| LPCTSTR a întrebat:

happy Numai noi?
Las aici un text preluat
„Orice problemă dintre Biserică şi statul român se rezolvă in trei paşi uşori. Par exemple:
1. Iohannis promulgă legea care introduce educație sexuală in şcoli, ca în țări civilizate.
2. BOR urlă să se anuleze legea.
3. Parlamentari PNL şi PSD schimbă legea ca s-o facă inutilă.

1.Guvernul le spune BOR să folosească lingurițe de unică folosință la împărtăşanie, ca să nu mai infecteze oameni cu noul coronavirus.
2. BOR urlă că nu şi că vor folosi aceeaşi linguriță in continuare.
3. Guvernul zice -mkay, era doar o recomandare oricum- şi BOR continuă să folosească aceeaşi linguriță.

1. Guvernul spune că au voie maximum opt oameni la înmormântări, ca să restrângă riscul de infecție.
2. Moare arhierpiscopul Pimen şi BOR urlă că vor face înmormântare festivă.
3. Sute de oameni se înghesuie unii în alții şi pun gura pe acelaşi loc, cu acordul Guvernului care ridică din umeri.

1. Guvernul spune ca n-ai voie să faci adunări publice.
2. BOR spune c-o să facă a doua slujbă de Paşti la Constanța, cu public.
3. Sute de oameni se inghesuie unii in altii şi statul ridică din umeri.

1. Un particular pune nişte afişe cu medici prin marile oraşe.
2. BOR urlă că nu-i plac, să se dea jos.
3. Firea execută imediat şi se dau jos.

Aş zice că BOR se poartă ca şi cum e a cincea putere in stat, dar toti ştim că e prima."

Nu credeți că este o lupă paradoxală? Oamenii sunt învățați de mici să mănânce aceleași povești imbecile, de la aceiași cretini fanatici, le transmit, nasc alți oameni și tot așa.
Singura chestie care cred eu c-ar rezolva prostia de la nivelul actual ar fi educația, inducerea rațiunii în mințile copiilor și nu aceleași mizerii clișeice de la aceleași figuri 'paterne' precum „crede și nu cerceta"; însă cum sistemul de învățământ românesc este praf și pulbere, cum să nu fie condusă populația de aceleași promisiuni patetice, aceleași tactici bine gândite, de aceiași oameni corupți? Cum să nu iasă iar și iar generații de analfabeți, uitați de lume, dacă singurul scop (plănuit de mințile geniale) este să zică mersi la faină, ulei și zahăr la fiecare mandat, cu fiecare campanie electorală? De fapt, mințile astea geniale doar asta vor: efecte imediate suprapuse cu oportunități și 0 griji pe termen lung pentru prostia indusă populației încă de mică.
Practic ciclul imbecilității perfect cu rezultate predictibile și garantate.
„Oficial, prezintă toate caracteristicile unui stat laic; neoficial, e un stat cvasi-teocratic, infectat de mentalități comunistoid-arhaice."
„Unul dintre multele motive pentru care urăsc religia este că îi învață pe oameni să fie falși. Cele mai hidoase caractere stau ascunse sub măști ale neprihănirii și iubirii și se comportă într-un fel anume în speranța unei răsplate divine sau de frica pedepsei divine. Doar că aceste măști cad imediat, mai ales când purtătorul ei este scos din zona de confort.
Religia pervertește tot ce înseamnă compasiune, empatie și altruism."
Poate religia și adepții ei au avut o intenție pur benefică... păcat că intenția s-a schimbat (sau n-a fost niciodată) în ceva diabolic de agreat, uneori opțională, alteori crucială propriei vieți... și totuși nimeni nu spune nimic.

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Unii au nevoie de ceilalti.
Politicienii nu ar mai scoate amaratul 51% fara indobitocirea populatiei de catre popi.
Lumea simpla nu le are cu politica, de cele mai multe ori habar nu au amaratii cine candideaza, ce alegeri sunt, sau daca aud/ vad din intamplare niste nume la TV / respectiv pe un gard, nu cunosc mai multe despre respectivul decat stiu depre Schopenhauer sau Nietzsche.
Insa cand popa iti spune pe ocolis ca uite, astia au facut, si au ajutat biserica, si se zbat sa fie bine, multi pun botul, si hop - cum sar voturile.
Fac concurenta serioasa galetilor, fainii si uleiului.

11 răspunsuri:
| CostinAlamariu a răspuns:

Hoes mad, I repeat, hoes mad

| AC4S4 a răspuns:

A se tine cont ca acel caz de la Constanta este unul particular. Pozitia BOR a fost ca Pastele deja s-a tinut, nu mai este nevoie de o alta sarbatorire a acestuia. In schimb, slujbele s-au tinut in mod civilizat, ca vorbim de biserici ortodoxe, catolice sau neoprotestante. Au tinut cont de distantarea sociala, au fost rationali si intelegatori.

BOR si celelalte culte au o voce puternica in aceste decizii si este foarte bine. Acestea ii reprezinta pe credinciosi, care alcatuiesc un extrem de mare procent din populatie. Putem vorbi de comunism exact in cazul opus, in care noi nu avem ceva de spus, statul decide cum sa ne educam copiii, nu noi.

Sunt de-acord ca avem probleme cu numarul de adolescente gravide si cu numarul de avorturi in Romania, dar nu cred ca educatia sexuala este vreo solutie, ci doar vreun mod prin care sa se promoveze agenda LGBT. Suntem in vremea in care putem vedea ce se intampla in alte tari.

