| Mihaela2022 a întrebat:

Credeți că viitorul e scris în stele?
Am visat că eram într-o mare adâncă si murdară cu valuri imense nu mai puteam să ies de acolo, prietenul meu era cu o fată si fugeau de mine în vis.

A doua zi am aflat că m-a înșelat si am gasit mesaje de dragoste pe telefonul lui.
Credeți că așa a fost să fie? Dumnezeu știa că o să ne despărțim?
Visele pot prezice viitorul?

27 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Normal ca si prin vise ti se mai pot transmite mesaje despre viitor.
Scris in stele sau in cer, sigur e scris undeva si merge dupa o anumita ordine.
Bine ca ai scapat de individul mincinos si curvar happy

| Justme79 a răspuns:

Tot ceea ce este posibil mai ales că visul ți sa adeverit happy

| LPCTSTR a răspuns:

Singurul lucru in care cred este relativitatea speciala rolling on the floor
Dumnezeu nu exista iar pe si in stele nu este scris nimic, caci vaporizare instantanee&stuff.

| Celcestietot a răspuns (pentru LPCTSTR):

Este imposibila confirmarea inexistentei lui Dumnezeu, trebuie sa intelegi asta.

| Celcestietot a răspuns:

Nu stiu ce sa zic si eu am mai avut multe vise profetice, dar probabil ca acestea ne prezinta intamplari dintr-un viitor deja intamplat, unul care nu este scris deloc, adica dictat fara liber arbitru, doar se face conexiunea cu aceeasi linie a timpului, iar tu ai interferat cu ceea ce se deruleaza putin mai in fata happy.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Celcestietot):

Este imposibila confirmarea inexistentei dinozaurilor... care au fost inainte de noi si de religii... trabuie sa intelegi asta laughing rolling on the floor

| Celcestietot a răspuns (pentru LPCTSTR):

Au trait cu oamenii, sunt in petroglife, chiar iti recomand sa te interesezi! Dar, da, ai dreptate, este imposibila confirmarea inexistentei dinozaurilor.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Celcestietot):

Cu oamenii?! Despre cine vorbim?
Omul care poate fi numit "om" si "om modern" a aparut acum 6 mii de ani si cel ale carui actiuni devin considerabile.
Referinta ta duce la alti stramosi, nu "oameni" care sa-si mai si foloseasca creierul intr-un mod rational.
Primii stramosi ai omului care pot fi numiti stramosi si nu veri de ADN au aparut acum 5-7 milioane de ani.
Cele mai vechi picturi rupestre care dau o notiune ca omul de atunci gandea dateaza de 37 de mii de ani iar religia se rezuma doar la cauza-efect relativ coincidentala si nu zeitati si inchipuieli (ca astazi).

Deci este ilogic sa spui ca in petroglife ai gasit oameni mai mult sau mai putin moderni alaturi de dinozauri daca extintia lor (a dinozaurilor) a fost acum 66 de mii de ani.

| Celcestietot a răspuns (pentru LPCTSTR):

Da, pare socant, dar asa este si chiar duce la oamenii moderni, nu la acel stramos despre care vorbesti tu si vei vedea de ce. Acele picturi au fost facute de oamenii moderni, pentru ca, in primul rand omul primitiv nu avea capacitatea intelectuala pentru executia unor asemenea,, lucrari'' si in al doilea, asta confirma spusele Bibliei. De ce confirma spusele Bibliei? Vezi tu, ei traiau cu dinozaurii (putem vedea asta chiar in Biblie, serios! ), iar aceste animale au murit odata cu alte animale moderne, unele cu un actual nivel evolutiv ca cele ale zilelor noastre, deci nu s-a mai schimbat nimic in timp. Spun asta, deoarece s-au gasit schelete, dar si unele bucati de animale preistorice perfect conservate, chiar fiinte aproape intregi (DAR si cu HRANA in INTERIORUL ACESTORA) si ingropate in acelasi strat cu al celor moderne. De aici rezulta ca, au avut parte de o moarte instanta, in acelasi timp chiar pe tot globul, iar nivelul de conservare rezulta ca datorita magmei nu a fost data lovitura cauzatoare de moarte, adica din cauza unui vulcan sau a unui meteorit. Oare ce a provocat cauza mortii? Potopul! Sa nu mai vorbim de faptul ca lilieci (de ex.) al carui corp a fost gasit in acelasi strat cu al dinozaurilor are aceleasi urme, structura a ADN-ului, aceleasi tipar, nu este nimic schimbat, iar aceasta descoperire ne indica faptul ca evolutia unei fiinte este imposibila in proportii foarte mari, deci creationismul este cat se poate de adevarat. Ce parere ai, cum comentezi?

