| LucianR a întrebat:

Chiar daca ma spal pe dinti in fiecare seara si dimineata... dintii mei tot nu sunt albi dupa pretentiile mele...adica nu au acea lucire si nu sunt perfect abi.Am auzit de tratamente de albire. Dauneza sanatatii? Cam cat costa un tratament? Ce alte variante as avea in afara de tratamentul de albire? Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| ochiverzi91 a răspuns:

Spala-te o data pe saptamana cu bicarbonat happy Asa nu iti vei distruge smaltul si se vor albi. Bafta! :*

| madu1295 a răspuns:

Mai, multi zic ca tratametele de albire sunt foarte bune, insa sunt foarte scumpe; deci inaccesibile multora dintre noi. Chiar saptamana trecuta am citit un articol, ca tratamentul cu laser ajunge la vreo 600 de lire! Deci gandeste-te ca nu e 1 leu, doi. Cel mai bine continui cu spalatul dintilor zilnic, dupa fiecare masa. It's just my opinon! happy

| Emily04 a răspuns:

Buna! Culoarea dintilor nu este perfect alba. Dinti pot avea culori de la galben rosu-maroniu pana la gri. Daca mama natura ne-a oferit o culoare mai galbena a dintilor este posibila albirea acestora.Periajul efectuat corect si regulat alaturi de mijloacele secundare de igienizare (ata dentara, apa de gura etc.) raman obligatorii.Produsele profesionale folosesc agenti decoloranti pe baza de peroxid care penetreaza structura dentara, modificand culoarea de baza a dintilor. Tehnicile profesionale se impart in tehnici efectuate in cabinetul dentar, efectuate acasa sau mixt si au avantajul ca pacientul primeste toate indicatiile si contraindicatiile (carii, probleme gingivale etc), precum si instructiunile de utilizare.
Iata, pe scurt, procedeul de albire:
- Medicul te examineaza, iti face o curatare a dintilor (detartraj cuultrasunete, periaj profesional) si amprenteaza ambele arcade;
- In laborator se cofectioneaza doua gutiere de plastic transparent, moale;
- In final, vei primi acasa trusa cu gelul de albire care se pune ininteriorul gutierelor; acestea trebuie purtate zilnic in medie 6-8 ore, in timpul zilei sau al noptii. Acest gel contine peroxid de carbamidain concentratie mica; substanta patrunde in tesuturile dintelui sielibereaza oxigen activ ce oxideaza petele de culoare, fara a afectastructura dintelui;
Dezavantajele albirii:
- Ca la orice medicament, exista si reactii adverse: o sensibilitatecrescuta a dintilor la rece si dulce, care insa va disparea la incheiereatratamentului;
- In timpul purtarii gutierelor este bine sa nu maninci si sa nu bei, de aceea multi oameni prefera sa la poarte noaptea;
- Nuanta finala este dificil de anticipat;
- Nu exista studii pe termen lung referitoare la alte efecte adverse.
In orice caz, in momentul de fata un proces de albire profesional la un cabinet specializat costa intre 150 - 500 Euro sau poate si mai mult daca respectivul cabinet este de renume
Daca insa pretul pentru o procedura la cabinetul stomatologic este prea mare, atunci ai optiunea de a utiliza unul din produsele pentru albirea dintilor acasa. Aceste solutii se gasesc in farmacii sau online.Preturile pentru astfel de produse variaza intre 15 si 50 de Euro.