O s-o spun cu subiect si predicat. In familiile de crestini practicanti cazurile de adolescente gravide sau de avorturi sunt foarte putine. De ce? Pentru ca exista educatie. Nu educatie sexuala, ci educatie simpla. Nu e problema noastra ca unii nu-si pot stapanii copiii. Este un motiv foarte bun, daca exista o comunitate care nu are aceste probleme (fara a apela la educatia sexuala), de ce se considera ca educatia sexuala este o solutie?

Un alt motiv este si faptul ca aceste cazuri sunt in mare parte in zona celor care nu merg la scoala, celor de etnie rroma. Deci, daca ar exista un mesaj, nu ar ajunge la acestia.

Sfatul meu pentru parinti, educati-va singuri copiii. Nu va mai tot milogiti la stat sa vi-i educe ca nu va iesi bine. Si, in cazul in care cei mai multi nu vor sa-si educe singuri copiii, sa existe optiunea, nu obligatia, pentru "educatie pentru sanatate". Nu vad de ce m-ai obliga pe mine, ca parinte, sa te las sa "rezolvi" o problema care nu exista in familia mea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AC4S4):

Ce treaba au gayiii cu sexu

| LPCTSTR explică (pentru AC4S4):

"BOR si celelalte culte au o voce puternica in aceste decizii si este foarte bine. Acestea ii reprezinta pe credinciosi, care alcatuiesc un extrem de mare procent din populatie. Putem vorbi de comunism exact in cazul opus, in care noi nu avem ceva de spus, statul decide cum sa ne educam copiii, nu noi."
BOR nu ii mai reprezinta pe credinciosi decat in acte. Clopotul catedralei prostirii nemaului de ce oare are moaca tamplenitei de patriarh pe ea? Nu-i mandrie jegoasa, nu-nu, este "traditie"... bulls*it pe fata.
Nu inteleg de ce introduci comunismul. Suntem in "democratie" si noi alegem oamenii care sa ne conduca, asta la modul superlativ, ca dac-o iei obiectiv, este fix invers.

"dar nu cred ca educatia sexuala este vreo solutie, ci doar vreun mod prin care sa se promoveze agenda LGBT."
Tu te-auzi ce prostii poti scrie? Orientarea sexuala nu are ABSOLUT nimic de a face cu educatia sexuala, ce spui tu este strict opinia ta spurcata de irationalitate subiectiva si influente dogmatico-incuiate.

"O s-o spun cu subiect si predicat. In familiile de crestini practicanti cazurile de adolescente gravide sau de avorturi sunt foarte putine. "
Tu incurci prostia cu imoralitatea, te avertizez.
Logic ca sunt mai putine avorturi in familiile care au un acord moral, asta nu coreleaza ca prostia si imoralitatea se combina in sex neprotejat.

Chiar crezi ca parintii iti vor vedea mesajul? Chiar crezi ca toti sunt constienti? Chiar crezi ca se rezolva ceva prin spuse?
Eu iti pot raspunde cu certitudine ca nu, fara educatia primita in scoala, impreuna cu un acord relativ moral oferit in familie, se nasc multe, le stii tu.

Esti crestin dar creezi contexte rasiste ridicate la rang de adevar abolut, "Un alt motiv este si faptul ca aceste cazuri sunt in mare parte in zona celor care nu merg la scoala, celor de etnie rroma. Deci, daca ar exista un mesaj, nu ar ajunge la acestia." insa exista aceeasi problema de principiu: lipsa suportului moral in familie + lipsa educatiei, se-ntampla peste tot si nu doar pentru ca ei sunt rromi.

| AC4S4 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Actele sunt cele oficiale, nu sondajele, nici macar afirmatiile dumneavoastra. In acest moment, peste 80% din romani sunt intr-o comunitate religioasa.
Introduc comunismul pentru ca seamana cu ceea doriti dumneavoastra.

"Tu te-auzi ce prostii poti scrie? Orientarea sexuala nu are ABSOLUT nimic de a face cu educatia sexuala" - Atunci de ce in tarile in care s-a introdus de multa vreme, termenii LGBT si Orientare sexuala au ajuns sa aiba de-a face cu educatia sexuala? Ar fi in Romania altfel?

"Logic ca sunt mai putine avorturi in familiile care au un acord moral" - Nu uitati, si mai putine adolescente gravide (adica aproape 0). Ne cereti sa renuntam la moralitatea invatata acasa care functioneaza, pentru a o inlocui cu educatie sexuala (care e clar ca se va transforma in propaganda lgbt).

Nu vad pur si simplu sensul ca un copil educat, fara probleme, sa mearga la aceste ore, de parca i-ar fi necesare. Se incearca cu ideea "nu stii cand ti se poate intampla", de parca sarcinile la adolescenti nu reies in mare parte din lipsa de educatie. Adica, un adolescent la locul lui sa aiba parte de acelasi tratament ca unul care face ce vrea, cand vrea si cu cine vrea.

| Superior a răspuns:

Educatia sexuala o sa fie pretext ca elevii sa se fufu in toaletele institutiilor de invatamant =]

| FreddieM a răspuns:

Raspunsul e foarte simplu. Toti credinciosii (si sunt prea multi) sunt alegatori. Prin urmare sunt usor de manipulat de politicieni cu ajutorul BOR.
Pace

| Eduard_Sorin_1990_zpcN a răspuns:

Mi e frica de ursi

| LPCTSTR explică (pentru Eduard_Sorin_1990_zpcN):

Pacat... lumea ar fi aratat altfel daca nu-ti era frica.