| AbeautifulMind a întrebat:

Funda! Voi ce credeti, care sentiment uman este mai patrunzator si mai puternic si de ce?
Dragostea, iubirea sau frustrarea, ura?

10 răspunsuri:
| Doub a răspuns:

Frica

| danay72 a răspuns:

Iubirea poate transforma o persoană, sa ii schimbe mentalitatea, sa renunțe la vicii și dintr-o persoană răzbunătoare, poate deveni pașnică.

| Deaad a răspuns:

Iubirea te invaluie si te face imun aproape complet exteriorului.(vorbim aici strict de iubirea pentru sexul opus).De aici si starea de anestezie a stomacului,nu ai pofta de mancare,la apogeul iubirii,care este pe la inceput,mai ales cand experimentezi prima data asta(e cam ca iarba,primul trip intotdeauna e cel mai special si mai puternic).
E un sentiment atat de puternic incat te poate coplesi, astfel, imbatat de atata iubire, atata euforie emotionala, simti ca numai poti.
De aceea e unul din cele 2 mari sentimente, care dupa mine sunt aceleasi in intensitate.

O dovada la cat de puternica e iubirea, e ca in arta este prezenta intotdeauna si parca domina intr-un fel cultura.
De asemenea, in ziua de azi se vorbeste 99% din muzica de pe radio, despre iubire.

Pe de alta parte, ura e are aceeasi intensitate ca iubirea, fiind doar de sens opus, doar ca fiind considerata "rea" si "distructiva" nu are aceeasi amploare in arta ca si iubirea.

Cea mai buna dovada in favoarea puterii urii se afla in persoana lui Adolf Hitler.

| Deaad a răspuns (pentru Deaad):

Si Stalin.Mai ales Stalin.

| BlackRose03 a răspuns:

Ura
De asemenea si iubirea este un sentiment puternic,nu poti alege pe cine iubesti,dar poate fi controlata,greu,dar se poate.Ura este mai patrunzatoare decat orice alt sentiment dupa mine.Din ura si gelozie poti ajunge sa ucizi, sa ranesti persoanele din jurul tau si chiar persoana iubita. Poti ura din motive neansemnate, sa te simti urmarit zi si noapte de o macinare interioara si sa iti doresti sa vezi persoana respectiva suferind.Ura pentru cineva poate deveni o obsesie, tot ura ramane. Iubirea nu mai e iubire daca o faci din obsesie, e tot un tip de ura mai profunda.Nedreptatea,cruzimea,pierderea familiei,lacrimile si desconsiderarea pot transforma un om intr-o arma ucigasa. Daca iubesti o persoana, din ura pentru alta, poti ajunge sa te departezi de ea sau sa prinzi de asemenea diverse sentimente(nesiguranta)care pot duce la dispretul fata de toate persoanele din jur.E un sentiment ingrozitor, dar probabil cel mai patrunzator, e ca si cum cineva ti-ar strapunge inima cu cutitul de un milion de ori uitandu-se in ochii tai si razand cu placere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De multe ori spunem ca uram un tip doar pentru simplu fapt ca acesta ne-a provocat o suferinta ce a adus dupa sine frustrari.

O frustrare te poate aduce in starea de a uri pe cineva, insa nici aceasta nu-ti va stopa iubirea. Da, il urasti ca te-a ranit dar il si iubesti in acelasi timp. Nu de alta, dar daca nu l-ai mai iubi nici nu te-ar mai durea ce iti face.

Astfel, vei avea momente in care il vei iubi la nebunie si momente in care il vei uri teribil, in functie de frustrarile pe care ti le provoaca. Zile in care iubirea va avea castig de cauza si nopti in care ura va pune stapanire pe tine. Insa niciuna dintre ele nu va disparea ci vor lucra impreuna in inima ta pana ce indiferenta se va hotari sa intervina.

| Felissa13Eden a răspuns:

Iubirea,pentru ca n-o poti controlo si nu alegi pe cine sa iubesti.Te lovește pur si simplu.

| suntsuper a răspuns:

Nostalgia

| amyleemuffly03 a răspuns:

Frustrarea,iubirea si ura, toate 3 sunt sentimente diferite si foarte puternice, cel mai patrunzator este ura iar cel mai puternic este iubirea, frustrarea se regaseste in ambele sentimente ''iubire ''ura''cand iubesti esti frustrat nu prea stii sa te controlezi in ceia ce vorbesti sau in ceia ce faci, iar cand urasti pe cineva esti asa frustrat incat ii doresti tot raul din lume happy sper ca tem lamurit ''ps dragostea si iubirea ca sentiment sunt acelasi lucru

| Ela05 a răspuns:

Toate sunt puternice în felul lor... Depinde pe care îl hrănești mai mult. Dacă urăști enorm pe cineva automat ura este foarte puternică și ți se pare că nu are limite, același lucru se întâmplă și cu iubirea... Cel puțin cu cea adevărată. Eu cred că este mai puternic cel care îl alimentezi mai mult.