dupa moda impusa de altii. Stai linistit, steroizii dau impotenta, toti cei care incep sa ia stiu ca vor renunta la o parte din viata lor sexuala, dar fiindca sunt foarte conformisti si supusi ordinelor turmei, nu se pot abtine. Sexul se face in intimitate, poti sa suporti o renuntare, atat timp cat in publșic te supui regulilor impuse.

| corbulalbrosu a răspuns:

Parerea mea sincera este NU. Insa s-ar putea ca ea sa considere ca acele produse sa iti afecteze sistemul tau endocrin/hormonal/psihic etc. Nu este prima femeie care sa procedeze astfel deoarece multe considera ca poate fi afectat sistemul tau reproducator.

| mihai69 a răspuns:

Da; răspunsul tău de mai jos („Nu pot să ma abțin sa iau steroizi ma gândesc numai la asta și ma uit la ceas foarte des sa vad daca a venit vremea sa iau.") arată clar că deja au pus stăpânire pe psihicul tău. E posibil să mai fie și alte semne, noi nu ne putem da seama de la distanță, dar ea stând mai mult cu tine cu siguranță a observat modificările alea. Și m-aș mira să nu fi vorbit cu tine și să-ți spună ce nemulțumiri are. Dar probabil nevoia ta de dopaj te-au făcut să ignori spusele ei.

| RobertMoon a răspuns (pentru mihai69):

Daca nu intelege care e treaba si crede ce scrie pe net si nu in spusele mele laughing ajunsesem sa ascund cutiile in diferite geci sa nu le gaseasca big grin

| mihai69 a răspuns (pentru RobertMoon):

Qed.

| SkyPilot a răspuns:

Nu este un motiv intemeiat. As crede mai degraba ca este un pretext.

| RaduTN a răspuns:

Ai patit?

| RobertMoon a răspuns (pentru RaduTN):

Chestia e ca n-am facut post ciclu dupa ce am terminat si parca mi-a aparut ceva tare sub sfarc si imi fac griji ce o fi si cat mai dureaza si de asta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da.
Eu n-as sta langa unul care se indoapa cu prostii.
Pana la urma, de ce le-ar lua? Daca eu il plac asa cum este.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Clar imi voi gasi un amant, trebuie.

| RobertMoon a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, pai sa cauti ca sigur gasesti ce nu ai acasawinking

| NoRegretsxx a răspuns:

NU! Prietena ta e o tampita. Spune`i sa se documenteze inainte sa ia o decizie doar pentru ca i se pare ei ca a lua steroizi inseamna in mod automat ceva "nasol" sa zic asa.

| lex79 a răspuns:

Da.

Efectele secundare ale consumului de anaboiizanti:

1. Efecte androgenice:
- Modificari delibidou, scaderea fertilitatii, scaderea hormonilor luteinizanti si hormonilor care stimuleaza foliculul;
- Creste agresivitatea si apetitul sexual, ceea ce duetermina uneori comportamente sexuale aberante sau porniri criminale;
- Doar la barbati: impotenta in cazul utilizarii repetate sau cronice, atrofie testiculara cresterea sanilor (ginecomastie), marirea prostatei, diminuarea producerii de sperma, chelire prematura;
- Copii: inchiderea prematura a centrului epifizic de crestere a oaselor lungi (la adolescenti) ceea ce duce la oprirea cresterii; pubertate prematura in cazul fetelor.
2. Efecte asupra sistemului cardiovascular:
- Cresterea presiunii arteriale, scaderea HDL, eritrocitoza, hipertrofie miocardica, aritmii, tromboze.
- Cresterea riscului de ateroscleroza prin asocierea disfunctiei endoteliale cu un profil aterogenic al lipidelor sanguine (scade HDL);
- Scaderea (20-27%) HDL-colesterol si cresterea presiunii arteriale diastolice dupa utilizarea steroizilor anabolizanti pe o perioada de 8 saptamani.
Consumul de steroizi este asociat cu hipertensiune, ischemie miocardica si moarte cardiaca subita chiar si la consumatorii mai tineri de 30 de ani.
3. Efecte hepatice (functionale/structurale):
- Hepatotoxicitate (alterarea testelor functionale hepatice) / icter;
- "Peliosis hepatis" atunci cand in ficat se formeaza chisturi de sange care se pot rupe cu producerea de hemoragii interne;
- Neoplasm.

