| Ingerul_4184 a întrebat:

Credeti ca roata se intoarce vreodata?
si ca se va face dreptate?
credeti ca lacrimile de durere ale unui suflet caruia i s`au provocat rani, vor fi vreodata auzite de Dumnezeu?
Tocmai cand am crezut ca era o sansa sa fiu si eu in sfarsit fericita, cineva mi-a dat aripi, m`a invatat sa zbor, ca tocmai acela sa ma lase fara aripile care chiar el mi le daduse?
daca pot sa zic si asa...
De ce cand esti bun si dai tot ce ai mai bun, suferi?
De ce se intampla atatea nedreptati si Dumnezeu de ce este prezent la suferinta oamenilor fara sa intervina?
Oare el nu vede ca se intampla numai lucruri nedrepte?
Cum poate sa stea si sa isi priveasca copii suferind?
Ce este in sufletul` Lui cand cineva sufera?
Cine va da lucrurilor un curs normal?
Unde este Dumnezeu cand ai cea mai mare nevoie de El?

18 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Nu stiu daca roata se va intoarce vreodata. Cert este ca, noua, ne place sa credem acest fenomen. Dreptatea nu o sa se faca niciodata in totalitate. Orice ai face, omul, tot nemultumit se declara. Nu numai lacrimile si suferinta sunt stiute de Dumnezeu, ci absolut orice lucru gandit sau facut. Nu suferi din cauza ca, dai ceea ce este mai bun in tine si te implici, suferi pentru ca, viata, implica atat suferinta cat si fericire. Nu ar exista fericire fara suferinta si nici invers. Dumnezeu da omului atat cat poate duce, nimic peste limita. Tu insuti poti da lucrurilor un curs normal. Unde este Dumnezeu cand ai nevoie de el? Este langa tine, important e sa-I ceri ajutorul!

| ATHOS a răspuns:

Ingeras draga, Dumnezeu are intotdeauna grija de copii lui. Si va avea si de tine grija intotdeauna! Este alaturi de tine, nu-l dezamagi. Mergi inainte pentru ca pti, pentru ca te-a facut puternica! Vei reusi. Ai incredere in El!

| Denisa a răspuns:

Prea multe intrebari si probabil majoritatea fara raspuns. Pot sa iti zic doar ca roata se intoarce si la fel cum suferi tu acum va suferi cel care te face acum sa suferi. Ceea ce conteaza si ar trebui sa te gandesti, oare el te-a facut in mod voit sa suferi?

| Duhovnicul a răspuns:

Fiind ateu nu cred in asa ceva, zeii sunt doar in mitologii si in imaginatia unora.

| mihai_2762 a răspuns:

Buna.

Foarte bune intrebari la unele as putea sa iti raspund dar la altele inca caut si eu raspuns. Pana nu demult am si eu bun cu toata lumea dadeam ce aveam mai bun din mine il ajutam pe cel de langa mine in loc sa ma ajut pe mine si crede-ma ca mi-am luat o gramada de suturi in fund pana cand intr-o zi am zis stop nu se mai poate si am invatat sa spun si nu, a fost greu la inceput dar m-am obisnuit si asa putin cate putin am ajuns sa devin si eu nesimtit. Nu te mai consuma asa crede-ma ca pe pamantul asta sunt oameni care iti vor multumii petru ca ai fost buna cu ei si cand ii vei intalnii si iti vor mutumii vei avea un sentiment foarte placut crede-ma. Eu zic sa treci peste asta suturi din astea iti vei mai lua nu a fost nici primul nici ultimu. Presupun ca ai intalnit un baiat care ti-a vorbit frumos si care s-a purtat frumos cu tine si pe urma te-a lasat cu ochii in soare. Unii baieti vor doar un singur lucru de la fete si acela este sa se culce cu ele si acei baieti crede-ma ca ar face orice pentru a obtine acel ceva. Roata se intoarce, Dumnezeu e sus si vede crede-ma, razbunarea nu este o solutie chiar daca tie ti se pare cea mai buna solutie nu este, treci peste asta ca El e sus si vede, ai sa vezi vei fii placut surprinsa cand pese ceva timp vei auzii ca a patit ceva. Dumnezeu nu poate sa le faca pe toate e sus si vede si le va face pe rand stai linistita nu te mai conuma degeaba, e cel mai bine pentru tine.

