| olesea_6474 a întrebat:

Cum credeţi? Dragostea este un sentiment sau un proces chimic in organismul nostru?!

Răspuns Câştigător
| undercovergirl a răspuns:

Dragostea este speranta, implinire, bucurie, raza de soare love struck
Dragostea este tristete, dezamagire, neputinta, suferinta broken heart
Dragostea e nebunie, pasiune, lipsa de ratiune, nesabuinta sad
Dragostea inseamna bunatate, generozitate, simplitate, altruism, dragostea nu cere ci ofera, nu obliga ci da libertate big hug

Atunci cand iubesti simti ca lumea ta este infinit mai buna, florile au un miros mai placut, cerul o culoare mai aprinsa, iar norii grei nu iti mai apasa umerii ca inainte happy

Dragostea presupune de asemenea suferinta, lacrimi, tristete, dezamagire... se spune ca platesti inzecit pentru o ora de iubire si totusi merita sacrificiul kiss

Cu toate astea nu e nimic mai frumos decat sa te indragostesti, sa iubesti si sa fii iubit, e cheia adevaratului succes in viata si chiar daca uneori te doare intotdeauna exista speranta ca totul va fi mai bine pe viitorbatting eyelashes

12 răspunsuri:
emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Si una si cealalta. Este un sentiment sublim, generat de o reactie chimica in organism. Explicatia este simpla. Trupul este haina pe care sufletul o imbraca. Sunt strans legate notiunile intre ele. Sufletul primeste de la trup semnalele si reactioneaza. Apoi trupul va face ceea ce sufletul il sfatuieste. Aceasta cred ca ar fi o definitie pentru iubirea adevarata dintre un barbat si o femeie. Intre trup si suflet trebuie sa fie o armonie perfecta. Cand este dragoste, asa se intampla. Pentru mai multe notiuni, acceseaza te rog link-ul urmator si citeste aceasta carte. Crede-ma, merita, este extraordinara:
http://www.scribd.com/......xuberant-A
si de asemenea, si link-ul urmator:
http://www.evz.ro/articole/detalii-articol/430282/Drogurile-iubirii/

| User a răspuns:

O da. proces chimiclaughing
Eu as zice ca e o momeala pentru a ne casatori si a ne inmulti. Practic e o mare teapalaughing

mira
| mira a răspuns:

Este vorba despre un sentiment cu determinare chimica.

| ShineMe a răspuns:

Cred ca sunt ambele cum s-a mai spus pe aici.

| cretzufinish a răspuns:

Proces chimic intre EL si EA la care anumite "componente" nu dau reactie buna cu celelalte happy

| theodoraafi a răspuns:

Eu cred ca dragostea este un sentiment

| miauu a răspuns:

E un sentimenthee hee

| johny_9421 a răspuns:

Majoritatea spun ca dragostea e un sentiment. E o expresie care suna cam asa:" exista/nu exista chimie intre noi " ...asta insemnand ca " ma simt/ nu ma simt atras/atrasa de tine ". Deci, o fi un "sentiment chimic"...hee heelaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lollaughing cred ca ne-a vaccinat cineva cu dragostealaughing
Daca nu era acest vaccin, nu ar mai fi existat dragostelaughing
Tu, nu ai auzit de sentiment?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hm? propun un joc:sa luam la rand materiile de la scoala si sa raspundem la intrebarea ta
Ce este dragostea?
-un proces fizic
-dragostea este matematica
-dragostea este...literatura
-dragostea este happy sport
-dragostea inseamna pentru multi limbi straine
-dragostea e chimie
-dragostea duce si la anatomie, of course, dar nu-i obligatoriu
-dragostea e istorie
-dragostea este un proces filozofic
-dragostea este o dirigentie cu tine insuti
-dragostea inseamna muzica! e o mare arta, nu-i asa?
-dragostea trece prin logica?
-dragostea presupune un strop de educatie civica
-dragostea este caligrafia suflletului(cam patetica asta? n-am gasit alta rima)
Continuam?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chimic pentru inceput apoi poate sa fie doar respect sau sentiment profund

| griska_4807 a răspuns:

E ceva ce nu se poate de descris cu cuvintele! doar simtind vei intelege cei asta!