| Necula_Ioana_2003 a răspuns:

Da visele si globu de cristal

| Celcestietot a răspuns (pentru LPCTSTR):

De ce m-ai evaluat cu amuzant si eronat? Explica-te, ca eu nu te evaluez asa de fiecare data cand comentezi ceva impotriva religiei, desi as putea sa o fac mult si bine.

| cristimihailov a răspuns:

Draga Anca,

Realizezi ca trebuie sa te lasi de ganduri din astea, sa te opresti sa iti faci singura rau?

E ok sa suferi, dar suferinta trebuie sa o lasi sa treaca. Las-o sa plece.

Pari a fi pierduta prin diverse intamplari din viata ta. Chiar daca ai impresia ca e nasol, ar trebui sa te gandesti ca dupa ploaie vine soarele.

Oricum ar fi, ai avut un prieten de care te-ai despartit. Acesta este un fapt.

Tu alegi cum reactionezi: plangi o viata dupa el sau dai sansa altuia sa incerce sa fie mai bun decat precedentul.

Nu te tine de trecut, pentru ca trecutul te va tine pe loc.

Ce zici daca ai incerca sa iti schimbi coafura, machiajul, o haina, ceva care sa iti readuca increderea in tine.

Daca asta nu te motiveaza indeajuns, poti sa o iei si din alt punct de vedere.

Ca parinte, doresti tot ce este mai bun din lume pentru copilul tau. Dar poti sa treci peste asta, daca stii ca al tau copil este fericit cu ceea ce are.

A fii fericit, este o alegere. Sa actionezi in directia fericirii este de asemenea o alegere.

Si cred ca mama ta si-a dorit ca tu sa fii fericita.

Onoreaza-i dorinta, nu suferinta.

Sper ca ai inteles ce vreau sa zic.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Celcestietot):

Stii tot dar stii numai ce te ghideaza dogma irationala.
Sincer, nu imi pasa daca imi evaluezi tu sau altcineva raspunsurile, atat timp cat eu nu sunt orbit cu sclipici cretin din carti de povesti, pot simti placerea raspandirii unei informatii logice, coerente, rationale, demonstrabile.

Religia ta este mai mult decat irationala, voi va auziti cand spuneti ca din pamant face entitatea n un om?! Da-o dracului de treaba, va bazati pe niste mizerii de minciuni facute ca doar sfarsitul sa conteze: rai si restul prostiilor.
Vorbim poate aici de suflet... unde mai e si ala numai zeitatea vostra stie, ca nimeni nu vorbeste despre iluzia emotionala a gandirii umane, dar asta-i o poveste pentru alta data.

Asa cum am spus mai sus, dinozaurii erau morti cu mult timp inainte ca primele sensuri de "om" cu putere decizionala, deci cognitiva si analizatorie; Dar nu, tu tot bulls*it cu zeitate si potop. Te-ai gandit asa, oleaca, ca potopul tau nu este rezultatul perioadelor glaciale? Ma rog... ceva pe aproape.

"Vezi tu, ei traiau cu dinozaurii".
Cum omule? CUM? Sa-nteleg ca la cre(s)tini timpul este o coarda din care tragi si tai secvente din trecut?
Ce nivel de fanatism poti atinge cand eu spun ca dinozaurii murira acu' 66 de mii de ani si omul cu relativa cognitie aparu acu' 5-7 mii de ani iar tu spui ca omul de acum 2000+ de ani traia cu dinozauru'-n casa? Esti cu capul?
Nu ai dovezi (si nu-mi veni cu siteuri tampe ca "moldovacrestina.ro", etc.) si nu posezi LOGICA elementara, nu mai spun si de ratiune.