Sper ca am putut sa te ajut cu raspunsul meu.

Bafta!

| stefangeles a răspuns:

Fie roata si patrata tot se mai intoarce odata. tine minte big grin!

| niko a răspuns:

Ai atatea intrebari in care il invinovatesti pe Dumnezeu de tot ceea ce ti se intampla. Gandeste-te ca nu e totul asa de rozhappy Daca "razi sau esti fericit" daca "plangi sau esti trist" prin aceste stari trece toata lumeahappy.
Si daca Dumnezeu ar intervenii doar in momentele grele din viata noastra nimeni nu o sa il aprecieze pentru tot ceea ce facehappy.
Gandeste. te ca toata lumea cand sufera se "supara" pe Dumnezeu ca ii lase sa suferehappy Dar atunci cand suntem fericiti uitam de elhappy
Nu mai intru in detalii sper ca ai inteles mesajulhappy

| Dobitoc a răspuns:

Fiecare om este facut sa sufera sa fie trist sa fie fericit...

| ĐǿŁŁY a răspuns:

Lucrurile se intampla in momentul si locul potrivit.Nu dispera nici nu-ti pierde credinta.

Dupa ploaie rasare si soarele.

| Nimeni a răspuns:

Dumnezeu este alaturi de noi si cand suntem fericiti si cand avem necazuri. El ne ajuta daca cerem de la el si daca ne rugam. Te-ai rugat la el pentru ceva anume si nu ti s-a indeplinit? Eu de cate ori am vreo suparare mereu cad in genunchi si iau o carte de rugaciuni si citesc si ma rog, ma crezi ca se rezolva totul, nu? Incearca si o sa vezi.

| Hera_7281 a răspuns:

Ok.Inteleg ca ai probleme. da'atunci cand reusesti ceva, cand treci peste o problema mai mult sau mai putin grava, te gandesti ca daca nu era D-zeu, nu'te ajuta nimeni? Asa suntem noi, cand avem vreun necaz dam vina pe D-zeu ca nu este langa noi ca nu se ajuta, da'cand ne e mai bine uitam sa-i multumimstraight face

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci. fa urmatorul exercitiu al mintii: gandeste-te la ceva ce nu ti s-a intamplat (cel putin nu la momentul cand ti-ai dorit acel ceva) si care s-a realizat mai tarziu sau nu s-a realizat deloc. Adu-ti aminte daca la ceva timp ti s-a intamplat ceva bun sau ai realizat ca ceea ce-ti doreai tu nu era exact ceea ce-ti trebuia.
Raspunsul la ceea ce vrei tu o sa-l ai mai tarziu, sub o forma sau alta.In fine...as putea sa-ti dau si exemple dar ar fi mult de scris si nu as vrea sa te plictisesc.
Concluzia ar fi urmatoarea: Dumnezeu stie de ce ni se intampla ce ni se intampla si de raspuns o sa ne dam seama mai tarziu (si e posibil sa zicem atuncibig grinoamne ce bine ca s-a intamplat asa si nu cum mi-am dorit eu). Tot ce trebuie sa facem e sa continuam sa avem incredere in El.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai linistita...nu iti stiu problema dar am inteles ceva. nu pot sa iti spun ''uita nu iti consuma tineretea'' pentru ca si eu am o problema si e ceva in genl mesajului tau. acum sufar foarte mult dar sunt sigura ca voi trece peste asta... stai linistita ai incredere in mprieteni si tine minte ca nu e bine sa ti in tine zambeste pentruc a fiecare zi aduce bucurii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu o sa te ajute nicio divinitate invizibila in momentele in care vei fi la pamant...trebuie sa te bazezi doar pe fortele proprii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti raspund eu...roata se intorce in viata cu siguranta. ce simti tu va simti si el candva.intr-o zi ii va fi si lui greu.acum suferi tu si lui nu-i pasa, cand se vindeca ranile vei zambi. D-ZEU e cu tine in fiecare clipa, ai incredere in El.

| ionutzzzzz a răspuns:

Sunt intrebari fara raspuns...
gaseseste puterea si mergi mai departe!winking stiu cum e. happy

| ionutzzzzz a răspuns:

Sunt intrebari fara raspuns...
gaseseste puterea si mergi mai departe! winking stiu cum e. happy

| zuzu333333_4283 a răspuns:

Nimeni nu stiu sa nu pui asa intrebari caci EL