| deleteddddd a întrebat:

Cum fac, ca perusii meisadsa faca oua? imi doresc din suflet.cred ca ar fi ce-a mai mare dorinta a mea.sad metionez.ca momentan, am doar un baiat de 2 luni. dar vreau sa stiu mai incolo, cand ii voi cumpara o femela, ce ar trebui sa fac, P. S. : Am mai avut perusi, dar nu-au facut nici-unul pui, si aveam si cuib. un ajutor? va multumesc foarte mult! happy

2 răspunsuri:
| szilard45 a răspuns:

Cauta un manual de ingrijirea perusilor pe net si astadepinde si de ei daca vorlaughing
Din cate stiu eu trebuie s aaiba mereu o luminitza ceva orcat d emic langa colivie asternut curat mereu mancare cat ii trebuie si apa proaspata...
A si ai grija cand ii cumperi sa te asiguri ca ii femela la mine tipu de la magazin o mintit de nu mai putea pan la urma mial luat 2 baieti inloc de perechelaughing

| Siscanu12 a răspuns:

Iti voi da niste sfaturi din propria experienta.Primul rind sa ai 2 colivii, pune masculul in una si lasa-l o luna singur(Il lasi liber prin camera) apoi ii iai femela si o pui alaturi de el cam 3 saptamini, apoi o bagi la mascul.Ii lasi o luna apoi le pui un cuib destul de mare cu rumegus in el.Nu uita ca femela si masclul sa aiba 11-12 luni cind vrei sa-ti faca pui.Succes