| Tobeornottobe a întrebat:

Cu ce sa ma spal pe dinti pentru o albire totala? am auzit ca bicarbonatu` albeste dintii...altceva ce mai stiti? pupici.

9 răspunsuri:
| BUBULINA a răspuns:

Lamaie si sare

| roxana_9288 a răspuns:

Pai. ai putea face un tratament de albire la stomatolog, periatul dintilor de cel putin 2 ori pe zi, bicarbonat dar nu in exces si, sa stii ca si merele verzi sunt bune il albirea dintilor. Eu manc in fiecare zi cate 2big grinhappy sunt si bune si sanatoasehappy

| deya90 a răspuns:

Bicarbonat cu lamaie stiam si eu, numai ca risti sa-ti ramana mici portiuni intre dinti, sa faci carii, sa ti se duca smaltul si sa ai probleme mai tarziu. poti incerca produse de pe piata http://albirea-dintilor.com/produse.html sau sa te duci la un cabinet stomatologic sa faci tratament si sa te indrume spre anumite produse mai sigure.

| blunts a răspuns:

Nu merge cu nimic... Mam spalat cu bicarbonat 4 saptamani la rand si nu s-a intamplat nimic

| princess a răspuns:

Bicarbonatul iti strica smaltul dintilor! cumpara-ti o pasta de dinti pentru albire si spala-te pe dinti de 3 ori pe zi! sunt destule...

| Deea dYdY a răspuns:

Pune pe o frunza de menta bicarbonat.Bicarbonatul iti albeste dintii, cum ai zis si tu, dar lasa in urma lui un miros nu tocmai placut, asa ca menta iti va reimprospta respiratia. Iar daca chiar vrei ceva de calitate fa o vizita la stomatolog, si fa-ti un tratament de albire, crede-ma asta e cel mai bun lucru pe care il poti face!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bicarbonat, dar nu mai mult de 2 ori pe saptamana.In rest cu pasta de dinti.

| banditullauryan a răspuns:

Mai poate fi folosit Sensodane fresh white.

| albiredinti a răspuns:

Nu stiu la ce va referiti cu albirea totala, dar pot sa va ajut cu niste informatii. Albirea chimica cu peroxizi (fie ca este efectuata in cabinet sau acasa) actioneaza patrunzand prin smalt, prin canalicule microscopice, la nivelul dentinei care este vascularizata, si a carei nuanta transpare prin smalt.Peroxizii o albesc si rezultatele sunt foarte vizibile imediat. Metodele "babesti" sunt mai mult mecanice prin indepartarea placii bacteriene de la nivelul smaltului.Bicarbonatul se foloseste pentru ca nu este daunator organismului si are exact calitatea dimensionala a particulelor pentru a curata smaltul fara a produce leziuni gingiilor. El este folosit si in cabinet in procedeul de airflow. Acesta mai are calitatea de a stimula secretia salivara prevenind aparitia cariilor. Folosit cu grija fara a irita gingiile este foarte bun mai ales ca previne si parodontopatiile, insa efectele sunt incomparabile cu albirea chimica. Exista si paste de dinti care folosesc acelasi principiu (spre exemplu pastele de dinti care au in nume si "whitening") sau chiar unele gume de mestecat. Atentie totusi la instructiunile acestora, deoarece sunt recomandate cu intreruperi pentru a nu abraza excesiv smaltul. Pe scurt bicarbonatul si pastele de dinti nu albesc dintii, ci doar il curata bine pentru a-i reda aspectul, pe cand albirile chimice albesc efectiv dintii. Pentru alte sfaturi despre albiri imi puteti scrie si pe id-ul de messenger albiredinti