| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca exista om care sa nu fi iubit vreodata in toata viata lui? Eu consider ca iubirea e cel mai anost sentiment care te distrage de la adevaratul scop al vietii: puterea, cariera, banul. Urasc ideea de a dezvolta astfel de sentimente pentru cineva, ma refer strict la iubirea dintre un barbat si o femeie. Multi zic ca de iubire nu poti fugi, eu cred cu tarie ca daca iti impui sa o refuzi si sa te axezi pe calea banului si a puterii, iubirea nu are cum sa existe vreodata in viata ta. Pareri?

21 răspunsuri:
| wildthing a răspuns:

Eu am o vaga senzatie ca tu esti indragostita lulea de cineva, iar asta e doar o rabufnire nervoasa... iubire neimpartasita, poate?winking

| anonim_4396 explică (pentru wildthing):

Am fost, dar a fost de mult. Vedeam ca si el era interesat, dar oricum, l-am refuzat si nu am respins iubirea pentru ideea de viitor, de bani, de putere. Am ales calea asta.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Si am respins**

| Wr3nch a răspuns:

Meh, scopul in viata il alege fiecare, nu exista unul "corect". Daca nu vrei sa ai o relatie, nu iti faci, dar banii nu incalzesc un pat rece.

| anonim_4396 explică (pentru Wr3nch):

Patul se incalzeste si daca stau doar eu pe el. Stiu ce voiai sa zici prin asta, dar pur si simplu eu sunt tipul asta de persoana, care nu da doi bani pe iubire si care vrea o cariera.

| wildthing a răspuns (pentru anonim_4396):

Hmm, mi-ai cam "scrantit" creierul cu bucla ta logica, dar hai sa te iau in serios.
"Eu consider ca iubirea e cel mai anost sentiment care te distrage de la adevaratul scop al vietii: puterea, cariera, banul."
Atunci de ce ai simtit nevoia sa vorbesti despre asta? E ceva anost, nu? De ce nu o ignori?
"Multi zic ca de iubire nu poti fugi, eu cred cu tarie ca daca iti impui sa o refuzi si sa te axezi pe calea banului si a puterii, iubirea nu are cum sa existe vreodata in viata ta."
Deci trebuie iti impui sa o refuzi!? Sa iti impui sa refuzi ceva anost? Deci dorinta de bani, putere, etc, nu iti vine in mod natural?! Atunci cum ai ajuns la concluzia ca "adevaratul scop al vietii: puterea, cariera, banul"? (As folosi un emoticon care sa ma reprezinte scarpinandu-ma confuz pe crestetul capului, dar nu stiu combinatia de caractere)winking

| Wr3nch a răspuns (pentru anonim_4396):

Hmm. Doar ca sa lamurim un aspect, nu iti place doar ideea de relatie? Sau nici sexul nu te intereseaza.

| LoveSleep a răspuns:

Si zici ca chiar nimeni nu te vrea? N-are cum sa nu se gaseasca macar vreun urat si pentru tine…

| VoidEternal a răspuns:

"iubirea e cel mai anost sentiment care te distrage de la adevaratul scop al vietii: puterea, cariera, banul. "

Poate scopul vieții tale...

Mai sunt și alții ca tine. Sunt cei care au adus planeta in pragul colapsului și din cauza cărora ne întrebăm dacă copiii noștri vor mai putea respira aer curat.

| Seba2013 a răspuns:

In ziua de astazi desfranata si pacatul sunt mai prezente ca aerul. Daca ai putere sa nu il respiri este bine. Insa acest venin se poate transforma in remediu daca ai multa intelepciune. Poti sa transformi ceva urat in aur daca vrei.

Casatoria si spiritul face ca dragostea vulgara, grosolana si dezonesta sa se transforme in romantica, afectiva si pura. Nu ai vazut cum spun ca li se termina veninul? Helen Fisher vorbeste despre aceste tipuri de dragoste. Si Lev Tolstoi spune ca se termina veninul.

Tristan și Isolda pornesc de la ura la dragoste (cele doua forte a lui Empedocle.) Isolda bea din cupa veninoasa si se indragosteste de Tristan. Insa pana atunci avea ura pe el. Aici se porneste de la ura la iubire. Insa in alte cazuri de la venin la iubire (Lev Tolstoi).

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Nu, nu exista! Si nu sunt de acord cu tine!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu cred ca exista cineva sa nu fi iubit. Ma refer la persoane de la 20 de ani in sus.

| Goddessss a răspuns:

Atunci ramai singura. ce sa zic.

| Roliii a răspuns:

Si, ramai vrigina?

| LonelyGuy92 a răspuns (pentru Roliii):

Eu crezui ca se refera in general in speta la barbati, in cazul ei este evident motivul pentru care saraca se vede singura in viitorul apropiat nici nu trebuie sa il mai enumar rolling on the floor)

| Maraa345 a răspuns:

Iubirea-i cel mai frumos sentiment happy

| Anonim67377882 a răspuns:

Se poate.
Parerea mea e sa nu mai iei asa in serios oamenii astfel nu o sa-ti mai raneasca cineva orgoliul.
Iubirea e una orgoliul e alta.

| LonelyGuy92 a răspuns:

Ce intrebare e asta, traiesti cu impresia ca toate lumea se insoara, ca isi gaseste alesul candva la un moment dat si ca se vor iubi vesnic laughing)) trebuie sa fii dement sa crezi asta, asa cum exista persoane care esueaza in viata pe plan financiar exista si pe plan sentimental

Răspuns utilizator avertizat
| F6x5 a răspuns:

Uite, de curând am fost la un party si am plecat cu ideea ca eu nu voi avea niciodată relație si ca nici nu vreau să-mi fac, dar acolo am întâlnit o fata care mi-a pus capac
Pur si simplu eu sunt genul de om, care sa-i fie lui bine pe viitor si ma gândesc non-stop la asta, dar s-a întâmplat si acum formăm un "cuplu", deci există cineva pentru oricine, la momentul potrivit
Iti doresc succes in viața si sa descoperi acea persoana, ai sa vezi cat de frumoasă este viata in doi

| Amoacare123 a răspuns:

Inseamna ca esti gay