Las aici o bucata de raspuns, poate iti deschide ochii.
"Chipurile fac confuzii aberante, as putea si eu sa stiu unde?, drag fanatic?
Universul in care traiesti tu in secunda asta se supune unor legi pe care oamenii le-au enuntat ca sa poata defini fenomenele, nu ca prin legile astea sa creeze context propriu si baza de lucru incoerent legata de ceea ce se observa aici, acum. Revenind, una dintre aceste legi spune ca energia NU poate fi CREATA SI NICI DISTRUSA, alta spune ca este intr-o continua stare de miscare si alterare. Sper ca ti-ai dat deja seama ca prin energie ma refer la materie, o alta denumire data de altii, nu de mine. Din materie faci atomi si din atomi celule, bla bla bla.
Presupunand ca universul in care traim acum este exact cel in care traia si poteta adam si tomata eva, cum a reusit dumnezeul tau sa creeze, sper ca n-ai uitat de lege, din tarana un om?! Fara baza anatomica, fara celula, fara adn, fara substante organice anexe, fara nimic?!
Asta si ca, daca te-ai fi uitat vreodata in oglinda, la ochi ai fi observat acolo aproape de nas, fix in "colt" o bucata de tesut/piele, alea fiind o a treia pleoapa care vine de prin genomul pestilor, dar care se regaseste in oameni azi sub forma observata, inutila... a ramas acolo, o dovada permanenta chiar pe tine...

Unde este confuzia? Unde este aberatia? Desigur, din prisma subiectivitatii tale, un fanatic fatal, absolut orice informație care nu adera la dogma ta este subiect de expunere a irationalitatii pur umane, inteleg, dar daca tot esti atat de ferm convins ca fac o confuzie si si mai si, aberez, sper ca nu te voi deranja de la rugaciunea de la fix ca sa-mi spui si mie de ce, cu date reale si veridice, preferential surse si, evident, opinia altora ne-spurcati de subiectivitate atroce cum este in cazul tau care sa ma convinga ca am gresit."

| Celcestietot a răspuns (pentru LPCTSTR):

,,Religia ta este mai mult decat irationala, voi va auziti cand spuneti ca din pamant face entitatea n un om?! Da-o dracului de treaba, va bazati pe niste mizerii de minciuni facute ca doar sfarsitul sa conteze: rai si restul prostiilor. '' -> Stai putin, ca nu ai inteles cum sta treaba cu adevarat, nu este nevoie sa adopti un comportament imoral. Corpul nostru a fost facut din elementele pamantului si s-a descoperit si stiintific ca este cum spune Biblia, deci stiinta da dreptate Bibliei.

,, Asa cum am spus mai sus, dinozaurii erau morti cu mult timp inainte ca primele sensuri de "om" cu putere decizionala, deci cognitiva si analizatorie; Dar nu, tu tot bulls*it cu zeitate si potop. Te-ai gandit asa, oleaca, ca potopul tau nu este rezultatul perioadelor glaciale? '' -> minciuni, dinozaurii au avut parte de o moarte instanta, iar topirea polilor daca era cu adevarat cauza, aveau parte de o moarte lenta.

,, Ce nivel de fanatism poti atinge cand eu spun ca dinozaurii murira acu' 66 de mii de ani si omul cu relativa cognitie aparu acu' 5-7 mii de ani iar tu spui ca omul de acum 2000+ de ani traia cu dinozauru'-n casa? Esti cu capul?'' -> eu nu te-am jignit, dar se vede la voi majoritatea ateilor ca nu aveti cei 7 ani de acasa. Datarea cu carbon este instabila, chiar arheologii spun asta si nu stiu cum de tu ii poti contrazice pe ei, esti culmea. S-au facut aceste estimari de perioade ca sa se potriveasca povestea cu evolutionismul.

| Sofer a răspuns:

Asa a fost sa fie. Dar uite ca la tine visul a fost o premoniție ceea ce ți se va întâmpla în real.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Celcestietot):

"Corpul nostru a fost facut din elementele pamantului si s-a descoperit si stiintific ca este cum spune Biblia, deci stiinta da dreptate Bibliei."
Si te doare sa-mi aduci dovezi? Eu n-am auzit niciun dobitoc fanatic sa-mi spuna ca stiinta (care stiinta?), mai bine zis pseudo-stiinta, a dovedit* ca o carte de povesti imi spune cum ai fost to facut din pamant din componente chimice simple.
Dovezi, fanaticule, dovezi.
Pronunti "7 ani de-acasa" intr-un mod imbecil, daca te jigneam personal si aveam intentia, casuta ta era plina de mesaje simpatice de demult. Religia ta este pur irationala si induce la spontana negare. Sau doar perspectiva ta comunistoid-arhaico-primitiva nu te lasa sa-ti folosesti neuronii?

