| jeonghwan a întrebat:

Cum e viata sexuala cand ai fimoza?

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Fimoza este definita prin existenta unui orificiu preputial stramt, datorita unui inel fibros preputial, care nu permite decalotarea glandului. In timpul intretinerii actului sexual pot sa apara dureri care vor induce o stare de inconfort, insa exista si posibilitatea de a se produce parafimoza. Parafimoza se produce printr-un mecanism invers, atunci cand preputiul este impins in spatele glandului dincolo de santul balanopreputial pana pe trunchiul penisului, ramanand blocat acolo va strangula penisul, ceea ce constituie o urgenta medicala, fiindca preputiul ingrosat si blocat in retractie va produce modificarea circulatorie locala, cu durere, edem (tumefactie), modificari de culoare (glandul devine rosu vinetiu). Deoarece acel inel fibros strange puternic venele din penis scaderea fluxului sangvin nu se produce, persista si acest lucru poate facilita ajungerea la necroza, de aceea parafimoza este o urgenta medico-chirurgicala. In consecinta o persoana afectata de fimoza nu poate avea o viata sexuala normala si din acest motiv se impune tratarea acesteia printr-o metoda adecvata in functie de gradul afectiunii. Multa sanatate.

| Emilian65 a răspuns:

Consulta un medic urolog sau ginecolog si acestia iti vor spune adevarul despre aceasta situatie.

| aXy99 a răspuns:

Nu stiu sa iti zic din experienta, dar imi inchipui ca e destul de nasoala. Mai bine consulti un doctor urolog, operatia nu e prea grea si nici recuperarea nu dureaza o vesnicie.

| peperonies a răspuns:

Exact cum e si cand nu ai. inexistenta.