| afrodita17 a întrebat:

Cum e sa nasti?

Răspuns Câştigător
| psiholoaga a răspuns:

Daca intrebi din perspectiva unei gravide, as vrea sa te linistesc. Dar nu pot. O prietena a nascut acum 6 luni; a fost primul meu contact cu cineva care sa imi povesteasca in detaliu. Iata, deci. Tipa, gen new age asa, a facut cursuri lamaze inainte toate bune si frumoase. Cand s-a internat... I-au picat toti fluturasii in cap: 6 femei urland in continuu. Cand intrau in travaliu, le ducea intr-o camera cu 3-4 paturi, unde asteptau sa li se rupa apa. O tipa a stat 24 de ore fara sa ii aduca asistentele nici macar o cana cu apa sau sa o lase la wc. In aceeasi camera, separate de 1 perdea erau doua mese de nasteri, unde urcau femeile dupa ce incepea nasterea propriu-zisa. Tipa de care spun a inceput sa tipe, ca vrea epidurala, vrea un anestezic ceva... Dupa ce i s-a rupt apa, a tipat ca naste, iar asistentele, care stateau intr-un intrand cu televizor au zis sa taca, spunand ca toate tipa asa, ca sa capete atentie (?!). De-abia dupa ce a inceput sa iasa capul copilului, au sarit asistentele, au mutat-o pe sus, i-au pus perfuzii etc. Iar prietena mea a nascut chiar de craciun, iar la nastere a spus ca durerea a fost groaznica. Si ca intre ce se astepta ea ca va fi, o experienta uimitoare si realitate a fost distanta imensa. In timpul nasterii i s-a facut rau si le-a spus asistentelor sa ii ia tensiunea, ca ii e rau, sa ii dea ceva. Astea nu au crezut (am uitat sa precizez ca bagase bani in buzunarele tuturor, deci nu din lipsa de spaga erau asa), ca toate se plang la fel. Abia cand a venit doctorul ei si a vazut cat e de palida i-au dat ceva, au monitorizat-o, iar dupa nastere a stat la reanimare 1 zi. Nasterea in sine... o fi o experienta deosebita. Dar restul contextului, cel putin la noi in tara... Toata povestea e din maternitatea giulesti. Eu am auzit de o clinica unde se fac nasteri in apa, la lumina lumanarii, ca sa nu orbeasca bebelusul, pe fond muzical, cu tatal langa. In asa clinica mi-ar placea sa nasc. Internarea am inteles ca e in jur de 3000 de euro. Si o colega urmeaza sa nasca peste 1 luna si tot intreaba ce am auzit de maternitatile din bucuresti... Nu as vrea nici sa o ingrozesc, nici sa o las nepregatita.

14 răspunsuri:
assiris
| assiris a răspuns:

Nu stiu pentru ca eu nu pot sa nasc :p

| Parintele a răspuns:

Sotia mea a nascut destul de usor pe cale naturala.Deasemenea inca vreo 3-4 femei inaintea ei.Depinde de organism cred.

| Parintele a răspuns:

A nascut la maternitatea Panait Sarbu din Bucuresti (Giulesti) si noi nu am dat nici o spaga la doctori.

daniela
| daniela a răspuns:

Depide de persoana dar totul trece intr-o clipa atunci cand ti se da coplilul in brate. E ceva incredibil, o bucurie imensa pe care altfel nu o mai intalnesti niciodata.

tundenana
| tundenana a răspuns:

Depinde de fiecare om... poate fi usor sau poate fi greu... pentru mine a fost experienta ffff dureroasa... in primul rand conteaza foarte mult medicul cu care vei naste... in cazul meu desi am fost convinsa ca medicul e bun nu a fost asa... eu am vrut sa nasc normal, am vorbit cu un anestezit sa fac rahianestezie... insa anestezitul dupa o ora de stat langa mine mi-a zis ca tu nu vei naste normal ca durerile nu vin cum ar trebui si a plecat... 6 ore m-am chinuit sa nasc normal, am stat pe wc-ul de langa sala de nasteri de am crezut ca voi naste acolo... dupa 6 ore de chin am cerut cezariana... ca numai aveam putere... mi-a facut cezariana si fetita mea s-a nascut cu stop cardio-respirator, a fost resuscitata... acum e ok si e sanatoasa (are 3 ani), insa daca mai statea 10 min era tarziu... asa ca depinde de om, in cele 6 ore de chin langa mine au nascut 5 femei normal, urcau sus la sala de nasteri cu dureri... tipau de 2 ori si gata... aveau un copil sanatos in brate... asa ca din punctul meu de vedere nasterea este o amintire neplacuta si nu as mai vrea sa trec prin acel chin, imi doresc inca un copil foarte mult insa ma linisteste faptul ca eu oricum trebuie sa nasc cu cezariana avand in vedere ca prima data am nascut cu cezariana... daca esti gravida iti doresc o nastere usoara...

| andreutz a răspuns:

Te anunt peste 4 luni...ca acum sunt in luna a 5-a happy

| otypa a răspuns:

Nu stiu.

| alexam a răspuns:

O prietena de etnie rroma ( adica tiganca cu fuste ) mi-a spus ca atunci cand nasti e ca si cum te-ai naste din nou, si incepi o noua viata! happy iti vine sa crezi? asa ca acesta e si raspunsul meu acum pentru tine.

| cribus a răspuns:

Usor nu e... dar difera la fiecare e altfel la unele mai greu la altele mai usor! eu cand am nascut fetita am avut 20 de ani m-i s-a parut ca a fost floare la ureche iar dupa 10 ani cand am nascut baiatul mi-am vazut moartea cu ochii.

| gabimaris a răspuns:

Superb! dureros! inaltator! groaznic! miraculos! si lista poate continua! este o misiune deosebita aceea a femeilor sa aduca pe lume o noua viata, sa scoata la lumina un chip care va zambi si ii va spune mama, doua brate care vor ocroti, un om care va face fapte bune in viata, un suflet care va iubi si se va bucura de frumosul din viata si din noul lista ar putea continua ( nu vreau sa enumar rautatile pe care oamenii le fac)! Durerile se uita atunci cand micutul chip iti zambeste, este minunat, sufletul mamei pluteste de bucurie si nimeni nu mai e ca ea! MAMA este cea mai draga fiinta de pe pamant!

cristian
| cristian a răspuns:

Intrucat nu am cum trece printr-o astfel de experienta intrucat sunt barbat nu pot sa ma pronunt.

| gabrielutzu a răspuns:

Inca n-am avut ocazia.

| nicp a răspuns:

E greu... dar trece. Cica la 6 luni dupa nastere corpul femeii spune vreau sa mai am un copil. Mai mult, acele dureri (daca nasterea e pe cale naturala) se uit...asa este construit corpul femeii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa sti ca imi e fff frica pe ca am ff multe pe cap si nu ma gandesc cand o sa ma aflu la spital