| Nathalie18 a întrebat:

Cum imi ascund sentimentele si cum devin nepasatoare? La modul ala ca exista vorba aia esti ca o stanca..neclintita indiferent despre ce e vorba zic eu ca nu imi pasa dar in adancul sufletului imi pasa..cum sa fac sa nu imi mai pese de nimic?

22 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Sofis are dreptate

| sofisis a răspuns:

Nu exista "cum devin nepasatoare"...ori esti ori nu esti. Nu se invata chestia asta.

| Pool77 a răspuns (pentru sofisis):

Ba da, se invata.
Crede-ma.

| sofisis a răspuns (pentru Pool77):

Nu se invata. Daca treci prin multe greutati devii intr-adevar nepasator si dur. Dar un om normal, in conditii normale, nu are cum sa invete sa nu ii pese. A, poti falsa, poti parea dur si intransigent in fata altora, dar in sinea ta iti pasa.

| Pool77 a răspuns (pentru sofisis):

Da, aici ai dreptate.
M-am luat pe mine drept exemplu, un om cu o inima uriasa etc etc, am devenit cel mai nesimtit om.
De asta ziceam ca se poate, dar daca stau sa ma gandesc mai bine, probabil momentele mai grele m-au impins aici.

| sofisis a răspuns (pentru Pool77):

Mai mult decat probabil. Tu te-ai adaptat. Dar daca nu se intampla nimic rau in viata ta, puteai sa te inveti sa fii dur? Nu. Pentru ca nu exista motivatia din spatele comportamentului.
Ea vrea sa ii demonstreze f*** - buddy-ului ei ca nu ii pasa de el, ca sa il convinga sa faca sex cu ea. Chiar nu e o motivatie suficienta....parerea mea.

| Pool77 a răspuns (pentru sofisis):

N-am intrat pe profilul ei sa-i citesc restul intrebarilor.

Pana la urma care e problema noastra? Fiecare are nevoie de cate un pampalau sau o naiba nu?
Daca ea e proasta si nu se poate pune peste un ***-buddy, ce o sa faca mai incolo intr-o relatie?
Copilarii, numai si numai copilarii pe site-ul asta, jur.

| sofisis a răspuns (pentru Pool77):

Pai deh...e site de adolescenti. Ori ca varsta ori ca gandire. Eu stiu despre ce e vorba pentru ca a intrebat de cel putin 4 ori cum sa faca sa il convinga sa faca sex. laughing)

| Pool77 a răspuns (pentru sofisis):

Ioi, de obicei baiatul convinge fata nu?
Sau mai nou s-au inversat rolulile? laughing))
Pai daca tipul nu vrea, nu vrea. Punct, treci peste, **** mai are si altcineva nu doar el.

| sofisis a răspuns (pentru Pool77):

Pai, eu de ce i-am zis ca n-am vazut niciodata pe cineva care sa se streseze atat de tare pentru un ***-buddy.

| Pool77 a răspuns (pentru sofisis):

Poate ii place cum arata puta laughing

| sofisis a răspuns (pentru Pool77):

Da, nu stiu. Pe mine ma depaseste. Daca ajunge un f*** - buddy sa iti dea dureri de cap mai mult decat un iubit...e grav.

| sofisis a răspuns:

Sincer, esti prima persoana pe care o vad sa se consume in halul asta pentru un f*** - buddy.

| Emma30555 a răspuns:

Nu ti face bine sa ți reprimi sentimentele. Trebuie sa ajungi sa înțelegi viata și oamenii mai bine și poate asa nu te vor mai afecta multe lucruri care acum te afectează. Dacă te referi la o persoana anume fata de care te simți vulnerabila poți sa ți controlezi sentimentele sau furia, pur și simplu nu i arăți nu i spui ce simți.

| Nathalie18 explică (pentru Emma30555):

Doar atat?

| Emma30555 a răspuns (pentru Nathalie18):

La ce te referi? La ultima propozitie? Daca da atunci cam asta e in mare. De multe ori ne dorim pe cineva doar pentru ca nu putem sa l avem sa stii. Eu zic ca uneori trebuie sa fim si noi mai indiferenti cu parteneri care se comporta asa. Cu cat il vrei mai mult cu atat el fuge. Schimba un pic tactica

