| anonim_4396 a întrebat:

Cum ii pot spune unui baiat ca il iubesc, daca si eu sunt baiat, fara sa risc sa stric prietenia dintre noi. Oare merita sa risc sa ii spun lucrul asta? Imi e frica de reactia pe care ar putea sa o aiba... ce sa fac?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Depinde in ce sens il iubesti... Daca il iubesti ca pe un amic, eu zic ca nu e nevoie sa i-o spui, ii poti arata prin gesturi...adica, isi da si el seama daca sunteti prieteni si va ajutati... daca insa il iubesti in alt fel...mai bine ai afla intai care e parerea lui despre homosexualitate in general... poate reactiona tare urat.

12 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Sunt de acord cu adina. Daca il percepi si il iubesti ca pe un amic, nu e nicio problema sa ii arati asta sau chiar sa i-o spui intr-un moment mai emotional (se stie ca baietii nu prea isi impartasesc sentimentele cu alti baieti, decat daca sunt foarte siguri pe masculinitatea lor). Daca te atrage ca barbat si il iubesti ca posibil partener, ar fi bine ca mai intai sa afli unde se pozitioneaza vizavi de relatiile intre persoane de acelasi sex, abia apoi sa ii spui. E posibil sa nu stie cum sa reactioneze sau, daca chiar iti este prieten, insa e straight, sa inteleaga si sa iti spuna ca e straight, insa acest episod sa nu modifice relatia dintre voi. Insa, repet, ar trebui sa se simta ok cu sine, ca sa reactioneze cu atata intelegere si sunt putini barbati stapani pe masculinitatea lor.

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Nu confunda prietenia cu dragostea.

mira
| mira a răspuns:

Baietii nu pre isi fac declaratii de iubire.Cati ani ai?

| Encore a răspuns:

Cel mai bine incerci sa afli ce orientatii sexuale are...

| LCD a răspuns:

Da, cel mai bine sa e sa afli ce parere are despre iubirea aia...(nu ca intre amici) sau fa o gluma...ca sa afli ce zice...sau cum reactioneaza worried

prfml
| prfml a răspuns:

Foarte bune sfaturi ai primit, problema este ca nu stiu prea multe detalii care le consider importante, presupun ca il iubesti in felul acela, eu daca as fi acel prieten as prefera sa imi spui chiar daca refuz categoric, eu nu m-as supara pe tine si nu as renunta la amicitia dintre noi, asta inseamna prietenia. Totul depinde de tine si de caracterul acelui baiat care numai tu il sti si poti sa iti faci o parere complexa, poate putin cu putin de la noi te ajuta sa iei o decizie. Daca va spune nu categoric nu insista, cel putin pe mine m-ar irita. Mult succes!

| claudiarebecca a răspuns:

Depinde si cat de open - minded e. adica poate ca e straight, dar e curios si vizavi de baieti, iar daca voi va intelegeti bine si are incredere in tine s-ar putea chiar sa iasa ceva. oricum, evita metoda aflarii opiniei lui din gura altora. mai bine discutati intre voi. puteti porni o discutie de la faptul ca ai vazut u 2 fete pe strada sarutandu-se etc. n functie de rezultatul discutiei mergi mai departe sau nu. si eu am prietene de care sunt f atrasa dar sunt foarte reticente si considerare o relatie intre fete scarboasa. asa ca le-am pastrat ca amice and that's it. succes

| ionnik a răspuns:

Daca il iubesti ca pe un amic. daca il iubesti in alt sens...nu!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mai baiete ia si iubestel da vezi sa te iubeasca si el pe tine. dupa aia va casatoriti, o sa aveti un copil doi acolo, ca trebuie sa fiti o familie fericita.si casatoria este mai presus decat prietenia.mergi si il ceri de la parintii lui, adica ii ceri mana, si va doresc o casa de piatra si tot se apropie revelionul; va doresc un anus nou.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu sunt in aceiasi problema ca tine...Si nu stiu ce sa fac, niste sfaturi va rog.

| mitica_6163 a răspuns:

E bai...

| maibinenu a răspuns:

Si mie mi-e frica de acelasi lucru dar intr-o zi in care o sa-mi fac curaj o sa-i spun indiferent ce se va intampla... dar uneori te poti gandi ca are aceleasi sentimente fata de tine cine stie...