| adriana996 a întrebat:

Cum iti dai seama daca iubesti sau nu? Simt foarte mult nevoia de a iubi, dese ori, si am patit de vreo 2 ori sa ma combin cu persoane nepotrivite si cand venea vorba de vreo prima intalnire pur si simplu nu puteam nici macar sa ma uit in ochii lui sau sa spun "te iubesc". Pentru ca mi-am dat seama dupa ultima mea "combinatie" ca eu iubesc ideea de a iubi ci nu persoana respectiva. Stiu ca suna ciudat dar toata lumea in jurul meu iubeste si sunt unii mai mici ca mine, dar sa fiu sincera am 14 ani si chiar am lucruri mai bune de facut decat combiinatiile. Vreau sa ma ajutati si sa-mi dati sfaturi, pentru ca de multe ori am o asazisa "senzatie de dragoste" pentru ca eu nu stiu daca iubesc sau nu. Am mai iubit dar nevrand sa iubesc si fiindu-mi frica sa nu patesc iar aceleasi lucruri am rabdat vreo 2-3 saptamani sau o luna si am scapat de iubire. Si totusi imi e frica ca in viitor sa nu ratez o iubire adevarata.

Răspuns Câştigător
| Dominicc a răspuns:

Deja m-a ametit cat de des ai scris "iubit" in povestioara ta.

Iti lipseste increderea in tinehappy se rezolva cu timpu si o persoana care sa te faca sa fii ceea ce esti cu adevarat. Sa te simti sigura pe tine.
Important e sa fii bine in pielea ta cu sau fara iubit.

Gen daca esti asa, nu ajungi sa suferi asa repede. Pentru ca tu te simti bine si fara un "iubit" te ai pe tine, te respecti.

In ce am citit... am inteles ca o sa fie freu pentru tine pe viitor sau in prezent. Incearca sa te schimbi putin, nu schimba tot, ci lucreaza la capitolu incredere in tine, accepta realitatea.

Daca continui asa mereu vei ajunge sa suferi foarte rau. Pentru ca esti o persoana care vrea iubire, ofera. Dar daca se gaseste cineva care vede asta ca pe un profit ajungi urat. Se profita. Daca tot vrei sa iubesti, sa fii iubita, ascunde pana nu ai destula incredere in aceea persoana. Fa-te indiferent/a.

Daca merita, merita. Nu te complica la toate iesirile. Ia-le ca pe ceva ce crezi tu ca e normal. O simpla persoana, nimic mai mult.

Cu uitatu in ochii persoanei? pai stiu, e greu la inceput. Daca nu poti exerseaza altfel. Cand vorbesti cu persoane din jurul tau, colegi, parinti uite-te intre ochii lor, asa o sa te obisnuiesti sa privesti o persoana. Apoi o sa iti dai seama cum e faza.

1 răspuns:
| raine a răspuns:

Chiar nu este nicio graba. asa cum ai spus si tu la varsta ta sunt si alte lucruri mai importante de facut.
nu te stresa ca nu ai niciun motiv. va veni si dragostea la timpul ei, ai sa vezi. si niciodata nu va veni la comanda happy