4. Efecte psihologice - comportamentale:
- Oscilatii ale starii sufletesti, agresivitate, nervozitate, iritabilitate, manie, depresie, abstinenta, dependenta (nu toti steroizii anabolizanti cresc iritabilitatea si agresivitatea);
- Cauza directa a unor modificari semnificative ale profilului personalitatii;
- Scaderea semnificativa a autocontrolului agresivitatii comparativ cu perioada anterioara consumului.
5. Efecte dermatologice:
- Acnee, alopecie;
- Seboreea parului si a pielii;
- Hirsutism;
- Scaderea elasticitatii pielii prin afectarea colagenului.
6. Efecte la nivelul sistemului musculo-scheletic:
- Incordare musculara si crampe;
- Cresterea riscului de intindere sau ruptura musculara.
Mortalitate
Cele mai severe consecinte ale abuzului de steroizi anabolizanti pe termen lung sunt cele la nivelul sistemului cardiovascular. Rata mortalitatii in randul halterofililor de elita, dupa ce s-au lasat de sport a fost 12.9% comparativ cu 3, 1% in cazul populatiei control.
Cauzele deceselor in randul halterofililor includ:
- sinuciderea,
-infarctul miocardic,
- coma hepatica,
- limfomul non-Hodgkinian.
In concluzie, consumul de steroizi anabolizanti este asociat cu un risc crescut de moarte violenta cauzata de comportament impulsiv, agresiv sau de simptome depresive.

Administrarea injectabila asociata cu folosirea in comun a acelor poate determina:
- hematoame, infectii, fibroza,
- cresterea riscului de contaminare cu HIV, hepatita B sau C,
- endocardita infectioasa, abcese la locul injectarii.

Riscurile utilizarii pe termen lung:
Riscurile asupra sanatatii, asociate dozelor terapeutice de testosteron administrate pe termen lung si dozelor suprafiziologice cronice de steroizi anabolizanti nu sunt cunoscute in totalitate. Cele mai severe consecinte ale consumului pe termen lung de steroizi anabolizanti sunt cele de la nivelul sistemului cardiovascular:
- hipertrofia ventriculului stang,
- impiedicarea umplerii diastolice,
- aritmie,
- risc crescut de infarct miocardic acut si moarte subita.
Consumul cronic de steroizi anabolizanti reprezinta un factor etiologic pentru unele neoplasme:
- tumori hepatice,
- carcinom renale,
- tumori testiculare,
- cancer de prostata.
Rata mortalitatii este de 4-6 ori mai mare in cazul consumatorilor cronici de steroizi anabolizanti decat in cazul non-consumatorilor.
Intoxicatia acuta
Manifestarile clinice ale intoxicatiei acute cu steroizi anabolizanti sunt:
- anxietate,
- agitatie,
- depresie, in cazuri rare manifestari psihotice.

in plus nu e deloc atragator un barbat care nu se mai vede de muschii lui.

| RobertMoon a răspuns (pentru lex79):

Mersi, dar cunosc bine așa zisele efecte adverse ale steroizilor plus ca la majoritatea din cazuri nici măcar nu apar. Vreau un răspuns referitor la întrebare.

| lex79 a răspuns (pentru RobertMoon):

La final am scris opinia personala.
si mai adaug ca ti-am pus efectele secundare nu ca sa stii la ce te expui, ca sigur stii, ci sa vezi la ce se gandeste cineva cand ii spui ca iei steroizi. ce griji isi face omul de langa tine.

si reiau concluzia anterioara si zic ca vreau un barbat langa mine, nu un pachet de muschi frustrat care gandeste cu

| RobertMoon a răspuns (pentru lex79):

Nu pot să ma abțin sa iau steroizi ma gândesc numai la asta și ma uit la ceas foarte des sa vad daca a venit vremea sa iau.

| peperonies a răspuns (pentru lex79):

Ia da-ne si niste efecte secundare de la alcool.

| NoRegretsxx a răspuns (pentru peperonies):

Bv!

| Ralucaa69 a răspuns:

Nu!

| SKuLL909 a răspuns:

Poate unor fete le place oameni mai naturali. Stai linistit, nu e un motiv intemeiat, e fata prea. dezinformata cu subiectul "steroizi"