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Pune-ti permanent 3 intrebari:
1. la ce ma ajuta?
2. daca si cum pot ajuta?
3. cui si in ce scop foloseste actiunea mea?
SUCCES!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E o prostie. Nu ai cum sa te prefaci in halul asta. Ori iti pasa, ori esti o stanca.Ce spui tu acolo nu exista. Cel putin nu cred ca se poate asa ceva. Cat despre "stanca", asa devii de la prea multe chestii rele suferite. Nu se invata de la cineva sau dintr-o carte asa ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu cum functioneaza la fete cel putin, dar la baieti stiu
Cred ca nu mai trebuie sa iti fie frica de pierdere, sau sa iti fie mai scarba. Daca vezi ca pui sentimente, incearca sa crezi ca te raneste deja acea persoana indiferent daca este adevarat sau nu.
Toate sentimentele sunt doar pentru ca tu crezi de fapt ca niste lucruri nu se intampla, dar daca iti spui tie ca se intampla lucri care nu le vrei in timp nu o sa iti mai pese.
Asta nu se face peste noapte iti trebuie ani buni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu devi asa la comanda.Nu e ca si cum azi iti propui si maine se intampla.Iti ia ani de zile. Ajungi asa ca urmare a unor greutati/suferinte, din cauza unor lipsuri sau a prea multor dati in care ai fost ranita.Incetul cu incetul inceteaza sa-ti mai pese de ce fac sau spun ceilalti.Nu te mai implici emotional si devi mai rece, mai dura.Iti pierzi"empatia", cum ar zice unii.Sau poti doar sa pari asa.Si aici iar sunt 2 variante. Poti doar sa te prefaci, sa pari insensibila la exterior dar de fapt sa stai foarte prost cu controlul emotiilor.Sa pastrezi aparentele doar cand esti in public, sa porti o masca la care renunti imediat ce esti singura.Sa suferi pe interior dar sa pari de neatins pe exterior.Cu alte cuvinte, sa fii o imitatie nereusita.Sau poti sa iti ridici niste"ziduri"impenetrabile.Sa iti autoimpui sa te detasezi de ceea ce iti face rau.Sa iti ingheti emotiile.Sa porti atat de des acea masca rece incat sa ajunga sa fie o parte din tine.Sa te regasesti in acel personaj,sa nu mai trebuiasca sa te prefaci, sa joci un rol.E oarecum artificial, pentru ca desi pari "ca o stanca", nu ai certitudinea ca nu vor aparea fisuri si ca iti vor iesi la iveala adevaratele sentimente, adanc ingropate.
In orice caz de mai sus iti trebuie un caracter puternic.Si,daca nu vrei sa ajungi asa doar ca sa impresionezi, ai nevoie si de ceva care sa te determine sa te schimbi, adica greutati.La tine, e un motiv superficial.Un moft.Deci,slabe sanse sa ajungi tu asa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum devii nepassatoare?
Sincer daca vrei te pot ajuta. Fiind la aceasta categorie ma gandesc ca ai avut un esec in dragoste si eu pot spune la fel. Am cunoscut o fata cand am intrat la liceu in a-9-a si hop m-am indragostit de ea. Fiecare pauza ii faceam pe plac si ma chinuiam sa o fac sa rada sa se simta bine.
Dupa un timp fata a inceput sa fie "moarta" dupa unul. Efectiv fiecare pauza se ducea si o petrecea cu el, tot timpul il investea in a sta langa el.
Vazand asta la inceput singurul lucru pe care mi-l mai doream era sa fiu in locul acelui baiat macar pentru o zi, dar dupa am inceput sa o ignor pe aceasta fata si am inceput sa imi impun asta si acum asincer am ajuns sa fiu ca piatra. Exact asa cum zici tu ca ai vrea sa fii.
Deci da se poate.
Trebuie sa iti controlezi sentimentele.
O seara faina

| munteanuionvictor a răspuns:

De ce sa-ti ascunzi sentimentele?