Asta este problema voastra, pana la urma, va lipseste logica elementara.

Daca o tehnologie este instabila, dar merge, asta iti da motiv sa continui sa-ti dai cu ciocanul in cap ca zeul tau iti spune asa?! =))
Nu s-a facut nimic ca sa se potriveasca cu nimic, delirezi in cel mai anost mod. Cheama-i pe tolomacii conspirationisti cu cipuri in termometre si coronavirus in 5G ca se vede ca n-am ce discuta cu tine, yk, "musca la ***** trage" mai rau decat fanaticii la negarea evolutionismului: fundament ce nu poate fi negat. Sau nu. Ca mai sunt cazuri de fanatici care cred intr-o pseudo-religie prin care evolutia exista dar doar in corpul omului si bla bla bla, asemanator tie.
Esti pierdut, crestine, te doare cand cineva-ti neaga fundamentul iratiunii, te mustra... si e normal, latura emotiva va fi intotdeauna cea care va scoate la iveala caractere hidoase.

Am pe aici niste texte preluate, poate te regasesti, insa nu-mi strica ziua, retine-ti initiativa de a-mi raspunde prin perspectiva ta extra-subiectivizata si axeaza-te pe informatie; n-am nevoie sa-mi mai torturezi neuronii lobului temporal (ca aia este partea resposabila pentru descifrare (in cazul asta: a unui text ilogic, incoerent si nedemonstrabil)).
https://www.tpu.ro/......trei-pasi/

| Celcestietot a răspuns (pentru LPCTSTR):

Dovezi sunt, citeste.

,, Daca o tehnologie este instabila, dar merge, asta iti da motiv sa continui sa-ti dai cu ciocanul in cap ca zeul tau iti spune asa?!'' -> deci, recunosti ca este instabila. Cum poti crede in ceva care nu este concret?

,, Nu s-a facut nimic ca sa se potriveasca cu nimic, delirezi in cel mai anost mod.'' -> deci, se vede ca iti place scandalul.

Nu iti voi mai raspunde, nu trebuie sa iti faci griji.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Celcestietot):

Amuzantule... vezi sa nu ti se urce la cap.

| Celcestietot a răspuns (pentru LPCTSTR):

Nu mi se urca, sunt modest.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Celcestietot):

Esti orbit de subiectivism nejustificat.

| Celcestietot a răspuns (pentru LPCTSTR):

Nu doar eu.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Celcestietot):

Pai nu esti singur, are catedrala prostirii neamului enoriasi destui... rolling on the floor

| Celcestietot a răspuns (pentru LPCTSTR):

Poate sunt subiectiv intr-un procent foarte mic si cand este asa, o mai spun, dar tu exagerezi cu subiectivismul tau. Ti-am dat argumente obiective, daca nu le accepti, este treaba ta, esti liber sa crezi in ce vrei.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Celcestietot):

Daca tu crezi ca eu sunt posedat de subiectivism atroce precum al tau, te inseli (destul de amarnicwinking )
Datele preluate le gasesti pe internet, in enciclopedii, in carti din bibliotecti, etc.; datele pe care le preiei tu (dar pe care nu nu mi le prezinti) sunt preluate de pe siteuri famate de fanatici si chipurile cartea de povesti, aka biblie.

