| Sara2 a întrebat:

Credeti ca iubirea poate veni in timp? ies cu un baiat pe care il cunosc de 3 ani dar niciodata nu m-a atras, mereu l-am vazut ca pe un frate, cand vine vorba sa ma sarute mereu ma retrag, credeti ca il voi putea iubi in timp? gandul meu e non stop la altcineva, dar parintii ar face un shoc puternic daca l-as parasi pe acest baiat, ei nu vor sa inteleaga ca nu-l iubesc (eu am 23 ani )

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu cred ca iubirea se construieste in timp, dar daca exista premisele, daca intre cei doi exista o simpatie si o atractie e la inceput. Din datele pe care ni le spui tu, eu sincer nu cred ca vei ajunge sa-l iubesti pe acest om ca pe un partener. NU cred ca trebuie sa te gandesti la socul parintilor. O sa se impace ei cu ideea in cativa ani daca te vad fericita si implinita.

| monyk a răspuns:

Buna, off rau asa...pai cum sa iti strici viata alaturi de cineva pe care nu iubesti? Nu stiu daca iubirea vine in timp, ma indoiesc ca daca de la inceput nu ai macar atractie pentru el si nu esti indragostita de el, cam greu. Apare in schimb obisnuinta intre timp, dar e viata ta draga, ce pot sa spun...nu sta cu cineva doar de dragul parintilor; inteleg ca lor le place de acela dar important e sa iti placa tie si sa iubesti si sa fi iubita.
Cu cat continui relatia cu acesta, cu atat iti va fi mai greu, mai bine opreste din timp aceasta relatie care nu vad sa duca nicaieri.Ai dreptul sa fi iubita si fericita, daca fericirea ta e in bratele altuia, nu mai astepta, e un chin scumpa mea sa fi cu cineva pe care nu iubesti si slabe sanse sa il iubesti in timp!
Nu te-a atras niciodata, vezi? Nu e baiatul potrivit pentru tine.Ai 23 de ani, esti tinerica dar totusi esti majora, nu pot parintii sa decida in locul tau si sa iti coordoneze viata.Altele la varsta ta sunt maritate si au copii si sunt pe cont propriu si nu tin cont de ce spun parintii; bine, trebuie sa asculti si sfaturile lor, dar asta nu inseamna ca trebuie sa iti legi viata de o pers.care nu o iubesti.
Imagineaza-ti ce trai ai avea, fie ca are bani, masini, etc...astea nu aduc fericirea, adevarata fericire o ai atunci cand iubesti din inima si esti iubita! Iti doresc jumai bine si nu uita ca cel mai important e sa iti fie bine tie si sa fi tu fericita, parintii tai din pacate nu vor fi o vesnicie langa tine si nu pot decide fiecare pas care il faci tu in viata; invata sa alegi de una singura si invata sa fi independenta, sa nu tii cont de parerea nimanui atunci cand tu crezi ca ai dreptate.

| tyana a răspuns:

Daca nu simti scanteia indragostirii de la inceput, sincer nu stiu daca exista sansa sa te simti atrasa de el in timp. Poate doar sa il iubesti"frateste" asa cum si tu spui.Nu te gandi la o relatie serioasa pe viitor cu el chiar daca parintii incearca sa te convinga contrariul.Viata langa un om pe care nu-l iubesti cu toata fiinta ta poate fi extrem de dureroasa si pustie.Imagineaza-ti cand te vei casatori cu el cum va fi:el langa tine si tu cu gandul la altcineva.Pentru ca inimii si gandurilor niciodata nu le poti porunci! Ai grija ce faci pentru ca e vorba de viata ta nu de a parintilor tai. Tu decizi pentru tine nu ei.Multa bafta!happy

| ღ..*Addelly*ღ.! a răspuns:

Scumpa mea dragostea cu de-a sila nu se poatewinking pana la urma stai cu el ca sa fie parintii tai fericiti? nnu scumpa tu trebuie sa fi fericita si daca nu te atrage asta e ascultati inima

| marsy a răspuns:

Nu, iubirea nu vine cu forta! Lasa-l! Nu te uita ce zic parintii tai ca nu mai sintem pe vreamea aceea in care parintii obligau copii sa se casatoreasca cu o anumita persoana! Probabil te simti foarte naspa sa te suruti cu cineva pe ca nu ai vrea sa-l saruti! Ai nevoie de fericire, ai nevoie de iubire, de sustinere, de placere, AI NEVOIE DE UN IUBIT care sa-l iubesti CU ADEVARAT, sa te gindesti la VIITOR, la o familie impreuna ca este virtsa ta potrivita, nu lasa timpul asa sa se risipeasca! Te-am pupat! Si fa in asa mod cu vrei tu!

| anss23 a răspuns:

nu

| puiuc a răspuns:

Zic sa te deschizi la suflet putin fata de el si dupa aia sa iti dai seama ce se intampla dca nu iti deschizi sufletun nu ai de unde sti poate chiar e cea ce cauti tu, el si-a deschis sufletul fata de tine urmatorul pas e altau daca doresti tu sa il primesti il primesti o sa iasa iubirea daca nu vrei si ti inchis sufletul cat e cer si pamant nu o sa iasa ceva de acolo.

| .::CyBeR::. a răspuns:

Pai asa nu o sa mearag treaba, tu acum daca nu-l iubesti, mai tarziu, va fi mai rau(sper sa nu).