| mentholinks a întrebat:

Cum au reusit minciunile din Coran, Vede, Biblie, Cartea mormonilor si alte scrieri religioase sa prosteasca atatia oameni?

16 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Lume e asa si biblia a prezis ca asa va fi omenia, proasta de fel cum o stim toti. Daca era desteapta toata lumea era de treaba

| RAY a răspuns:

Oamenii au nevoie de o speranta,fara o speranta care e rostul vieti? trebuie sa dai o speranta,daca omul ar trai doar ca sa accepte adevarul sa r sinucide,eu asta am experimentat mereu,cand nu dateam o speranta =spuneam adevarul era haos,acel om se pierdea, ideea unui dumnezeu face ca acel haos sa dispara, ofera un ajutor, speranta, nu asta e problema, problema e cu cei care fac rau in numele fanatismului

| Freya1 a răspuns:

Fiecare are credinta lui si se indruma prin ceva cei credinciosi prin religie si cei care nu cred prin stiinta...Ca de la ceva trebuie sa pornim

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Care "vede"? Hai sa incepem vrei?
Sanskrita din "vede" este text intr-o carte (imnuri cantate), sanskrita fiind limba cosmosului, fiecare litera/cuvant avand o semnificatie unica pentru fiecare chestie existenta deodata cu universul/cosmosul, deci in cartile acelea ar trebui sa scrie cum functioneaza acest cosmos.
Aceste carti inca nu au "prostit" pe nimeni, chiar au creeat multa "stiinta" pentru umanitatea care n-a pastrat limba.

| CinevaAnonimă a răspuns:

Anume de ce crezi ca au reusit sa ii prosteasca? Eu sunt crestina ortodoxa si cred in ceea ce zice Biblia si chiar vreau sa stiu, ce te deranjeaza?

| mentholinks explică (pentru CinevaAnonimă):

Ca credeti niste minciuni si din cauza acestor minciuni lumea e asa cum e ea astazi.

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru mentholinks):

Lumea nu e atat de credincioasa pe cat va pare di chiar problemele ei nu sunt din cauza a ceea ce scrie in Biblie. Fiecare are liberul arbitru si poate sa creada in ce vrea! N-avem dreptul sa impiedicam pe nineni!

| SG1995 a răspuns (pentru mentholinks):

Imi pare rau dar tu vezi doar partea negativa a celor doi poli, deoarece in aceeasi masura in care cultura iudeo-crestina sustinea sclavia, inaceeasi masura a abolit-o, ideea ca iudeo-crestinismul per-ansamblu a svut atat efedcte negative cat si pozitive.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Din cauza ta si altora ca tine, am ramas un popor de ignoranti si pe buna dreptate suntem de rasul lumii civilizate. Acesta este singurul motiv care deranjeaza. laughing NO COMMENT rolling on the floor

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Anume? Ce nu va convine?

| Elide a răspuns:

Nu te doare?

| mentholinks explică (pentru Elide):

Cand ma gandesc in ce prosperitate traiau romanii si grecii si ce societate ar fi putut sa creeze daca nu apareau aceste curente religioase daunatoare.

| Eduard196 a răspuns:

Oamenii de azi, de cand au inceput sa nu mai creada au luat-o razna mai rau. Am inceput sa ne omoram intre noi mai mult decat inainte. Trage fiecare pentru el si te lasa sa mori daca te vede cazut pe drum. Ori inainte cans oamenii chiar credeau se ajutau intre ei, erau mai buni, era lumea altfel.

| Lawrrrr a răspuns:

Asta ma *** intreb si eu

| FaustStw a răspuns:

Sincer eu mereu am crezut ca oamenii slabi(cei care nu isi pot face un set de valori morale si principii pe care sa le urmeze) tind sa credea in ce scrie acolo...influentati si de societate. Eu personal cred ca sunt si lucruri bune in scrierile de genul...printre foarte multe lucruri invechite.
Daca chiar exista un creator..nu cred ca ne-a creat sa ne taram in genunchi, sa pupam moaste ș.a.m.d.
In concluzie scrierile de genul, dupa parerea mea, sunt doar pentru cei slabi care asteapta miracole.

| SG1995 a răspuns (pentru FaustStw):

Mai de graba sunt pentru cei ce au nevoie de un lider, o scriere sacra, e considerata eterna, si reprezinta ordinea lumii arhaice, ia exemplu de literatura romana, tarani din romane precum Ion aveau mare respect pentru traditi si obiceiuri, credeau ca de aceste superstiti depinde lumea, iar ordinea nu trebuie schimbata, cam asa e si cu religia e un model al lumii arhaice.