| ℓDℓ a întrebat:

Cum e dragostea perfecta si adevarata pentru voi?
Ati intalnit-o?

Răspuns Câştigător
| HeartOfLilith a răspuns:

E o vorba care spune ca dragostea adevarata apare o singura data in viata, iar atunci cand o intalnesti e pentru totdeauna desi e relativ poti iubi pe cineva nebuneste 1 an doi 10 iar apoi focul sa se stinga.dar asta nu inseamna ca la vremea respectiva dragostea nu a fost adevarata. Dragostea adevarata te face sa depinzi de persoana iubita..sa depindeti unul de celalalt, iar fiecare moment impreuna sa iti umple sufletul... dragostea adevarata trece de orice bariera..si intrece limitele logicii te face sa faci lucruri absolut nebunesti.si sa ierti orice...e frumoasa..crede-ma!

| Doηηa a răspuns (pentru HeartOfLilith):

Foarte frumos spus!

| HeartOfLilith a răspuns (pentru Doηηa):

Merci.Am spus doar ceea ce simt eu in ultima vreme. E superb!

11 răspunsuri:
| Roo a răspuns:

Ai citit prea multe basme happy

| Delicacy a răspuns:

Nu există dragoste perfectă. Dragostea e dragoste, şi ea presupune mai multe lucruri.

| Kramerwalt a răspuns:

Dragostea adevarata nu cred ca poate fi descrisca in cuvinte, cu totii cred ca o intalnim o data.

| a răspuns:

Hey...pentru mine, dragostea perfecta inseamna puritate, inocenta, sinceritate, iubire sincera si reala! Am intalnit un baiat cu care am crezut ca ma pot bucura de aceasta dragoste, dar acum nu mai sunt atat de sigura pe tema asta happy

| EJelly a răspuns:

Filmele ne fac sa ne punem astfel de intrebari, nu? Sa iti spun ceva: e prea putin probabil sa intalnesti pe cineva care sa ti se daruiasca tie asa cum vrei tu! Mereu exista neajunsuri, mereu intervin ceilalti... nu prea cred in "dragostea perfecta si adevarata". Cred in atractie si admiratiehappy Asta inseamna "dragostea" (emotiile vin din admiratia si respectul profund pe care i-l porti cuiva)

| ℓDℓ explică (pentru EJelly):

Pe mine realitatea m-a impins sa pun o astfel de intrebare!

| HeartOfLilith a răspuns (pentru EJelly):

Dragostea perfecta nu exista,asa cum nimic pe lumea asta nu poate fi perfect. Neajunsuri si interventii din exterior vor fi intotdeauna,dar daca ceea ce ajungi sa simti pentru partener este mai puternic decat propria-ti vointa,cei din jur tind sa nu mai conteze catusi de putin. Eu cum am mai spus si mai sus,dragostea adevarata nu tine neaparat o viata,iar ea e perfecta prin imperfectiunea ei. E nevoie si de momente frumoase,care sa te exalte de fericire,dar de asemenea e nevoie si de momente mai putin placute,pentru a ajunge cu picioarele pe pamant,pentru a nu interveni monotonia care distruge totul si pentru ca iratiunea de care dispui in momentul in care esti indragostit de o persoana te poate impinge la lucruri nebunesti. Cred ca e nevoie si de dulce si amar,balanta trebuie echilibrata. Fara sa imi iei comentariul ca pe o insulta sau ca fiind unul rautacios, parerea mea desi nu mi-a fost ceruta dar chiar vreau sa mi-o exprim e ca, tu ori ai suferit foarte mult in dragoste de ai dat o astfel de definitie rece, calculata, ori inca nu ai intalnit-o. Imi cer scuze daca parerea mea te-a deranjat in vreun fel. Salut!

| EJelly a răspuns (pentru HeartOfLilith):

Nu, nu m-a deranjat si intr-adevar am trecut prin multe in legatura cu acest capitol (iubirea). Este foarte adevarat ceea ce spui tu, sunt de aceeasi parere, avem nevoie de urcusuri si coborasuri in viata, in toate aspectele ei. Dar ce ne facem cu persoana asta care trebuie sa ne fie alaturi si sa ne raspunda cat de cat sentimentelor? Am dat intr-adevar o definitie rece fiindca pur si simplu pentru mine a iubi inseamna mai mult decat a-ti pierde capul, fluturasi, promisiuni si vorbe dulci. Iubirea imbraca mai multe forme... sentimentele sunt inselatoare. In fine, e un subiect destul de controversat, fiindca fiecare percepe si simte iubirea intr-un anumit mod.

| JoK3Rul01 a răspuns:

Inca nu, ce zici mai facem o incercare?