Argumentele tale sunt nu numai implauzibile, dar si eronate; am spus clar: dinozaurii au murit acum 66 mil. ani iar oamenii care pot fi numiti "oameni" acum 5-7 mil. ani; avem fosilele lor, avem tehnologia cu care putem estima, avem creierul pentru a face diferenta dintre 66 si 6-7 milioane de ani, indiferent de invocarea "instabilitatii", corect? Corect.
Evident, problema ta, pe langa ca esti prostit de niste minciuni de spui ca oamenii au trait cu dinozaurii ["Vezi tu, ei traiau cu dinozaurii (putem vedea asta chiar in Biblie, serios! )"], este ca nici nu acorzi prioritate anilor, fie pentru ca nu stii matematica elementara, fie pentru ca esti prea fanatic sa accepti ca am scris asa ceva si ca nu vrei sa citesti.

"Vezi tu, ei traiau cu dinozaurii (putem vedea asta chiar in Biblie, serios! )"
Drag fanatic, sarac cu capacitatea intelectuala, stai prost la capitolul memorie: notiunea de "dinozaur" nici nu exista cand a fost scrisa cartea cu povesti, pentru ca primele fosile ale vreunui dinozaur a fost descoperite undeva prin 1819. Cum sa stie scriitorii cartii de povesti despre dinozauri daca ei nici nu stiau ca dinozaurii au existat ~1800 de ani de la prima desoperire? Pai n-au stiut; si nu ma lua cu idiotenii precum "dzeu o facut tot si toate" ca daca le facea, le facea vii si nu moarte in pamant, vechi de 66 mil. de ani.

Alta chestie este ca daca ceva este instabil, dar poti obtine niste rezultate, musai este sa te cufuresti si sa "continui sa-ti dai cu ciocanul in cap c-asa vrea dzeu". Te doare, nu mai minti, te doare cand logica iti bate neuronii amarati, torturati de la atata rugaciune zilnica si post.

Rogu-te-as sa nu mai fii un ipocrit si sa-mi dai mizerii conspirationiste cu moarte lenta/nelenta a dinozaurilor, etc. pana nu-mi vii cu DOVEZI de pe un (eventual) site respectat; nu ma supar daca e-n engleza, ca si englezii sunt destul de cu capul pe umeri. Practic raspunde-mi la intrebari, nu te mai contrazice cu logica fireasca.

| Celcestietot a răspuns (pentru LPCTSTR):

Nu ai dreptate. As fi stat sa argumentez cu tine daca nu erai nesimtit. Cand te vei comporta moral, atunci sa imi scrii.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Celcestietot):

Atunci pregateste-ti rugaciunile si roaga-te sa nu mai dai peste mine vreodata, nici sa ma contrazici cu mizerii cre(s)tine... nu ti-ar fi de folos.

Pe de alta parte, esti ipocrit, slab si snob daca raspunsurile tale sunt menite a afirma si nu a intreba: iti ucizi latura cunoasterii prin autosuficienta... patetic...
Chipurile: secolul 21, anul 2020, eonul Fanerozoic, era Cenozoica, perioada Cuaternara, epoca Holocena, luna de gratie iunie, ziua de-ntalnire 2 iar noi (cel putin tu) argumentam religia ca ideal al vietii sub scopul final: moartea?! Aparent.

Nu esti cu nimic diferit de gibonii conspirationisti care cred ca 5G ii infecteaza cu SARS-CoV-2 sau cei care cred ca extraterestrii ne-au vizitat de nenumarate ori pana acum... lmfao, ce dracu extraterestru in toate mintile ar veni sa vada astfel de specimene? Niste imbecili si niste superficiali? Niste prosti si niste analfabeti? Niste creduli si niste hoti?

Pai iti zic eu: nimeni/nimic.
Dac-ar fi existat vreo bacterie care sa fi avut, ipotetic vorbind, constiinta asupra viitorului sau evolutiv, anume extraterestri care sa ia contactul cu noi, pesemne ca si-ar fi cauza autodistrugerea imediata la ce procent de imbecilitate poate fi gasit pe o asemenea planeta, de la o asemenea specie.
Pana la urma asa este natura umana... am vrea, dar lucrul mecanic este greu de efectuat.

| Celcestietot a răspuns (pentru LPCTSTR):

Nu ai inteles ceea ce am scris, esti imposibil, sincer, cauti numai cearta. Nu o sa te mai deranjez si nici tu nu o vei mai face, asa o sa stea treaba. Te-am lasat, o noapte buna in continuare, alaturi de Dumnezeul meu happy!